دنیای موبایل
راهکار ماهی‌ها برای تداخلات شبکه‌های بی‌سیم
با افزایش تعداد ابزارهای متصل به شبکه‌های بی‌سیم و بالارفتن میزان تقاضا برای استفاده مداوم از چنین شبکه‌هایی، تداخلات رادیویی به مشکلی بزرگ برای این شبکه‌ها تبدیل شده است و واضح است که بروز چنین مشکلاتی آثار منفی بر جنبه‌های مختلف زندگی روزمره خواهد گذاشت.

shabake-mag.jpg

محققان کالج مهندسی جورجیا مدعی هستند که با الهام از یک ماهی، راهکاری برای کاهش این تداخلات یافته‌اند. این ماهی که گونه‌ای از چاقوماهی شیشه‌ای (Eigenmannia) و بومی آمریکای جنوبی است، با تولید میدان الکتریکی و حس کردن میزان اعوجاج ایجاد شده در این میدان، حضور اجسام را در اطراف خود تشخیص داده و مکان آن‌ها را مشخص می‌کند.

Mable Fok استادیار دانشگاه جورجیا می‌گوید: «این ماهی‌ها قادرند تا به کمک مدار عصبی ویژه، به‌طور مؤثری فرکانس منتشر شده توسط ماهی‌های دیگر را حس کنند. بدین ترتیب آن‌ها فرکانسی که خودشان منتشر می‌کنند را به گونه‌ای تنظیم می‌کنند که با فرکانس تولیدی سایر ماهی‌ها تداخل پیدا نکند»؛ به بیان دیگر، این نوع ماهی سیستم عصبی دارد که مانع ایجاد اختلال یا تداخل در سیگنال سایر ماهی‌ها می‌شود. این محققان معتقدند که می‌توان با الگوپذیری از این قابلیت، یک شبکه عصبی مصنوعی طراحی کرد که کارآیی شبکه‌های ارتباطی  بی‌سیم را بهبود بخشد. همچنین Fok گفته: «اگر بتوانیم مدار JAR (سرنام Jamming Avoidance Response) این ماهی را به‌گونه‌ای با باندهای فرکانسی مورد استفاده در ارتباطات بی‌سیم خود منطبق کنیم، می‌توانیم سیستمی ارتباطی بسازیم که به‌طور خودکار میزان تداخلات شبکه‌ای را کاهش می‌دهد».

به منظور آزمودن این نظریه و شبیه‌سازی آن، این گروه یک مدل عصبی مصنوعی مبتنی بر فناوری فوتونیک (Photonics) طراحی کرده‌اند که رفتار سیستم JAR این ماهی را تقلید می‌کند. هدف نهایی، طراحی سیستمی عصبی است که به ابزارهای متصل به شبکه  بی‌سیم کمک کند تا به محض شناسایی تداخل فرکانسی، به‌طور خودکار به‌دنبال یک فرکانس استفاده‌ نشده بگردند.

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟