دنیای دوربین
خودروهای بدون آینه
شرکت خودروسازی BMW در نمایشگاه سی‌ای‌اس امسال یکی از طرح‌های مفهومی خود از سری i8 را به نمایش گذاشت که در آن به‌جای آینه بغل، از دوربین استفاده شده است. در این مدل که با نام کامل i8 Mirrorless معرفی شده است، دو دوربین در اطراف و دو دوربین در لبه بالای پنجره پشتی خودرو تعبیه شده است.

 تصاویر این چهار دوربین که بخش زیادی از فضای پشت خودرو را پوشش می‌دهند، به‌طور دیجیتال با هم ترکیب و یک تصویر پانورامای واضح را از فضای پشت خودرو، ایجاد می‌کنند. این تصویر پانوراما، از طریق نمایش‌گری که در قالب آینه رو‌به‌روی راننده قرار‌گرفته است، نمایش داده می‌شود. در این‌صورت، راننده با نگاه کردن به آینه در‌واقع تصاویر دوربین‌ها را می‌بیند. دو دوربین جانبی در محلی نصب شده‌اند که به‌طور معمول، آینه‌ها نصب می‌شوند. طراحی جدید علاوه بر فراهم کردن یک دید نسبتاً خوب، کارآیی آیرودینامیکی خودرو را نیز بالابرده و نسبت به طرح آینه‌های قدیمی بسیار جمع و جورتر است. از طرفی، بر خلاف آینه‌های سنتی که برای دید بهتر راننده باید تنظیم شوند، نیازی به تنظیم این دوربین‌ها نیست. نمایش‌گر با ابعاد تقریبی 300 میلیمتر در 75 میلیمتر، کمی انحنا دارد تا حس پانورامای بهتری را به راننده منتقل کند. 
سیستم به‌کار رفته در خودرو، تصاویر دوربین‌ها را ارزیابی می‌کند و در مواقع ضروری، به راننده اخطارهای لازم را می‌دهد. به‌طور مثال، اگر راننده با زدن راهنما اعلام کند که قصد سبقت‌گرفتن دارد و در همین زمان یک خودرو از پشت‌سر و با سرعت زیاد در حال نزدیک شدن باشد، یک نشان‌گر زرد‌رنگ روی نمایش‌گر شروع به چشمک‌زدن می‌کند. با افزایش خطر، اندازه این نشان‌گر هم بزرگ‌تر می‌شود.

شرح عکس: نمای داخلی خودروی مفهومی i8 Mirrorless شرکت BMW؛ علاوه بر دو دوربین تعبیه شده در پشت خودرو، به‌جای آینه‌های بغل هم دو دوربین نصب شده است. آینه مقابل راننده در حقیقت نمایش‌گری است که ترکیب تصاویر این دوربین‌ها را نمایش می‌دهد.


ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از دکه‌های روزنامه فروشی تهران و شهرستان‌ها تهیه کنید. همچنین می‌توانید برای مطالعه شماره‌ها مختلف آن به کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور مراجعه نمایید.

آخرین نسخه ماهنامه شبکه را دریافت کنید
برای دانلود ماهنامه شبکه 222 با پرونده ویژه «ترفندهای سیستم‌عامل‌ها» اینجا کلیک کنید.

اشتراک ماهنامه شبکه
اشتراک ماهنامه شبکه یکی دیگر از راه‌های دسترسی به مطالب مجله است؛ به ویژه اشتراک آنلاین که با قیمتی مناسب محتوای کامل مجله، شامل مطالب و آگهی‌ها را در ختیار شما قرار می‌دهد.

برچسب: 

مطالب پربازدید روز

پشتیبانی توسط ایران دروپال