چرا شرکت‎های بزرگ فناوری به دنبال ثبت دامنه‎های جدید خودرویی هستند؟
آیا بعد از گوگل و اپل؛ فیس‌بوک هم می‌خواهد خودرو بسازد؟
به نظر می‎رسد این روزها همه در انتظار خودروی اپل هستند و این هفته با اعلام خبر ثبت دامنه Apple.car توسط این ابر شرکت فناوری، امید معرفی زود هنگام این خودرو نیز چندین برابر شده است. اما صبر کنید، با کمی‎ جستجو متوجه خواهید شد که یک دامنه با نام Facebook.car نیز توسط فیسبوک ثبت شده است، در واقع دو دامنه Facebook.car و Facebook.Auto آن هم در یک روز (نهم دسامبر 2015). آیا این به این معنا است که فیسبوک هم قصد ساخت خودرو دارد؟!

1606683296_1_0.gif

بعد از کمی جستجو مشخص شد که از نهم دسامبر 2015 پسوندهای جدیدی با عناوین car, cars و autos به فهرست دامنه‎های قابل ثبت اضافه شده است، بنابراین شاید بتوان این گونه استنباط کرد که نه تنها اپل مشغول كار روی یک خودرو است، بلکه ممکن است با همکاری فیسبوک در حال ساخت یک اتومبیل باشد (این روزها هر چیزی ممکن است). اما این احتمال بیشتر وجود دارد که بخش‎های حقوقی هر دو شركت بیشتر در حال برنامه ریزی برای حفظ حق مالکیت برندهای خود باشند.

برای آنهایی که با نام دامنه و نحوه ثبت آن آشنا نیستند باید بگوییم که ثبت زود هنگام یک دامنه می‎تواند به این معنا باشد که دارنده نام تجاری قصد داشته قبل از دیگران این نام را به مالکیت خود درآورد. ثبت سریع این دامنه‎ها به شرکت‎هایی مثل اپل و فیسبوک کمک می‎کند تا از درگیر شدن قانونی احتمالی با دیگران (که به عنوان کمین‎گران دامنه نیز شناخته مي‎شوند و با ثبت چنین دامنه‎هایی به نام خود، بعدا اقدام به فروش آن با قیمت‎هایی بسیار بالاتر به مالک نام تجاری می‎کنند) جلوگیری کنند.

علاوه بر فیسبوک و اپل، گوگل نیز دامنه‎های Google.car، Google.cars و Google.auto را به نام خود ثبت کرده است. در مورد گوگل همه می‎دانیم که این شرکت مدت زیادی است که مشغول كار روی خودروهای خودران است، اما بنا به دلایل نامعلومی‎ این شرکت برای ثبت این دامنه‎ها تا 7 ژانویه صبر کرده است.

در ادامه فهرست شرکت‎های مطرح فناوری که تا زمان انتشار این مقاله هنوز دامنه‎های car. خود را ثبت نکرده‎اند آورده شده است: تسلا، سامسونگ، سونی، مایکروسافت، آمازون، اچ‎پی و ای‎بی‎ام.

بنابراین تا زمانی که شاید روزی شایعات درست از آب درآمده و اپل و فیسبوک خودروی اختصاصی خود را معرفی کنند، نباید زیاد به ثبت این دامنه‎ها توسط شرکت‎های بزرگ فناوری دل خوش کرد.

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟