آیا واقعیت مجازی می‌تواند زندگی نهنگ‌ها را نجات دهد؟
صحبت از یک فناوری جدید همیشه سروصدای زیادی به پا می‌کند. اخیرا جلسه‌ای با حضور افراد مختلف برگزار شد و از آن‌ها درخواست شد هر فکری که در مورد استفاده از فناوری واقعیت مجازی به ذهنشان می‌رسد را بیان کنند. یکی از این فکرها؛ ایده جایگزین کردن برنامه‌های حرکات نمایشی حیوانات دریایی با واقعیت مجازی به جای آکواریوم‌های بزرگ بود.

1606683296_1_0.gif

در چه زمینه‌هایی می‌توان از این فناوری استفاده کرد؟ شاید بد نباشد بدانید که لیترو (Lytro) که قبلا دوربین معروفی به‌ نام «تمرکز بعد از عکس گرفتن» (این دوربین قادر است نور پس‌زمینه را بگیرد) ساخته اکنون دوربین دیگری به‌ نام ایمرج (Immerge) را ساخته که به کاربر اجازه می‌دهد در حین حرکت به اطراف از تجربه واقعیت مجازی لذت ببرد. پس تصور کنید به جای آن‌که رقص یک نهنگ غمگین را در آکواریوم ببینید با استفاده از هدست واقعیت مجازی با یک نهنگ در سواحل اقیانوس آرام به شنا کردن مشغول باشید و از این تجربه لذت کافی ببرید.  دیگر هیچ خبری از به دام انداختن حیواتات بی‌گناه در کار نخواهد بود؛ به‌غیر از آن لذت این کار واقعی‌تر هم خواهد بود.  قبل از هر چیز در زیر می‌توانید خلاصه‌ای از ایده فوق را که در این جلسه توسط یکی از شرکت‌کنندگان مطرح شده بود ببینید.

دنیای زیر آب؛ ماجراجویی‌های همه‌جانبه از دید یک پستاندار دریایی

به افراد یا مشتریان خود تجربه کامل وافعیت مجازی را به‌گونه‌های ارائه دهید که بتواند خود را جای یک دلفین؛ وال آبی؛ نهنگ قاتل؛ سمور دریایی؛ شیر دریایی و یا غیره بگذارد و واقعا احساس کند که اگر جای آن‌ها بود با چه مسائل و مشکلاتی روبرو می‌شد. به مشتری خود حس شنا کردن؛ شکار کردن و غذا خوردن را منتقل کنید. تمام این اتفاقات در محیط‌هایی خواهد افتاد که کاملا واقعی به‌نظر می‌رسند.

هرچند که این ایده در حال حاضر فراتر از هرگونه استاندارد تعریف شده برای فناوری VR است ولی نویسنده این مقاله به تمام لذت‌هایی که مختص این هدست یعنی هدست واقیت مجازی هست، وقوف کامل دارد: «این حس کاملا همه‌جانبه است (در این مورد خاص حتی ممکن است تصور کنید که خیس هم شده‌اید).» نکته جالب دیگری که در مورد ایده مطرح شده وجود دارد، روشی است که به موجب آن یکی از مشکلات عمده که شاید تصور می‌شد هیچ راهی برای برطرف کردن آن نیست؛ سرانجام حل می‌شود: «لزوم در اختیار داشتن مکانی که شرکت‌کنندگان در آن حضور فیزیکی دارند و ایده‌ها و تجارب خود را با هم به اشتراک می‌گذارند.» اگر از کسانی ‌هستید که حیوانات دریایی برایشان مهم است و اخبار آن‌ را دنبال می‌کنند حتما می‌دانید که این مشکل تا چه اندازه مهم است و چه خطراتی را برای سازندگان این برنامه‌ها به‌همراه خواهد داشت.

اگر فقط برای چند دقیقه تفکر کنید متوجه می‌شوید که این‌گونه برنامه‌های تفریحی برای خود برگزارکنندگان هم مشکلات زیادی را به‌خصوص در حمل و نقل به همراه دارد؛ پس آن‌‌ها هم می‌توانند نهایت استفاده را ببرند.

در این این پروژه حدود ۵۰۰ ایده مختلف مطرح شد و هم‌چنین از 164 برند مختلف نام برده شد. جای تعجب نیست که بیشتر برندهایی که شرکت‌کنندگان از آن‌‌ها نام بردند، شرکت‌هایی هستند که به دلیل نو‌آوری‌های مختلفی که در بازاریابی محصولات خود دارند شناخته شده هستند. از جمله این نام‌ها می‌توان از Red Bull؛ نایک؛ دیزنی و غیره نام برد. لگو (LEGO) هم به دلیل این‌که همیشه در دنیای بازی‌های واقعیت مجازی حضور داشته، یکی از نام‌های مطرح شده بود.

به هر حال از شواهد امر این‌گونه برمی‌آید که شرکت‌کنندگان ایده‌های مطرح شده را در مقایسه با تجاربی که از برندهای کنونی دارند، بیان کردند. مسئله‌ای که کاملا مشهود است آن‌که هر برندی که زودتر از فناوری واقعیت مجازی استفاده کند می‌تواند خیلی سریع‌تر ایده‌های موجود را از آن خود کند. این درست مانند همان کاری است که شرکت‌های بزرگی نظیر نایک و LEGO انجام می‌دهند.

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟