آموزش نصب پردازنده اینتل روی سوکت مادربرد
8 گام برای نصب پردازنده‌های اینتل روی مادربرد
نصب پردازنده روی سوکت مادربرد در ظاهر آسان است، اما در عمل با ریزه‌کاری هایی همراه است که عدم توجه به آنها می‌تواند شما را متحمل هزینه کند. لمس برد الکترونیکی یا پین‌های پردازنده و فشار ناخواسته روی سوکت مادربرد می‌تواند پردازنده یا مادربرد شما را دچار صدمات جبران‌ناپذیری کند. در این مطلب شما را با چگونگی نصب ایمن و آسان پردازنده های اینتل روی سوکت مادربرد آشنا می کنیم.

shabake-mag.jpg

شرکت اینتل را می توان به عنوان بزرگترین سازنده تراشه‌های دسکتاپ جهان محسوب کرد. پردازنده‌های این شرکت بیش از 25 سال است که میهمان کامپیوتر میلیون‌‌ها کاربر در سرتاسر جهان است. طبق آمار ارائه شده، بیش از 65 درصد از کاربران دسکتاپ، پردازنده‌های اینتل را برای کامپیوتر خود انتخاب کرده‌اند. اما به صورت متوسط، هر دو سال یک‌بار در پردازنده‌های اینتل تغییرات فنی و فیزیکی ایجاد می شود. جدای از بهینه سازی‌های فنی، اما تغییر تعداد پین‌های پردازنده‌های اینتل به مشکلی تبدیل شده که کاربران را ناچار به تعویض مادربرد و تحمل هزینه‌های گزاف می‌کند. تغییر در تعداد پین‌ها باعث می شود تا سوکت پردازنده بر روی مادربرد نیز متناسب با نوع پردازنده، تغییر کند و به همین دلیل، پردازنده‌های اینتل تاکنون سوکت‌های زیادی چون 775، 1150، 1155، 1151، 1366 و 2011 را تجربه کرده‌اند. پردازنده شما از هر سوکتی که باشد، برای نصب آن بر روی مادربرد دستورالعمل‌های استانداردی وجود دارد که می‌بایست مورد توجه قرار گیرند:

باز کردن اهرم و صفحه فلزی سوکت مادربرد

1- ابتدا مادربرد را بر روی سطحی مسطح قرار داده و از عدم لغزش آن مطمئن شوید. اگر مادربرد بر روی کیس نصب شده است می توانید بدون بیرون آوردن آن، اطراف سوکت پردازنده را برای آزادی عمل بیشتر خالی کنید. این کار می تواند شامل جداسازی کابل‌ها، کانکتور 24 پین پاور و حتی خارج ساختن کارت گرافیک از روی مادربرد باشد.
2- سپس اهرم فلزی کنار سوکت پردازنده را با کمی فشار به سمت بیرون آزاد کنید. بسیار مراقب باشید تا پین‌های سوکت مادربرد را کج نکنید!3- حال پردازنده را از جعبه خارج ساخته و با دو انگشت شصت و سبابه کناره‌های آن را بگیرید. بهتر است قبل از اینکار، بار الکتریسیته ساکن بدن خود را با لمس لوله آب متصل به شبکه سراسری تخلیه کنید.

 صحیح برداشتن پردازنده و قراردادن بر روی سوکت مادربرد مطابق با شیارهای موجود

4- پردازنده را از سمت صحیح وارد سوکت مادربرد کنید. سازندگان مادربرد برای اطمینان از صحت نصب پردازنده، دو شیار در کناره‌های بخش فوقانی سوکت ایجاد کرده‌اند که دو فرورفتگی در لبه‌های پردازنده را درون خود جذب می کنند. خوشبختانه در پلتفرم‌های امروزی اینتل امکان نصب پردازنده به شکل سر و ته وجود ندارد و پردازنده فقط امکان قرارگیری از یک سمت بر روی سوکت مادربرد را دارد.

5- پس از قرار دادن پردازنده بر روی سوکت مادربرد، صفحه محافظ فلزی را به سمت پایین آورده و در مرحله آخر اهرم فلزی که در مرحله دوم آزاد کرده‌ بودید را با کمی فشار به سمت پایین دوباره بر سر جای خود قرار داده و محکم کنید.

بستن اهرم فلزی سوکت و استفاده از خمیر حرارتی در صورت نیاز

6- حال نوبت به نصب خنک کننده پردازنده است. خنک کننده‌های استوک داخل جعبه پردازنده‌های اینتل نیازی به اضافه کردن خمیر حرارتی در سطح اتصال با پردازنده نداشته و اینتل اینکار را برای شما انجام داده است. فقط کافی است تا اهرم‌های فشاری که در چهارطرف آن وجود دارند را به سمت بیرون کشیده و با قراردادن خنک کننده بر روی پردازنده و تنظیم سوراخ‌های اهرم آن با مادربرد، به صورت ضربدری بر روی پین‌ها فشار وارد کرده و اهرم مشکی رنگ را به سمت خلاف جهت فلش نشان داده شده بر روی آن بچرخانید. سه اهرم دیگر را به همین شیوه و با فشار در داخل سوراخ‌های مادربرد محکم کنید. دقت کنید بعد از قراردادن خنک کننده بر روی پردازنده، آن را برندارید!

نصب خنک کننده بر روی پردازنده اینتل

7- اگر از خنک کننده‌های دیگر استفاده می کنید، مقدار کمی از خمیر حرارتی (خمیر سیلیکون) که از قبل آماده کرده‌اید را بر روی سطح بیرونی و فلزی پردازنده قرار داده و تمامی این سطح را به خمیر حرارتی آغشته کنید. مراقب باشید تا به مقدار کافی از خمیر حرارتی استفاده کنید به حدی که سطح فلزی پردازنده در زیر خمیر حرارتی مخفی شود.
8- در مرحله آخر کابل فن خنک کننده را در سوکت تعیین شده بر روی مادربرد متصل کنید. کانکتور فن پردازنده بر روی مادربرد با عنوان CPU Fan مشخص شده است.

اتصال کانکتور 4 پین خنک کننده به سوکت CPU Fan‌بر روی مادربرد

مراقب باشید:
- هرگز نباید پین‌های اتصال پردازنده و مدارات الکترونیکی آن را لمس کنید، چرا که تخلیه بار الکتریکی می تواند به پردازنده گران‌قیمت شما آسیب جدی وارد کند.
- هرگز خواسته یا ناخواسته روی پین‌های فلزی سوکت مادربرد فشار وارد نکنید، چرا که اگر یکی از پین‌ها فقط کمی از جای خود منحرف شود، اتصال آن با پین سوکت مادربرد برقرار نشده و سیستم شما روشن نخواهد شد. در صورت کج شدن هر یک از پین‌های سوکت مادربرد، امکان صاف کردن آن به حالت اول بسیار سخت و تقریباً غیر ممکن است.
- هرگز به میزان زیاد از خمیر حرارتی بر روی سطح پردازنده یا کف خنک کننده استفاده نکنید، چرا که پس از نصب خنک کننده، اضافه خمیر حرارتی از کناره‌های آن به بیرون سرریز خواهد شد.

با رعایت چند نکته ایمنی و این راهنما به سادگی می توانید بدون نیاز به کمک دیگران پردازنده جدید را بر روی مادربردتان نصب کنید.
راستی، پردازنده جدید شما هم مبارک!

 

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟