متاورس چیست و چگونه برای زندگی در Metaverse آماده شویم؟
در ساده‌ترین تعریف، متاورس دنیای دیجیتال جدیدی است که بزودی بخش‌های بزرگی از جهان را فرا می‌گیرد. در حال حاضر ما در دنیای خود به وسیله گوشی یا سیستم به اینترنت وصل می‌شویم و تمام ارتباط ما با اینترنت از طریق صفحه نمایش گوشی یا مانیتورمان است. در متاورس اما کاربران محدود به یک صفحه نمایش نیستند بلکه تمام ذهن آن‌ها درگیر زندگی در دنیای جدید است (شاید مثل یک خواب متفاوت). دنیایی که بسیاری از محدودیت‌ها را زیر پا می‌گذارد و ممکن است مفهوم زمان و مکان را برای ما تغییر دهد.

متاورس دنیایی که در آن زمان می‌ایستد و شاید به عقب برگردد!

اگر متاورس را دنیایی تصور کنیم که امکان ثابت نگه داشتن زمان در آن وجود دارد و امکان مشاهده تغییرات، زندگی و حتا بازگشت به عقب در آنوجود دارد، اغراق نکرده‌ایم. به‌طوری که در تمام پلتفرم‌های محاسباتی مختلف، VR، AR، رایانه‌های شخصی، دستگاه‌های تلفن همراه و کنسول‌های بازی ما قابل دسترسی خواهد بود. اکوسیستم آن متشکل از عناصر همگن و ناهمگنی مثل عناصر کاربر محور از جمله آواتار، تولید محتوا، اقتصاد مجازی، مقبولیت اجتماعی، امنیت و حریم خصوصی، اعتماد و مسئولیت‌پذیری است.

در متاورس (Metaverse) با محتوا دنیای جدیدتان را می‌سازید

متاورس (Metaverse) را می‌توان به عنوان یک فضای مجازی چند کاربره در زمان واقعی تعریف کرد که در آن افراد در سراسر جهان می‌توانند از طریق یک شبکه به هم متصل شوند، همزیستی کنند، شخصی اجتماعی برای خود خلق کنند و به مبادله ارزش (در قالب دارایی‌های مجازی) بپردازند. چیزی که Metaverse را از یک تجربه چند نفره سنتی متمایز می‌کند، توانایی مردم برای ایجاد و اشتراک‌گذاری محتوا برای شکل دادن به دنیای اطرافشان در تنظیمات کم و بیش پایدار است. یک نمونه روشن در این زمینه، World of Warcraft است که نزدیک به چند دهه است که با متاورس مجازی و دیجیتال در دنیای مبتنی بر اقتصاد دیجیتال و مجازی حضور پر رنگی دارد.

متاورس فرصت شکوفایی استعداد‌ها به‌دور از سایه مافیا

قبل از بحث در مورد متاورس اول به اینترنت و بخصوص اینستاگرام یا سایر شبکه‌های اجتماعی فکر کنید. ببینید وقتی در اینترنت واسطه‌ها یا سایه‌ی شرکت‌های بزرگ که انحصار یک محصول یا خدمات را در دست داشتند حدف شدند چقدر استعداد‌های جدید شکوفا شدند یا کسب و کارهای کوچک تا چه میزان رشد کردن.

 متخصصان بازاریابی و ارتباطات باید به Metaverse توجه کنند، زیرا این مرز بعدی برای تعامل آنلاین است، درست مانند رسانه‌های اجتماعی که چشم‌انداز بازاریابی آنلاین را متحول کردند. متاورس این امکان را برای ما به وجود می‌آورد تا ایده‌های تجاری خود را که به دلایل مختلف مثل کم بودن نقدینگی یا عدم حمایت از طرف شرکت‌های بزرگ همچنان بالقوه باقی مانده‌اند را تبدیل به ماهیتی بالفعل کنیم.

فعالیت‌هایی مانند کنفرانس ویدیویی، ارزهای دیجیتال، ایمیل، واقعیت مجازی، رسانه‌های اجتماعی، پخش زنده، هوش مصنوعی، بلاک چین، بینایی کامپیوتر و غیره، همگی بخشی از Metaverse هستند. در این دنیا مردم می‌توانند تعامل داشته باشند، بازی کنند، تجارت کنند و با دیگران ارتباط برقرار کنند و خیلی کارهای دیگر انجام دهند.

با متاورس در روستا بنشینید و در دنیای دیگر زندگی کنید

Metaverse فرصت‌های عظیمی را برای خالقان و هنرمندان به ارمغان می‌آورد. به افرادی که می‌خواهند کار کنند و خانه‌هایی دور از مراکز شهری امروزی داشته باشند و افرادی که در مکان‌هایی زندگی می‌کنند که فرصت‌های تحصیل یا تفریح ​​محدودی دارند به یاری متاورس از سد این محدودیت‌ها عبور خواهند کرد. افراد می‌توانند از طریق واقعیت مجازی به‌طور کامل مجازی وارد Metaverse شوند یا با کمک واقعیت افزوده و ترکیبی با بخش‌هایی از فضای فیزیکی خود تعامل داشته باشند.

تصور کنید جلسات کاری و مصاحبه‌های خود را در یک دفتر مجازی انجام می‌دهید و دیگر نیازی به زوم یا وب کم ندارید. کار بزرگ بعدی در این زمینه به صنعت حمل‌ونقل از راه دور و Metanomics باز می‌گردد.

موارد یاد شده ایده‌های فوق عالی هستند، اما شما به عنوان یک صاحب پروژه، یک صاحب کسب و کار یا یک فرد چه کاری می‌توانید انجام دهید.

متاورس آزمایشگاه ایده‌های تجاری و سیاسی

Metanomics مطالعه مقررات اقتصادی و مدل‌های کسب و کار Metaverse است.  فایده این مطالعه این است که چگونه مشاغل دنیای واقعی می‌توانند از دنیای مجازی به عنوان بخشی از استراتژی خود استفاده کنند. اگر حتی عمیق‌تر نگاه کنیم، Metanomics شامل به‌کارگیری جهان‌های مجازی به‌عنوان آزمایشگاه برای مطالعه کسب‌وکارهای دنیای واقعی یا مسائل مربوط به سیاست‌ها خواهد شد.

جالب آن‌که برخی افراد این موضوع را مطرح کرده‌اند که شاید ما اکنون در یک متاورس هستیم، اما خودمان خبر نداریم. کاربران معمولاً به همان دلایلی که کالاهای فیزیکی را خریداری می‌کنند، کالاهای دیجیتالی را خریداری می‌کنند.

حالت مجازی، پوسته‌های آواتار، املاک مجازی، خانه‌ها و اتومبیل‌ها در متاورس همانند دنیای واقعی ارزش خواهند داشت. Netvrk، یکی از برترین پروژه‌های متاورس کریپتو، اخیراً فرایند فروش وسایل نقلیه را آغاز کرده و جالب آن‌که با استقبال خوبی از سوی کاربران روبرو شده است. با توجه به این‌که محبوبیت NFT روزبه‌روز در حال افزایش است، اگر بتوانید محتوای باکیفیت ایجاد کنید و برای آن بازاریابی کنید نه تنها هیچ محدودیتی برای فعالیت در دنیای Metaverse نخواهید داشت، بلکه به سودآوری خوبی نیز دست پیدا می‌کنید.

مشاغل جذاب متاورس

 از مشاغل جذاب دنیای متاورس باید به مشاوران متاورس، توسعه‌دهندگان املاک مجازی، مشاوران فعال در زمینه اجاره خودرو و املاک، طراحان آواتار و هزاران نمونه دیگر اشاره کرد. با این توصیف مشاهده می‌کنیم که شرکت‌ها باید استراتژی‌های بازاریابی خود را از مشاوره آنلاین به ماهیتی در یک اقتصاد مجازی مشترک تغییر دهند. پروژه‌هایی مانند envoy از نمونه‌های قابل تامل در این زمینه هستند. در جهان متاورس با داشبوردهای غیر متمرکزی روبرو هستیم که تبلیغات را به شکل کاملا متفاوت نشان می‌دهند، درست مثل تابلوی تایم اسکوئر نیویورک.

 ساده شدن مفاهیم مهمی مثل مالکیت دارایی‌ها ممکن است برای افرادی که قصد دارند کارهای بزرگی مثل تبدیل یک زمین بایر به یک پارک بزرگ را عملیاتی کنند جذاب باشد.

بیایید کمی عمیق‌تر این مسئله را بررسی کنیم. مردم به برندهای متاورس مراجعه می‌کنند، زیرا به دنبال برقراری ارتباط با یکدیگر هستند، این برقراری ارتباط لزوماً به این دلیل نیست که به یک محصول یا خدمات نیاز دارند، بلکه به دنبال مشتریانی هستند که در حین فروش یک محصول یا خدمات به شکل ملموس با آن‌ها در ارتباط باشند.

حالا بازی می‌کنید بزودی در بازی زندگی می‌کنید

متاورس دنیای جدیدی است که بسیاری از محدودیت‌ها برداشته می‌شود. هنوز کسی نمی‌داند دقیقا متاورس ما را به کجا می‌برد و چه تجربیات متفاوتی در دنیای جدید خواهیم داشت.

 اگر در گذشته برای سرگرم یا شاد شدن بازی می‌کردید، اکنون زمان آن رسیده که در دنیای بازی‌ها سرمایه‌گذاری کنید و شروع به کسب درآمد کنید.

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟