پاسخ‌های ساده به سوالاتی که در باره NFT مطرح می‌شود.
NFT چیست؟ چگونه آن را ایجاد و از آن کسب درآمد کنیم؟
هنر دیجیتال در حال ورود به دنیای جدیدی است که همه چیز آن بر پایه فناوری‌های دیجیتال است و شما تمامی اطلاعات آفلاین یا اثرهای هنری که با دست کشیده‌اید را به صفرو یک‌های دنیای دیجیتال تبدیل می‌کنید تا نه تنها ماندگاری اثر شما دایمی شود، بلکه امکان فروش آن بر پایه فناوری که توکن غیرقابل‌معاوضه NFT نام دارد و روی زنجیره بلوکی کار می‌کند انجام شود.

بازار داغ NFT

چند وقت پیش خبری منتشر شد مبنی بر این موضوع که یک فایل GIF به قیمت 600 هزار دلار بر پایه زیرساخت توکن غیر قابل معاوضه به فروش رسید. اگر تعجب می‌کنید که چگونه چنین چیزی امکان دارد، پس باید با ما همراه باشید تا ببنید که دنیای هنر چگونه تغییر پیدا کرده و اکنون ارزهای دیجیتال و NFT به یکی از مولفه‌های ثابت دنیای دیجیتال تبدیل شده‌اند.

توکن غیرقابل‌معاوضه چیست؟

NFT سرنام Non-Fungible Token به معنای توکن غیرقابل‌معاوضه و به نوعی سندی است که هویت و اعتبار یک اثر را ثابت می‌کند. در دنیای واقعی، آثار کلاسیک هنری، اشیای قدیمی ارزشمند و تاریخی در حراجی‌ها خرید و فروش می‌شوند و توسط کارشناسان اصالت و ارزش آن‌ها تایید می‌شود. در شکل زیر فایل گیفت Flying Cat را مشاهده می‌کنید که بر پایه زیرساخت NFT به ارزش 600 هزار دلار به فروش رسید.

NFT اکنون همان عملکرد حراجی‌های سنتی را دارد، با این تفاوت که این فرایند را برای عناصر دیجیتالی انجام می‌دهد. به‌طوری که آثار هنری مبتنی بر فرمت فایلیGIF ،JPEG ،MP3 و هر فرمت دیگر را تایید کرده و برای آن‌ها یک گواهی منحصربه‌فرد‌بودن ارایه می‌کند. این فناوری نوع جدیدی از مالکیت برای فایل‌های دیجیتال است که تا قبل از این دستیابی به آن فراهم نبود. NFTها قابلیت خرید یا فروش را دارند و مثل اشیای فیزیکی امکان از میان رفتن آن‌ها وجود دارد. ‌یکی از مزایای بزرگی که زنجیره بلوکی به ارمغان آورد، ارایه زیرساخت NFT برای همه افرادی است که به اینترنت دسترسی دارند و دوست دارند در قالب تراکنش شفاف برای یک اثر هنر قیمت‌گذاری کرده و سپس آن‌را به فروش برسانند.

چگونه NFT ایجاد کنیم؟

در اولین مرحله باید یک فایل اثر دیجیتال برای NFT خود بسازید. روش مشخص و خاصی برای ساخت قطعه‌های هنری وجود ندارد که بتواند به NFT تبدیل شود. اگر فروشگاه از فرمت فایلی مدنظرتان که ساخته‌اید پشتیبانی کند، آن‌گاه قادر به تبدیل اثر به NFT هستید. رویکرد فوق دنیایی جدید را برای محتوایی به‌وجود می‌آورد که بتواند به پول تبدیل شود. هر تصویر و فایل با فرمت‌هایTXT ،JPG ،PNG ،MP3 یا GIF را می‌توان روی زورا یا ریربل به NFT تبدیل کرد.

در ادامه تجربه رابرت مارتین (Robert Martin) از حضورش در بازار NFT را برای شما نقل می‌کنیم. او نحوه‌ ساخت NFT خود را این‌گونه شرح می‌دهد که چگونه با الهام از قطعه‌ هنری کمدین اثر مائوریزیو کاتلان (Maurizio Cattelan) توانسته اولین NFT‌ خود را تنها در چند دقیقه ایجاد کند. اثر کاتلان که از یک موز و نوار چسب ساخته شده بود، به قیمت 120 هزار دلار در گالری Art Basel میامی فروخته شد. نویسنده‌‌ مقاله می‌گوید: «تصمیم گرفتم که اثر هنری کاتلان را به‌صورت دیجیتال بازسازی و سعی کنم آن را با همان قیمت روی بلاک‌چین بفروشم. ابتدا صفحه‌ای با ابعاد ۱۶:۹ در ادیتور آنلاین Kapwing ایجاد کردم که به‌عنوان دیوار در اثر عمل می‌کرد. سپس ایموجی موزی را پیدا کردم و آن را در مرکز بوم قرار دادم. سپس با استفاده از امکان جست‌وجو در کاپوینگ، فایل PNG نوار چسب را یافتم و آن را در مرکز تصویر روی موز قرار دادم. سپس از تصویر خروجی گرفتم و آماده‌ ضرب اولین NFT‌ خود شدم.»

در مرحله دوم، باید قیمت اثر هنری خود را تعیین کنید و آن‌را در فهرست فروشگاهی قرار دهید. دانلود تصویر از کاپوینگ و اضافه ‌کردن آن به ریربل برای ضرب NFT‌ به‌سادگی آپلود ویدئو در یوتیوب است. ابتدا روی گزینه‌ Create در گوشه‌ی بالا سمت راست وب‌سایت Rarible کلیک کنید. پلتفرم از شما درباره تکی یا مجموعه‌ بودن اثر سؤال می‌کند. پس از انتخاب تصویر و قیمت آن، کارمزد ساخت NFT را بپردازید. اثر شما پس از چند ثانیه روی فروشگاه قرار می‌گیرد.

بعد از آن‌که اثرتان در فهرست مزایده قرار گرفت، هر فردی می‌تواند آن‌را پیدا کند و برایش پیشنهادی بدهد. بنابه دلایلی، برخی از پلتفرم‌ها از سازندگان می‌خواهند پلتفرم را هر دفعه برای پیشنهادها بررسی کنند و وقتی پیشنهاد جدیدی می‌آید، به خالق اطلاعی نمی‌دهند. البته این مشکل تا حدودی برطرف شده است.

قابلیت پیداشدن اثر در فروشگاه‌های اصلی تفاوت دارد، بنابراین احتمالا باید اثرتان را تبلیغ کنید. اکثر فروشگاه‌های NFT مانند Rarible، Zora و Superrare حساب Discord یا جامعه‌ کاربران مرتبطی دارند که به تلاش شما برای تبلیغ و فروش کمک می‌کنند.

چرا ساخت NFT هزینه‌بر است؟

برای تبدیل محتوا به NFT، یک کوین دیجیتالی جدید در زنجیره بلوکی باید ضرب شود. تولید این کوین نیازمند وظایف محاسباتی پیچیده و درگیر‌شدن تمام کامپیوترهای شبکه است. برای استفاده از شبکه‌ اتریوم برای ضرب NFTها باید کارمزد مربوط به صرف انرژی برای محاسبات را بپردازید. این کارمزد نوسان دارد و گاهی اوقات این هزینه از قیمت فروش اثرتان بیشتر می‌شود.

این کارمزدهای مشکلی برای توسعه‌ فناوری NFT است و انتظار می‌رود در آینده قیمت‌های معقولانه‌تری برای آن ارایه شود. صندوق‌هایی برای پوشش این کارمزدها برای هنرمندان NFT تازه‌کار در حال ظهور است و تا زمانی‌که بازار راهی برای کاهش قیمت‌های پیدا کند، وجود آن‌ها ضروری است.

آثار چگونه به NFT تبدیل می‌شوند؟

فرایند تبدیل آثار به NFT در قالب مفهومی به‌نام ضرب‌کردن انجام می‌شود که اشاره به عمل ساخت کوین جدید در زنجیره بلوکی دارد تا برای همیشه دسترسی به محتوا در قالب فایل تصویری فراهم شود. هنرمندان با ضرب NFT جدید‌، کمیسیونی درونی به توکن ضمیمه می‌کنند که بین 10 تا 30 درصد است. هر زمان اثر آنان فروخته شود، این حق کمیسیون به آن‌ها تعلق می‌گیرد.

آیا همه می‌توانند آثار خود را به NFT تبدیل کنند؟

اکنون هنرهای دیجیتال، آهنگ‌ها، دستورهای پخت و حتا استارتاپ‌ها در فهرست فروشگا‌ه‌های NFT هستند و با توجه به این‌که با یک فناوری نوپا روبرو هستیم، هنوز قوانین محدودکننده‌ کمی در زمینه استفاده از NFT وجود دارد.

برای شروع به کار و استفاده از NFT به چه چیزی نیاز داریم؟

خوشبختانه برای بهره‌مندی از قابلیت‌های NFT نیازی به دانش پیچیده فنی در ارتباط با ارزهای دیجیتال ندارید و تنها به ابزارهایی مثل کیف پول دیجیتال و مقداری اتر که رمزارز شبکه‌ اتریوم است نیاز دارید. اگر مشکلی از بابت دسترسی به این ابزارها ندارید، روند انجام کارها ساده خواهد بود، به‌طوری که تمامی این فرایندها در در چند دقیقه از طریق گوشی همراه قبل انجام است. در ادامه نحوه‌ ساخت کیف پول، خرید ETH و اتصال کیف پول به بازار NFT را نشان می‌دهیم.

به‌طور کلی این فرایند در سه مرحله راه‌اندازی کیف‌پول دیجیتال اتریوم، خرید مقداری اتر و اتصال کیف پول به بازار NFT انجام می‌شود.

گام اول، راه‌اندازی کیف‌پول دیجیتال اتریوم

قدم اول برای ورود به NFT، ساخت کیف‌پول دیجیتال است که اجازه ذخیره‌سازی ارزهای دیجیتال را می‌دهد. به‌طوری که امکان خرید یا فروش ارزهای دیجیتال یا استفاده از آن در ارتباط با NFT را امکان‌پذیر می‌کند. این کیف پول دیجیتال به شما اجازه می‌دهد به فروشگاه‌های NFT وارد شوید و در آن‌ها حساب کاربری ایجاد کنید. در حال حاضر بالغ بر صد پلتفرم در این حوزه وجود دارد که برای ذخیره‌ ارزهای دیجیتال والت در دسترس کاربران قرار دارند. تمامی این کیف‌پول‌های با NFT و برنامه‌های زنجیره بلوکی قابل استفاده هستند. با این‌حال دو مورد والت کوین‌بیس (Coinbase) و والت کوین بیس پیچیدگی کمتری نسبت به نمونه‌های مشابه دارند.

کیف پول Coinbase

والت کوین‌بیس برای افرادی مناسب است که تازه با دنیای ارزهای دیجیتال آشنا شده‌اند. این کیف پول متعلق به صرافی کوین‌بیس است و انعطاف‌پذیری خوبی در ارتباط با NFR دارد.

کیف پول Metamask

کیف پول متامسک به شکل افزونه‌ای در مرورگرهای دسکتاپ و گوشی‌های هوشمند در دسترس کاربران قرار دارد. تلفن‌همراه وجود دارد. متامسک یکی از محبوب‌ترین و پر استفاده‌ترین کیف‌های پول نزد کاربران است که بیش از یک‌میلیون کاربر دارد. این کیف پول بدون پیچیدگی خاصی به برنامه‌های ارز دیجیتال و فروشگاه‌های NFT متصل می‌شود و به شکل افزونه‌ مرورگرهای فایرفاکس و گوگل کروم و برنامه کاربردی روی اندروید و iOS در دسترس کاربران قرار دارد. علاوه بر این، متامسک فرایند ساخت ارزهای دیجیتال را ساده می‌کند، بدون آن‌که نیازی به خرید کوی (سکه) از برنامه‌های دیگر داشته باشید.

کیف پول Rainbow

کیف پول Rainbow روی گوشی‌های هوشمند اندرویدی و iOS در دسترس کاربران قرار دارد. این کیف پول برای سرمایه‌های اتریوم ساخته شده، بنابراین قادر به ذخیره‌سازی بیت‌کوین در آن نیستید. بااین‌حال، کیف پول مذکور با ارایه یک رابط کاربری زیبا و نمایش کلکسیون‌های NFT، یک گزینه عالی در این زمینه است. در iOS، خرید اتریوم به‌سادگی خرید از Apple Pay است.

گام دوم خرید مقداری اتریوم

در بیشتر فروشگاه‌های دیجیتال، برای تبدیل محتوای خود به NFT، کارمزدهایی باید پرداخت کنید. برای شروع باید مقداری رمزارز اتر (ETH) بخرید تا بتوانید هزینه اولیه ساخت NFT را پرداخت کنید. صفحه‌ پرداخت در کیف پول اتریوم رین‌بو (Rainbow) به شرح زیر است:

با توجه به این‌که قیمت اتریوم همانند بیت‌کوین نوسان زیادی دارد و همواره باید قیمت‌ها را به شکل لحظه‌ای دنبال کنید، بنابراین پیشنهاد می‌کنیم مقدار پولی را کنار گذاشته و هنگامی که قصد کار با رمزارز این زیرساخت دیجیتالی را دارید فرایند خرید را آغاز کنید. ابتدا مقداری اتریوم از یکی از صرافی‌های داخل کشور خریداری کنید و آن‌را به آدرس کیف پول خود انتقال دهید.

گام سوم اتصال کیف پول به بازار  NFT

هنگامی که کیف پول را آماده کردید و اتریوم موردنیاز را نیز خریداری کردید، در مرحله بعد باید فروشگاهی را انتخاب کنید که قصد دارید NFT در آن ایجاد کرده و به فروش برسانید. اگر تازه‌وارد در این زمینه هستید، سایت Rarible گزینه مناسبی است، زیرا راهکار ساده‌ای برای این منظور ارایه می‌کند. برای متصل کردن کیف پول به ریربل، سایت مذکور را باز کنید و از گوشه سمت راست صفحه Connect را کلیک کنید.

در صفحه‌ بعد، اگر رین‌بو یا متامسک دارید، گزینه WalletConnect را انتخاب کنید و اگر از Coinbase استفاده می‌کنید، روی WalletLink کلیک کنید.

مهم نیست از چه کیف پولی استفاده می‌کنید، زیرا مراحل ابتدایی در همه موارد یکسان است. بعد از انتخاب گزینه‌ اتصال، کد QR روی صفحه‌نمایش داده می‌شود. با استفاده از برنامه کاربردی کیف پول خود این کد را اسکن کنید. بعد از انجام اسکن، اتصال والت به Rarible را تأیید کنید.

با توجه به این‌که اتصال به شکل ایمن انجام می‌شود، ریربل از شما درخواست می‌کند پس از انجام هر تراکنش، خریدها را تأیید کنید. بعد از اتصال کیف پول، حساب ریربل ساخته می‌شود. اکنون ابزارهای لازم برای ساخت، ضرب و فروش اولین NFT خود را دارید.

NFTها را باید در کجا به فروش برسانیم؟

هرچه NFT محبوب‌تر شود، فروشگاه‌های بیشتری از آن پشتیبانی می‌کنند. با این‌حال، مهم‌ است در ارتباط با فروشگاه‌های آنلاین بزرگ در این زمینه آشنا باشید تا بتوانید آشنا می‌شوید تا بتوانید آگاهانه‌تر فروشگاهی برای فروش اولین NFT خود انتخاب کنید.

فروشگاه Zora

زورا فروشگاهی است که با این هدف پدید آمده که خالقان یک اثر باید کنترل دقیقی روی کار خود داشته باشند. زورا به خالقان کمک می‌کند تصاویر، ویدئوها، فایل‌های صوتی و حتی متن‌های ساده را ضرب کنند. در‌حال‌حاضر، این فروشگاه به خالقان از‌پیش‌دعوت‌شده اجازه فعالیت می‌دهد. به بیان دقیق‌تر، باید معرفی‌نامه داشته باشید تا بتوانید از زورا استفاده کنید. دورنمای Zora نشان می‌دهد که در حال تبدیل شدن به پلتفرمی جذاب برای NFTها است و با هنرمندان مطرح موسیقی مانند Toro y Moi و Mura Masa و Yaeji همکاری می‌کند.

فروشگاه Rarible

ریربل از سایت‌های پرمخاطبی است که خالقان و کلکسیونرهایی است که قصد ورود به حوزه NFT را دارند. در این سایت، بارگذاری محتوا و ساخت NFT به‌آسانی پست ویدئو در یوتیوب است. در بازاری که وب‌سایت‌های مختلفی در آن قرار دارند، کافی است یک دعوت‌نامه داشته باشید تا بتوانید در آن فعالیت کنید. Rarible به کاربران اجازه می‌دهد به شکل لحظه‌ای آثال خود را به فروش برسانند. البته دقت کنید که این سایت در ارتباط با قوانین کپی‌رایت کاملا سخت‌گیر است. قیمت آثار ارایه شده در این سایت از چند دلار تا هزاران دلار در نوسان است.

فروشگاه SuperRare

سوپر ریر یکی دیگر از فروشگاه‌های NFT‌ محبوب نزد هنرمندان دیجیتال است. در این‌جا انواع مختلفی از آثار مثل پست‌های متنی، جلوه‌های صوتی ساده، تصاویر و.... را مشاهده می‌کنید. این زیرساخت کاملا سازمان‌یافته است و آثار جدید پس از بررسی روی پلتفرم قرار می‌گیرند. جست‌وجو در سوپر ریر شبیه به راه رفتن در یک گالری دیجتالی تخصصی است. آثار NFT روی این وب‌سایت بازتابی از هزاران ساعت تلاش هنرمندان است و قیمت‌ها در آن گاهی واقعا زیاد است. فعالیت در این سایت برای افراد تازه‌کار منوط به داشتن دعوت‌نامه است.

فروشگاه Nify Gateway

نیفتی گیت‌وی یکی دیگر از فروشگاه NFT است که تمرکزش روی آثار کلکسیونی است. نیفتی با هنرمندان و نوازندگان مشهوری مثل Grimes و Justin Roiland کار می‌کند. نیفتی گیت‌وی یکی از وب‌سایت‌های اصلی مهم در دنیای NFT است که با قبول کارت‌های اعتباری خود را از خرده‌فروشان دیجیتال دیگر متمایز کرده است. درست مثل سوپر ریر، آثار هنری روی نیفتی گران‌قیمت هستند و هنرمندان جدید باید قبل از ارسال درخواست‌های خود باید درخواستی برای این سایت ارسال کنند.

فروشگاه OpenSea

اوپن سی از فروشگاه‌های قدیمی NFT است که مجموعه‌ای غنیی از محتوا را با قیمت‌های مختلف به فروشه می‌رساند که هنرهای دیجیتال و مجموعه‌های 3D و آیتم‌های درون بازی‌های ویدئویی را شامل می‌شود. اگر تازه قصد ورود به NFT را دارید، این فروشگاه گزینه مناسبی برای شروع فعالیت است.

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟