تحولی در حوزه تشخیص و درمان
چاپ سه‌بعدی ام‌آرآی، راه جدیدی برای کمک به پزشکان و بیماران
اسکن‌های پزشکی با کیفیت از جمله ابزارهای مهم مورد استفاده پزشکان در تشخیص و درمان بیماری‌ها است. با همه پیش‌رفت‌های صورت گرفته در زمینه تهیه این تصاویر و تجزیه و تحلیل آن‌ها ، هنوز هم تفسیر بسیاری از این تصاویر دشوار است و در موقعیت‌هایی که پزشک باید تصمیمات سرنوشت‌سازی بگیرد، یک خطای کوچک در تفسیر این تصاویر نتایج جبران‌ناپذیری همراه خواهد داشت. شرکت فیلیپس که بخش مهمی از فعالیت‌های خود را به ارائه سیستم‌های تصویربرداری پزشکی اختصاص داده است، ایده جدیدی برای کمک به پزشکان و بیماران دارد.

1606683296_1_0.gif

ایده این شرکت تهیه مدل‌های سه‌بعدی فیزیکی با استفاده از اسکن‌های ام‌آرای است. در این صورت، هم پزشک معالج و هم بیمار می‌توانند درک بهتری از بیماری و روش‌های ممکن برای درمان به دست آورند و تفسیر تصاویر با در اختیار داشتن یک مدل فیزیکی بسیار ساده‌تر خواهد بود.
شرکت فیلیپس با این هدف و برای به نمایش گذاشتن قابلیت‌های چنین روشی، از شرکت Ultimaker ارائه‌کننده چاپ‌گرهای سه‌بعدی کمک گرفته است و با کمک یکی از مدل‌های چاپ‌گر این شرکت چند نمونه پزشکی را انتخاب کرده و مدلی سه‌بعدی از آن‌ها تهیه کرده است. فایل‌های ام‌آرآی از فرمت DICOM (سرنام Digital Imaging and Communications in Medicine) به فایل‌های STL تبدیل شدند تا چاپ‌گر سه‌بعدی قادر به استفاده از آن‌ها باشد. با این روش، مدل سه‌بعدی فیزیکی آئورت، مدلی از زانو، مدل کاملی از مغز و ترکیبی از سر و مغز تهیه و به معرض نمایش گذاشته شد. 


پزشکانی که روزانه با تصاویر ام‌آرآی سروکار دارند، در حالت عادی مجبورند تصاویر دوبعدی را تفسیر و در ذهن خود مجسم کنند که بخش مورد نظر در کدام قسمت از آناتومی بدن قرار می‌گیرد. این کار دشواری است و برای کسانی نظیر دانشجویان، بیماران و افرادی خارج از حوزه پزشکی که آشنایی کمی با آناتومی بدن دارند، بسیار دشوارتر هم می‌شود. استفاده از مدل‌های چاپ شده سه‌بعدی کمک زیادی به‌ویژه در حوزه آموزش علوم پزشکی خواهد بود.

شرح شکل اصلی مقاله: چاپ‌گرهایی که برای چاپ اسکن‌های ام‌آرآی استفاده شده است. با این چاپ‌گرها مدل‌هایی فیزیکی از بخش‌های اسکن شده تهیه شد.

 

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟