آلوده‫ترین وسایلی که با آن‫ها سروکار داریم
چند نکته کاربردی درباره تمیز کردن گوشی و تبلت
تا حالا به این فکر کرده‫اید که گوشی‫های هوشمندی که تمام روز با آن سروکار داریم تا چه اندازه می‫تواند به میکروب‌های مختلف آلوده باشد؟ روی آن‫ها چربی می‫ریزیم، با خود به دستشویی می‫بریم و در برابر تعداد زیاد غیرفابل تصوری جرم و میکروب قرار می‫دهیم.

1606683296_1_0.gif

در ویدئویی که اخیرا در اینترنت منتشر شده گفته می‫شود که در هر 2.5 سانت‌یمتر مربع حدود 2500 میکروب وجود دارد. این تعداد میکروب بسیار بیشتر از دستگیره در، صفحه‫های لمسی و حتی توالت استد. بله درست شنیدید، بیشتر گوشی‫های هوشمند از توالت بیشتر میکروب دارند.
احتیاجی نیست به شما گوشزد کنیم که لازم است هر چند وقت یک‫بار گوشی خود را تمیز کنید. ولی باید این کار به درستی انجام شود چرا که این دستگاه‫های گران می‫توانند به راحتی آسیب ببینند. تعداد کمی از کاربران از گوشی‫های ضد‫آب استفاده می‫کنند پس احتیاط در زمان تمیز کردن خیلی مهم است. بهتر است چند نکته را به شما یاد بدهیم تا گوشی را هم درست تمیز کنید و هم با احتیاط.

از بکار بردن مواد شیمیایی خود­داری کنید

بر خلاف عکس بالا که از پاک کننده شیشه برای از بین بردن میکروب‌های گوشی و تمیز کردن آن استفاده می‫کند، از بکار بردن چنین موادی جدا باید خودداری کرد. گوشی‌ها در برابر هرگونه مواد شیمیایی به شدت آسیب‫پذیر هستند و استفاده از آن‫ها به منظور تمیز نگه داشتن گوشی اصلا ایده جالبی نیست. مواد شیمیایی که در پاک‫کننده‫ها وجود دارد می‫تواند باعث زنگ‫زدگی و از بین رفتن پوشش محافظی شود که شرکت‌های سازنده روی گوشی قرار می‫دهند. به بیان خیلی ساده، کاری که این خانم در عکس بالا انجام می‫دهد را به هیچ عنوان تکرار نکنید. اگر تصمیم دارید که حتما گوشی را با مایع تمیز کنید به میزان بسیار کم از آب مقطر استفاده کنید. حتما زمانی که این کار را انجام می‫دهید گوشی را خاموش کنید که اگر بنابه هر دلیلی در حین کار گوشی از دستان شما لیز خورد و کاملا خیس شد احتمال سالم ماندن گوشی بالا برود. در ادامه توضیح بیشتری می‌دهیم.

از یک پارچه کوچک فیبر برای بدنه استفاده کنید

ما عادت داریم که برای تمیز کردن هر چیزی که در اطراف خود می‫بینیم از یک تکه دستمال یا حوله استفاده کنیم، هر چند که برای بیشتر وسایل جواب می‫دهد ولی برای تمیز کردن گوشی و از بین بردن آلودگی‌ها اصلا فکر خوبی نیست. چون‫که دستمال یا حوله پرز و ذرات ریزی دارد که می‫توانند از بین دکمه‫ها، شکاف‌ها و سایر قسمت‌ها به قسمت داخلی گوشی راه پیدا کنند و این مسئله کار تمیز کردن را بسیار سخت و دشوار می‫کند. این نکته را نیز فراموش نکنید که کاغذ و فابریک‌های معمول می‫توانند خظرناک باشند و به دستگاه آسیب برسانند.
برای این منظور می‫توانید از فیبرهای کوچک استفاده کنید که از تمام داروخانه‫ها و عینک‫فروشی ها قابل تهیه می‫باشد. کافی است که با استفاده از پارچه‫ای که تهیه کرده‫اید صفحه گوشی را تمیز کنید و بقیه گوشی را به صورت خط راست تمیز کنید تا آلودگی‌های باقی‫مانده بیرون بیاییند. اگر احساس می‫کنید که با پارچه خشک نمی‫توانید براحتی گوشی را تمیز کنید پارچه را با مقدار کمی آب مفطر خیس کنید و دوباره شروع به تمیز کردن گوشی کنید. سپس از قسمت خشک پارچه استفاده کنید و گوشی را به طور کامل خشک کنید.

 

استفاده از اسفنج پنبه‫ای برای جاهایی که دسترسی به آن‌ها سخت است

تمیز کردن تمام بدنه گوشی کار بسیار راحتی است، ولی همیشه کمی کثیفی و آلودگی بین دکمه‫ها و شکاف‌های ریز دیده می‫شود که پاک کردن آن‫ها کار ساده‫ای نیست و معمولا هم باعث کلافه شدن صاحب گوشی می‫شود. برای این منظور می‫توان از اسفنج پنیه‫ای استفاده کرد. هدف اصلی یکی است، تمیز کردن گوشی. اگر زمانی‫ احساس کردید که اسفنج خشک است و کمی رطوبت نیاز دارد با کمی آب آن را خیس کنید. ولی تا حد امکان از بکار بردن اسفنج خیس خودداری کنید. اگر واقعا نیاز دارید که اسفنج را خیس کنید سعی کنید تا جایی که می‫توانید از مقدار کم استفاده کنید. از خیس کردن کامل اسفنج شدیدا خودداری کنید.

از فشار باد، برای تمیز کردن گوشی استفاده کنید

یکی از بهترین روش‌ها برای تمیز کردن وسایل مخصوصا وسایل اداری استفاده از فشار باد است. فشار باد می‫تواند کثیفی و آلودگی را از بین دکمه‫های صفحه‌کلید پاک کند، برای کیس کامپیوتر، ماوس، لپ‫تاپ و هر وسیله دیگری از این قبیل استفاده شود. حتی برای تبلت و گوشی‫هوشمند هم کاربرد دارد. اگر کثیفی که در یک‫جا جمع شده آن‫قدر هست که هر چه تمیز می‫کنید از بین نمی‫رود احتمال این‫که فشار باد به کمک شما بیاید خیلی زیاد است.

گاهی اوقات استفاده از الکل هم جواب می‫دهد

کسانی که احساس می‫کنند با روش‌هایی که گفته شد باز هم میکروب و آلودگی باقی می‫ماند و باید از روش دیگری استفاده کنند، ماده ضدعفونی کننده می‫تواند نیازشان را برطرف کند ولی باز هم تأکید می‫کنم تا جایی که می‫توانید از آن خودداری کنید ولی اگر چاره‫ای به جز آن ندارید حتما تا جایی که می‫توانید مقدار آن کم باشد و هم‫چنین بطور مداوم این کار را انجام ندهید. از یک بابت استفاده از الکل بهتر است چون‫که زودتر از آب خشک می‫شود. یعنی الکلی که برای این منظور استفاده می‫شود خیلی دوام ندارد و فرصت نمی‫کند که به قسمت‌های داخلی گوشی راه پیدا کند. من تجربه استفاده از الکل برای تمیز کردن گوشی را داشته‫ام و با این‫که هم‫چنان می‫تواند روی پوشش محافظ گوشی تأثیر منفی داشته باشد ولی من متوجه هیچ‫گونه آسیبی نشدم. باید اعتراف کنم زمانی‫که می‫خواهم گوشی خیلی خوب تمیز شود و کوچک‫ترین اثری از آلودگی و میکروب باقی نماند از الکل استفاده می‫کنم چرا که هم کار خود را به خوبی انجام می‫دهد و هم این‫که بدون آسیب رساندن به گوشی تمام آلودگی‫ها را از بین می‫برد.

نوار چسب هم می‫تواند بکار بیاید

استفاده از نوار چسب‌های با کیفیت می‫تواند برای پاک کردن آلودگی و از بین بردن میکروب‌هایی که در اطراف کلیدها و دکمه‫ها جمع شده‫اند و حتی از بین بردن اثر انگشت مفید باشد ولی به هر حال آنقدر که روش‌های دیگر به کمک شما می‫آیند روش نوارچسب جواب نمی‫دهد.

یکی از این روشها را استفاده کنید و اگر دیدید که گوشی کاملا تمیز می‫شود به طوری که باعث لذت بردن شما می‫شود حتما پیوسته این کار را انجام دهید.

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟