چگونه بازی‌های آندرویدی را روی کامپیوتر اجرا کنیم
شاید دوست داشته باشید برای پشتیبانی و حمایت از تیم خود در بازی Clash of Clans حساب کاربری دیگری روی لپ‫تاپ درست کنید، شاید اعتیاد زیادی به بازی Candy Crush Saga پیدا کرده‫‫اید که نمی‫توانید آن را کنار بگذارید ولی مدت زمانی که گوشی می‫تواند شارژ نگه دارد خیلی زیاد نیست و ناچارا لذت بازی را از شما می‫گیرد. شاید هم علاقه دارید تا حسابی در Angry Birds غرق شوید؛ به همین دلیل ترجیح می‫دهید برای داشتن حس بیشتر روی مانیتور 34 اینچ آن را بازی کنید.

هر چیزی که در شما انگیزه ایجاد کرده تا شما در اینترنت جستجو کنید و نهایتا به این مقاله برسید به دلیل این است که تصمیم دارید یاد بگیرید چگونه می‫توان بازی‌هایی که مشخصا برای آندروید طراحی و ساخته شده را روی کامپیوتر اجرا کرد. جای درستی آمده‫اید، من به شما کمک می‫کنم تا تصور و ذهنیت خود را به واقعیت تبدیل کنید. کافی است که برای مدتی ذهن خود را آزاد کنید تا با کمک همدیگر این ناممکن را ممکن کنیم.

مطلب پیشنهادی: چگونه فایل‌ها را میان کامپیوتر و گوشی موبایل تبادل کنیم؟

برای این کار چند روش وجود دارد. یک راه این است که از بسته نصب و توسعه نرم‫افزار آندروید استفاده کنید و آن را روی سیستم نصب کنید تا شبیه‫ساز آندروید روی سیستم اجرا شود، هر چند که گفته می‫شود این شبیه‫ساز سرعت بسیار پایینی دارد. راه دیگر این است که از Manymo استفاده کنید که خیلی ماهرانه شبیه‫ساز آندروید را روی مرورگر سیستم نصب می‫کند. روش دیگر آن است که از آندروید x-86 استفاده کرد. آندروید x-86 نسخه به نسخه بهتر می‫شود، خیلی از مشکلات آن برطرف شده و احتمال این‫که نصب غلط آن باعث به مشکل خوردن سیستم شود بسیار پایین است. از AmiDuOs هم می‫توان استفاده کرد ولی نسخه لالی‫پاپ 15 دلار و کیت‫کت 10 دلار هزینه دارد.
تمام این‫ها راه‌هایی هستند که شما را به هدفتان می‫رسانند ولی راه پشنهادی ما استفاده از Genymotion یا BlueStacks است. هر دوی آن‫ها بهترین شبیه‫سازهای قابل اجرا در محیط ویندوز هستند و به Google Play Store دسترسی دارند. هر کدام از شبیه‫سازها کاربران زیادی را جذب خود کرده‫اند، تعداد کاربران BlueStacks کمی بیشتر است. نکته مثبت هر دو ساده بودن مراحل نصب است.
برای کسانی‫که به دنبال برنامه‫ای هستند که نصب آن بسیار ساده باشد BlueStacks بهترین گزینه هست. به همین علت من این برنامه را برای توضیح انتخاب می‫کنم. این برنامه، اپلیکیشن بسیار سریع و کوچکی است که به کاربران کمک می‫کند تا برنامه‫های مورد علاقه خود را به راحتی در محیط ویندوز و مک اجرا کنند. جالب این‫جا است که BlueStacks برای انتقال اطلاعات از کامپیوتر به دستگاه آندروید و یا برعکس از اتصال ابری استفاده می‫کند و همین امر کار جابجایی را بسیار ساده و راحت می‫کند. منتها اگر  از BlueStacks خوشتان نمی‫آید Andy را به شما پیشنهاد می‫کنم. شاید تجربه عمیق‫تری از آندروید را به شما انتقال دهد و در واقع مبتنی بر GenyMotion است، اما این را هم اضافه کنم که نصب آن کمی پیچیده‫تر است.

کسانی‫که دوست دارند تا BlueStacks را برای یک بار هم که شده امتحان کنند، فقط باید چند مرحله ساده را پشت سر بگذارند.

1 – نصب BlueStacks
از سایت BlueStacks آن را دانلود و نصب کنید. برنامه کاملا ساده، کوچک و سبکی است که عملیات نصب آن چندان طول نمی‫کشد. تنها مواردی که در هنگام نصب از شما سئوال می‫شود این است که می‫خواهید از طرف برنامه برای شما پیغام بیاید و این‫که در صورت دلخواه عضو سیستم اهدای جایزه BlueStacks شود که به صورت روزانه به کاربرانش هدیه‫های مختلف می‫دهد.

2 – صفحه Home را بسازید

بعد از نصب BlueStacks به صفحه Home می‫روید. در این‫جا همانطور که می‫دانید فهرست تمام برنامه‫های نصب شده را مشاهده می‫کنید. به جای صفحه لمسی، از ماوس استفاده می‫کنید تا همان حالت لمس و کشیدن را شبیه‫سازی کنید. فقط به خاطر داشته باشید که اول کلیک کنید و سپس آن را به سمت مقصد بکشید. البته کسانی‫که از کامپیوترهایی استفاده می‫کنند که صفحه‫نمایش لمسی دارد برای راحت تر بودن می‫توانند از همان ویژگی استفاده کنند.

3 – Google Play Store را تنظیم کنید
حالا که BlueStacks نصب و اجرا شده لازم است تا وارد حساب کاربری خود در گوگل شوید تا تمام دستگاه‫های شما با هم سینک شوند.  به غیر از این قادر خواهید بود از Play Store برنامه‫هایی را که می‫خواهید دانلود کنید. برای شروع این فرایند هر برنامه‫ای را که می‫خواهید دانلود کنید. ویزاردی روی صفحه می‫آید که شما را به تنظیم BlueStacks راهنمایی می‫کند تا بتواند با حساب کاربری گوگل در ارتباط باشد. در یک کلام، فقط کافی است که وارد حساب کاربری خود در گوگل شوید یا حساب جدید بسازید. به همین سادگی.

4 – تنظیم کردن سینک برنامه‫ها
از نظر فنی می‫توانید از این مرحله چشم‫پوشی کنید ولی حدس من این است که احتمالا آن را تنظیم می‫کنید. ارتباط ابری BlueStacks به شما امکان می‫دهد تا از سینک بودن هر دو دستگاه مطمئن شوید، در نتیجه زمانی‫که برنامه‫ای را روی یکی از دستگاه‫ها دانلود و نصب کرده باشید ،نیازی نیست که همین کار را برای دستگاه دیگر هم انجام دهید در نتیجه در وقت شما صرفه‫جویی می‫شود.
در ویزارد تنظیم ارتباط ابری، آدرس ایمیل خود را وارد کنید. در ادامه ‫BlueStacks ایمیلی برای شما ارسال می‫کند که حاوی دستوراتی برای نحوه دسترسی به دستگاه آندروید و کامپیوتر شما است. این دستورات شامل نصب برنامه ارتباط ابری BlueStacks بر روی دستگاه آندروید و هم‫چنین استفاده از شماره پین برای سینک کردن این دو وسیله است.

5 – برنامه‫های خود را دانلود کنید
اگر علاقه‫ای به سینک کردن برنامه‫های خود با ارتباط ابری ندارید، باز می‫توانید از امکان جستجوی BlueStacks برای نصب بازی‌ها از Google Play Store استفاده کنید. BlueStacks به صورت هم‫زمان سه بازار برنامه را جستجو می‫کند: Google Play Store، آمازون و 1Mobile. شاید شکل کارکرد جستجوی برنامه با چیزی که شما به آن عادت دارید کمی فرق کند ولی مطمئن باشید که مسیر درستی را انتخاب کرده‫اید.

بعد از این‫که برنامه موردنظر را پیدا و نصب کردید، خیلی ساده مانند همان کاری که روی گوشی آندروید خود انجام می‫دهید به صفحه Home بروید و برنامه نصب‫شده را اجرا کنید. این نکته را در ذهن داشته باشید که BlueStacks هنوز در حال گسترش می‫باشد و همه بازی‌ها روی آن کار نمی‫کند ولی تعداد برنامه‫هایی که اجرا می‫شود خیلی زیاد است.

6 – کنترل‌های غیرلمسی

بعضی از کارهایی که به صورت لمسی می‫توان انجام داد را نمی‫توان با ماوس و صفحه‌کلید پیاده‫سازی کرد. مثلا اگر از سیستمی استفاده می‫کنید که صفحه تاچ ندارد و از سیستم‫عامل ویندوز 10 استفاده نمی‫کند چگونه می‫خواهید از قابلیت زوم کردن استفاده کنید؟ زمانی‫که برنامه‫ای را اجرا می‫کنید که به این‫گونه کنترل‌ها احتیاج دارد، BlueStacks به شما صفحه‫ای را نشان می‫دهد که کلیدهای لازم برای شبیه‫سازی حرکت مورد نظر را به شما نشان می‫دهد. در خیلی از برنامه‫ها از کلیدهای بالا و پایین می‫توان برای زوم کردن استفاده کرد.
در محیط BlueStacks از گیم‫پد می‫توانید استفاده کنید. خود من از کنترلر ایکس‫باکس 360 استفاده می‫کنم. شاید برای بازی‌های قدیمی خوب باشد، ولی در مورد بازی‌های جدید که روز به روز هم تعداد آن‫ها بیشتر می‫شود لذتی که انتظار دارید به شما منتقل نمی‫شود.

نتیجه‫گیری

مواردی که در بالا ذکر شد اصول اجرای BlueStacks برای بازی آندروید روی کامپیوتر و لپ‫تاپ می‫باشد، منتها هستند کسانی‫که از روش‌های دیگری برای این منظور استفاده می‫کنند و کاملا هم راضی هستند.

برچسب: