نرم‌افزاری برای معاینه گوش کودک
محققان دانشگاه سیاتل موفق به طراحی نرم‌افزار موبایلی شده‌اند که می‌توان با کمک آن گوش کودکان را معاینه کرد.

برای استفاده از این نرم افزار فقط کافی است پس از نصب این نرم‌افزار روی گوشی، بر اساس الگویی که در نرم‌افزار موجود است با کاغذ، قیفی ساخته شود و صدای تولیدشده توسط این نرم‌افزار از طریق این قیف کاغذی به درون گوش کودک فرستاده شود. عفونت‌های حاد و مزمن گوش میانی سبب ایجاد مایع در پشت پرده گوش شده و این عارضه سبب می‌شود صدای ورودی، به‌جای به ارتعاش درآوردن پرده گوش، منعکس شود. این نرم‌افزار با تولید صدایی پیوسته و با مدت ۱۵۰ میلی‌ثانیه و بررسی پژواک حاصل، قادر به تشخیص چنین وضعیتی در گوش است. این نرم‌افزار روی
۵۳ نفر در سنین بین ۱۸ ماه تا ۱۷ سال مورد آزمایش قرار گرفته و با دقت ۸۵ درصد وجود مایع را شناسایی کرده است. این سطح از دقت و تشخیص با دقت ابزارهای پزشکی استاندارد نظیر تمپانوگرام که فقط در کلینیک‌های تخصصی در دسترس هستند، قابل مقایسه است. والدین با کمک چنین نرم‌افزاری به‌سادگی می‌توانند گوش کودک خود را معاینه کرده و احتمال عفونت گوش میانی او را بررسی کنند. عفونت گوش از جمله بیماری‌های رایج در دوران کودکی است و ممکن است تشخیص آن در سنین پایین بسیار دشوار باشد. این محققان مدعی‌اند، هیچ تفاوتی بین تشخیص پزشکان باتجربه و والدینی که از این نرم‌افزار استفاده کرده‌اند، وجود ندارد.

 


ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از دکه‌های روزنامه فروشی تهران و شهرستان‌ها تهیه کنید. همچنین می‌توانید برای مطالعه شماره‌ها مختلف آن به کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور مراجعه نمایید.

آخرین نسخه ماهنامه شبکه را دریافت کنید
برای دانلود ماهنامه شبکه 222 با پرونده ویژه «ترفندهای سیستم‌عامل‌ها» اینجا کلیک کنید.

اشتراک ماهنامه شبکه
اشتراک ماهنامه شبکه یکی دیگر از راه‌های دسترسی به مطالب مجله است؛ به ویژه اشتراک آنلاین که با قیمتی مناسب محتوای کامل مجله، شامل مطالب و آگهی‌ها را در ختیار شما قرار می‌دهد.

برچسب: 

مطالب پربازدید روز

پشتیبانی توسط ایران دروپال