مأموریت دوربین‌های امروزی
ثبت عبور ایستگاه فضایی از مقابل ماه
دیلن اودانل، عکاس آماتور، به‌تازگی عکسی از لحظه عبور ایستگاه بین‌المللی فضایی از مقابل ماه گرفته است. در این عکس، ایستگاه فضایی در بخش بالا سمت راست ماه دیده می‌شود. بر خلاف آن‌چه ممکن است تصور شود، گرفتن چنین عکس حیرت‌انگیزی کار چندان ساده‌ای نیست. از نقطه دید ما، عبور ایستگاه فضایی از مقابل ماه بسیار سریع و در یک چشم بر هم زدن اتفاق می‌افتد.

1606683296_1_0.gif

 او حدود یک سال برای یافتن فرصت مناسب گرفتن این عکس برنامه‌ریزی کرده است و در این مدت به‌طور مداوم اخطارهای سایت CalSky را که زمان‌های ممکن را برای او ارسال می‌کرد، مورد بررسی قرار داده است. اودانل در سایت خود می‌نویسد: «باید با دوربینتان یک جا بنشینید، در حالی که در یک دست شما ساعت است و با دست دیگر آماده زدن شاتر دوربین هستید.» گذر ایستگاه فضایی از مقابل ماه تنها 33/0 ثانیه طول می‌کشد و برای گرفتن عکس از آن باید سریع بود. وی با دانستن زمان دقیق عبور ایستگاه از مقابل ماه چند عکس گرفت با این امید که در میان عکس‌ها، عکسی که به‌خوبی این عبور را نشان دهد شکار شود. 

 برشی از عکس قبلی. در عکس گرفته شده می‌توان جزییاتی از ایستگاه نظیر آرایه‌های خورشیدی را دید.

تجهیزات استفاده شده برای گرفتن این عکس عبارت بودند از یک دوربین 70D کانن که به تلسکوپ سلسترون (با مشخصات 2300mm /f10) متصل شده بود. سرعت شاتر به میزان یک هزار و ششصد و پنجاهم ثانیه و ISO به میزان 800 در نظر گرفته شد تا حرکت ایستگاه فضایی در لحظه ثابت شود. وی برای پردازش عکس گرفته شده از نرم‌افزار AutoStakkert2 استفاده کرد تا ماه با جزییات بیش‌تری به تصویر کشیده شود. با نگاه نزدیک‌تر به تصویر می‌توان جزییاتی از ایستگاه نظیر آرایه‌های خورشیدی آن را دید. 

شرح عکس اصلی مقاله: عکسی که دیلن اودانل از لحظه عبور ایستگاه فضایی گرفته است. ایستگاه فضایی در گوشه سمت راست و بالای ماه دیده می‌شود.

 

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟