آینده وب
SPDY و HTTP2؛ سایت‌هایی که سریع‌تر بارگذاری می‎شوند!
اگرچه این روزها خیلی از مرورگرها آن را حذف می‎کنند، اما در ابتدای آدرس هر سایتی، کاراکترهای \\:http وجود دارد. HTTP (سرنام HyperText Transport Protocol) یا پروتكل نقل و انتقال ابرمتن، نحوه انتقال صفحات وب، از سرورهای میزبان تا کامپیوتر کاربر را کنترل می‎کند.

این پروتکل را نخستین‌‌بار سِر تیم برنرزلی در اوایل سال 1990 ابداع کرد (کسی که بعدها گفت از گذاشتن دو اسلش در آدرس پشیمان است) و از آن زمان تغییر چندانی نکرده است.  HTTP شامل مقدار زیادی محتوای غیرضروری است که باعث کند شدن زمان فرآیند دریافت یک صفحه وب تا بارگذاری آن در مرورگر شما می‎شود. به همین دلیل است که محققان در حال جایگزینی آن با HTTP2 هستند.

چه کاری انجام می‌دهد؟
از چهار سال پیش، گوگل مشغول کار روی جایگزینی مناسب به نام SPDY  (بخوانید Speedy) برای HTTP است. برای بارگذاری یک صفحه وب لازم است که کامپیوتر کاربر چندین درخواست را به یک وب سرور ارسال کند. SPDY این فرآیند را با استفاده از تکنیکی به نام تسهیم یا multiplexing (جایی که چند سیگنال در یکی متراکم می‎شود) و با اولويت‌بندی به مهم‌ترین درخواست‌ها سرعت می‎بخشد. طبق آخرین اخباری که بلاگ گوگل منتشر کرده است، این شیوه به دلیل پیشرفت‌های حاصل شده توسط SPDY به‌طور میانگین برای بارگذاری Google News حدود 45 درصد سریع‌تر عمل می‎کند. SPDY با بیش‌تر مرورگرهای مطرح از قبیل کروم، فایرفاکس و IE11 در ویندوز 8 و 8.1 سازگاري دارد.


یک آدرس وب را در SPDYCheck.org وارد کنید تا مشخص شود آیا از SPDY پشتیبانی می‎کند یا خیر

کجا می‎توان آن را امتحان کرد؟
SPDY، در بین سازندگان مرورگرها، پشتیبانی گسترده‌ای دارد. اما هنوز بیش‌تر سایت‌ها از آن استفاده نمی‎کنند. یک ابزار آنلاین درspdycheck.org به شما اين امکان را می‎دهد که آدرس یک سایت را در آن وارد کنید تا ببینید این سایت از SPDY پشتیبانی می‎کند یا خیر.احتمالاً SPDY بخشی از استاندارد جدید در حال توسعه HTTP2 خواهد بود.
متأسفانه ساخت استانداردهای بزرگ برای وب به سال‌ها زمان نیاز دارد، اما امیدواریم تا زمان تصویب نهایی HTTP2 شاهد پشتیبانی وسیع‌تر سایت‌ها از آن باشیم که حاصل آن وب سريع‌تر است.


ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟

ماهنامه شبکه را می‌توانید از دکه‌های روزنامه فروشی تهران و شهرستان‌ها تهیه کنید. همچنین می‌توانید برای مطالعه شماره‌ها مختلف آن به کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور مراجعه نمایید.

اشتراک ماهنامه شبکه

اشتراک ماهنامه شبکه یکی دیگر از راه‌های دسترسی به مطالب مجله است؛ به ویژه اشتراک آنلاین که با قیمتی مناسب محتوای کامل مجله، شامل مطالب و آگهی‌ها را در ختیار شما قرار می‌دهد.

برچسب: 

مطالب پربازدید روز