دوربین مجازی کانن در پخش زنده
امروزه برای انتقال بیشتر حس هیجان و افزایش جذابیت، در فرآیند ضبط و پخش رقابت‌های ورزشی از فناوری‌های مختلفی استفاده می‌شود. اما هنوز هم صحنه‌های رقابت‌ها از زوایایی نمایش داده می‌شوند که از قبل انتخاب شده‌اند.

شرکت کانن سعی کرده است که تجربه به‌نسبت جدیدی را در این حوزه عرضه کند و بر روی ایده‌ای کار می‌کند که هرچند ایده جدیدی نیست، اما با توجه به امکانات و تجربه‌ای که کانن در حوزه تصویربرداری در اختیار دارد می‌توان به نتایج آن امیدوار بود. سال‌ها است روی ایده‌ای کار می‌شود که بیننده بتواند در پخش زنده یک رویداد نظیر یک رقابت ورزشی، نماها را خودش انتخاب کند و در میدان آزادانه و به‌طور مجازی حرکت کند. کانن برای تحقق چنین رؤیایی، بر روی توسعه سامانه‌ای موسوم به Free Viewpoint Video System کار می‌کند که به بیننده امکان می‌دهد صحنه‌‌های یک رقابت را از نماها و زوایای مختلفی ببیند. چیزی مشابه مرور آهسته صحنه‌ها در بازی‌های کامپیوتری. برای دستیابی به چنین امکانی، چندین دوربین با کیفیت بالا در اطراف محل رقابت نصب می‌شود. این دوربین‌ها از طریق شبکه به‌هم متصل هستند و ثبت هم‌زمان صحنه‌ها توسط نرم‌افزار کنترل می‌شود. تصاویر گرفته شده توسط این دوربین‌ها پردازش شده و محیطی سه‌بعدی از صحنه به دست می‌آید. کاربر می‌تواند با یک دوربین مجازی در این صحنه سه‌بعدی بازسازی شده حرکت کند و از زوایای دلخواه صحنه را مشاهده کند. چنین سامانه‌ای کاربردهای متنوعی خواهد داشت. علاوه بر ارائه تجربه‌ای جدید به مخاطبان، می‌توان از این روش برای آموزش مربیان و بازیکنان و حتی به‌‌عنوان ابزاری برای بازبینی‌ بازی و کمک به داوران استفاده کرد.


ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از دکه‌های روزنامه فروشی تهران و شهرستان‌ها تهیه کنید. همچنین می‌توانید برای مطالعه شماره‌ها مختلف آن به کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور مراجعه نمایید.

آخرین نسخه ماهنامه شبکه را دریافت کنید
برای دانلود ماهنامه شبکه 221 با پرونده ویژه «ترفندهای سیستم‌عامل‌ها» اینجا کلیک کنید.

اشتراک ماهنامه شبکه
اشتراک ماهنامه شبکه یکی دیگر از راه‌های دسترسی به مطالب مجله است؛ به ویژه اشتراک آنلاین که با قیمتی مناسب محتوای کامل مجله، شامل مطالب و آگهی‌ها را در ختیار شما قرار می‌دهد.

برچسب: 

مطالب پربازدید روز

پشتیبانی توسط ایران دروپال