چند راهکار برای حفاظت از شبکه‌های بی‌سیم خانگی
با رعایت این نکات بسیار مهم، شبکه‌ وای‌فای خود را بیمه کنید
امروزه بیشتر خانه‌ها و شرکت‌‌های بزرگ و کوچک برای اتصال به اینترنت از مودم و روتر وای‌فای استفاده می‌کنند. حذف کابل‌های ارتباطی، امکان استفاده از اینترنت در مکان‌های مختلف و راحتی در استفاده، از مزایای شبکه‌های بی‌سیم هستند. اما امنیت نامناسب برای شبکه‌ وای‌فای خانگی مثل باز گذاشتن قفل در خانه‌ به هنگام مسافرت است. حفاظت از این شبکه‌ موجب می‌شود تا اطلاعات شخصی شما در دست افراد غیرقابل اعتماد قرار نگیرد.

رمزعبور پیش‌فرض را تغییر دهید
بعضی از تولیدکنندگان روتر اسم شبکه و رمزعبور مدیر استاندارد دارند و بعضی این اطلاعات را روی هر دستگاه چاپ می‌کنند.. ترکیب دقیق این اطلاعات می‌تواند از دستگاهی به دستگاه دیگر متفاوت باشد؛ اما با این حال یک هکر به آسانی و با یک جستجوی ساده در اینترنت می‌تواند به آن دسترسی پیدا کند. هنگامی که شبکه‌ خود را تنظیم می‌کنید، SSID را به اسمی که برای خودتان به آسانی قابل تشخیص است تغییر دهید و رمزعبوری قدرتمند انتخاب کنید. این اولین و مؤثرترین قدم برای دفاع در برابر هکرها است.

SSID شبکه را پنهان نکنید
به طور پیش‌فرض، روتر شما اسم شبکه را در فضای اطراف نمایان می‌کند تا دستگاه‌ها بتوانند آن را تشخیص داده و به شبکه متصل شوند. اما بر خلاف باور عمومی، غیر‌فعال کردن این امکان از دسترسی هکرها به شبکه‌ شما جلوگیری نمی‌کند. با این کار، شما تنها شبکه را پنهان می‌کنید و در صورتی که تنظیمات امنیتی دیگری وجود نداشته باشد، شبکه در برابر حملات آسیب‌پذیر خواهد بود. در حقیقت ممکن است غیرفعال کردن نمایش SSID در بعضی سیستم‌ها باعث اختلال شود.

فایروال را فعال کنید
فایروال روتر مثل یک نگهبان از شبکه و ترافیک روتر محافظت می‌کند. اشتراک فایل و اشتراک پرینتر را در تنظیمات فایروال غیرفعال کنید. Stealth Mode یا حالت پنهان روتر را فعال کنید تا ترافیک ICMP مسدود شود. با این کار هکرها نمی‌توانند به اطلاعات شما دست پیدا کنند یا شبکه را برای نقاط ضعف در تنظیمات بررسی کنند. بهترین راه برای اطمینان از عملکرد فایروال این است که سعی کنید به آن نفوذ پیدا کنید.

میان‌افزار (Frimware) روتر را به طور مرتب به‌روزرسانی کنید
شرکت‌های تولید‌کننده با ارائه‌ی آپدیت‌های امنیتی، دستگاه‌ها را در برابر آسیب‌پذیری‌ها و تهدیدهای جدید امن نگه می‌دارند. در صورتی که روترتان از نرم‌افزاری برای آپدیت خودکار استفاده نمی‌کند، هر ازگاهی سایت تولیدکننده را برای به‌روزرسانی‌های جدید بررسی کنید. این کار عملکرد روتر را در بهترین حالت نگه داشته و مشکلات امنیتی جدید را از بین می‌برد. همچنین نکات زیر می‌توانند امنیت ارتباط بی‌سیم شما را افزایش دهند:

- از رمزعبورهای آسان و ضعیف مثل شماره تلفن یا تاریخ تولید و همچنین رمزعبوری بیش از حد پیچیده استفاده نکنید. همچنین می‌توانید از اپلیکیشن‌های مدیریت رمزعبور روی موبایل استفاده کنید. اپلیکیشن Smart Wi-Fi شرکت لینک‌سیس امکانات متعددی برای تنظیمات امنیتی روترهای این شرکت را در اختیارتان می‌گذارد.

 

دانلود رایگان اپلیکیشن Smart WiFi

 

- به‌روزرسانی‌ها برای امنیت تمام دستگاه‌ها و نرم‌افزارها مهم هستند. مرورگر وب، فایروال کامپیوتر و آنتی‌ویروس خود را به‌روز نگه دارید.

- از بین تمام استانداردهای رمزگذاری وای‌فای، پروتکل امنیتی WPA2 امن‌ترین است.

- یک شبکه‌ مجزا برای مهمانان بسازید تا از دسترسی دیگران به شبکه‌ اصلی و کامپیوترهای متصل به آن جلوگیری کنید. شبکه‌ مهمان باید SSID و رمزعبوری متفاوت داشته باشد.

- از فیلتر MAC address استفاده نکنید. این روش تنها به دستگاه‌هایی با مک‌آدرس ثبت شده اجازه‌ دسترسی به شبکه را می‌دهد. این روش در نگاه اول به نظر امن است؛ اما جعل مک‌آدرس کار دشواری نیست و علاوه بر آن، این فیلتر می‌تواند باعث تاخیر و مشکلات اتصال در شبکه شود.

 

 

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟