پهپادها به کمک گرفتارشدگان در آتش‌سوزی می‌آیند
هرچندحادثه آتش‌سوزی و فروریختن ساختمان قدیمی پلاسکوی تهران، غم‌انگیز و تکان‌دهنده بود؛ اما شاید از دل آن تصمیماتی جوانه بزند که علاوه بر جلوگیری از تکرار این دست از حوادث، سلامت جان و مال افراد را نیز تضمین کند. با وجود اینکه در سال‌های اخیر به تکرار شاهد رونمایی از فناوری‌های امدادی نظیر روبات‌ها و پرنده‌ها به ویژه در دانشگاه‌های کشور بودیم؛ این نوآوری‌ها نتوانستند در عملیات امدادرسانی و جستجو در ساختمان پلاسکو سهیم باشند. اما در یک منطقه در انگلیس، برای جستجو و نجات قربانیان آتش‌سوزی از پهپادی مجهز به دوربین مادون قرمز استفاده می‌شود.

در آتش سوزی‌های مهیب، ستون‌های دود مانع دید می‌شود و اهداف مورد نظر در ورای این ستون‌ها پنهان می‌مانند؛ همچنین شعله‌های خروشان آتش و غلظت بالای دی‌اکسیدکربن حاصل از آن، زنده‌ماندن قربانیان آتش را برای مدت طولانی دشوار می‌‌کند. بنابراین عملیات نجات افراد گرفتار در آتش اغلب به یک تراژدی منتج می‌شود، زیرا آتش‌نشان‌ها نمی‌توانند با سرعتی که لازم است افراد را یافته و نجات دهند.

مطلب پیشنهادی

فناوری‌های گمشده در حادثه پلاسکو
یادداشتی فناورانه برای ۴۸ ساعت درد و نگرانی

با این حال، نیروهای آتش نشان در منطقه گریتر منچستر انگلیس در یک تجربه جدید و موفق، برای جستجو و نجات قربانیان آتش‌سوزی از پهپادی مجهز به دوربین مادون قرمز استفاده کردند.

مطلب پیشنهادی

کامپیوتر می‌تواند بیماری «اوتیسم» را تشخیص دهد
ابداع الگوریتم‌های جدید تحلیل رفتار بیمار

برنامه استفاده از پهپاد به این صورت است که یک اپراتور مستقر روی زمین با تنظیم دوربین پهپاد، علائم حرارتی خاص آن را تجزیه و تحلیل کرده و اطلاعاتی را به دست می‌آورد که برای ردیابی و نجات افراد گرفتار شده در دام آتش، بسیار ارزشمند است. از دیگر ویژگی‌های تصویربرداری مادون قرمز توسط پهپادها این است که از آن می‌توان برای کشف منبع آتش از طریق رصد علائمی استفاده کرد که به گرمای خاص منبع آتش در منطقه آسیب دیده مربوط می‌شود.همین ویژگی به کنترل جهت گسترش آتش و حتی مهار آن کمک می‌کند.

 

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟