تبلیغاتی مختص رانندگان
بیلبوردهای تبلیغاتی هوشمندی که خودرو‌ها را نشانه گرفته‌اند
آیا تاکنون به این موضوع دقت کرده‌اید که گوگل یا فیسبوک می‌توانند محصولاتی را که درباره آن‌ها در فضای مجازی به جست‌وجو پرداخته‌اید، در قالب تبلیغات به شما نشان دهند؟ صرف‌نظر از اینکه کاربران از این رویکرد استقبال می‌کنند یا این موضوع باعث نارضایتی آن‌ها می‌شود، واقعیت این است که بازاریابی هوشمند در آغاز راه است و به موضوعی که به آن اشاره‌ کردیم، محدود نمی‌شود. بازاریابی هوشمند در نظر دارد به فناوری بسیار پیشرفته‌ای تبدیل شود؛ موجودیتی که فراتر از حد تصور خواهد بود.

این مطلب یکی از مقالات پرونده ویژه «تبلیغات و بازاریابی آنلاین» منتشر شده در شماره ۱۸۶ ماهنامه شبکه است. برای دانلود کل پرونده ویژه می‌توانید اینجا کلیک کنید.

در گذشته کافی بود شرکت‌های بزرگ فناوری و به‌ویژه آن‌هایی که در حوزه تبلیغات نیز فعالیت داشتند، یک آدرس IP و یک آدرس حساب کاربری از شما داشته باشند تا تبلیغات هدفمند و عمدتاً محلی را به سمتتان گسیل کنند. اما تبلیغات هوشمند اکنون بر مبنای عاملی بسیار شخصی، یعنی خودروی شما به سراغتان خواهند آمد.
چند ماه پیش، سامسونگ یک بیلبورد بزرگ 80 ×40 متری را در مسکو نصب کرد. این بیلبورد که به‌منظور نمایش گوشی گلکسی اس 7 اج استفاده شد، از فاصله 2.2 کیلومتری به‌راحتی قابل رؤیت بود و به رانندگان وسایل نقلیه اجازه می‌داد به‌آسانی این محصول را مشاهده کنند. امروزه شرکت‌ها به بیلبوردهای تبلیغاتی، به‌ویژه آن‌هایی که در جاده‌ها نصب می‌شوند، بیش از پیش توجه می‌کنند. بر همین اساس و در آینده‌ای نه‌چندان‌دور، بیلبوردهای تبلیغاتی کنار جاده‌ای بر مبنای مدل و سال ساخت وسیله نقلیه، به شیوه‌ای کاملاً بنیادی و هدفمند، تبلیغات را در مقابل دید رانندگان قرار خواهند داد. گزارشی که چندی پیش CNN money منتشر کرد، نشان می‌دهد دو شرکت Cloudian، فعال در زمینه ذخیره‌سازی داده‌های هوشمند و آژانس تبلیغاتی ژاپنی Dentsu، با همکاری یکدیگر سبک خاصی از این مدل بیلبوردهای تبلیغاتی را از پاییز امسال به طور رسمی در ژاپن استفاده خواهند کرد. هر چند این بیلبوردها در مقایسه با نمونه کره‌ای کوچک‌تر هستند، به شکل کاملاً هوشمندانه‌ای رانندگان را حیرت‌زده خواهند کرد.

مطلب پیشنهادی

DoubleClick جان تازه‌ای به بیلبوردهای تبلیغاتی می‌بخشد

این دو شرکت موفق شدند با همکاری یکدیگر بیلبوردهای تبلیغاتی هوشمندی را طراحی کنند که قادر به شناسایی مدل ماشین‌ها است. این بیلبوردها در اوایل سال جاری میلادی به طور آزمایشی استفاده شدند. نتایج به‌دست‌آمده از این بیلبوردهای هوشمند، شگفت‌انگیز بود. این بیلبوردها بر مبنای دو فناوری تأثیرگذار کلان‌داده‌ها (Big Data) و یادگیری عمیق (Deep Learning) موفق شدند با ضریب 94 درصد مدل ماشین‌ها را به‌درستی تشخیص دهند. مکانیزم استفاده‌شده در این فناوری، به این شکل پایه‌ریزی شده است: ابتدا سامانه ذخیره‌سازی داده‌های هوشمند با طیف بسیار گسترده‌ای از تصاویر متعلق به وسایل نقلیه از مدل‌های مختلف و سال‌هایی که هر یک از این وسایل نقلیه تولید شده‌اند، آموزش داده شد. (شکل 1) این تصاویر از سایت مربوط به ماشین‌ها استخراج شده بود.


شکل 1: نمایی از بیلبورد تبلیغاتی شرکت سامسونگ واقع در مسکو

به مرور زمان سامانه‌های کامپیوتری دو شرکت Dentsu و Cloudian تصاویر بیشتری را از مدل‌های خاصی از ماشین‌ها دریافت کردند. گزارش‌های این دو شرکت نشان می‌دهد که به ازای هر برند تولیدکننده ماشین‌، این سامانه حدود چهار هزار تصویر دریافت کرد تا موفق شود ویژگی‌های منحصربه‌فرد هر ماشین را بر اساس مدل آن تشخیص دهد. در ادامه، توسعه‌دهندگان این سامانه هوشمند، اطلاعات مرتبط به 200 وسیله نقلیه مختلف را در اختیار این سامانه قرار دادند. الگوریتم استفاده‌شده در این فناوری با اتکا بر شاخه‌ای از هوش مصنوعی موسوم به یادگیری عمیق، این امکان را به بیلبوردها داد تا 200 ماشین مختلف را با موفقیت شناسایی کنند.
این بیلبوردهای هوشمند در تعامل با دوربین‌های قدرتمندی که به آن‌ها متصل شده بود، به‌راحتی موفق شدند وسایل نقلیه پرسرعت و در حال حرکت را در شرایطی که در فاصله دوری از آن‌ها قرار داشتند - صد فوت- تشخیص دهند. (شکل 2) در مرحله آزمایشی، هر زمان این بیلبوردها موفق می‌شدند ماشینی را شناسایی کنند، تبلیغی را متناسب با مدل وسیله نقلیه به مدت پنج ثانیه به نمایش می‌گذاشتند.


شکل 2: بیلبوردهای جدید cloudian با دقت بالایی می‌توانند وسایل نقلیه را شناسایی کنند.

پل تارنر، مدیر بخش بازاریابی Cloudian که با آژانس تبلیغاتی ژاپنی Dentsu در این پروژه همکاری می‌کند، درباره شیوه کارکرد این بیلبوردها گفته است: «زمانی‌که این بیلبوردها مدل یک وسیله نقلیه را شناسایی می‌کنند، به راننده وسیله نقلیه‌ای همچون مرسدس‌ بنز اعلام می‌کنند که شما، راننده‌ای که هم‌اکنون در حال رانندگی با ماشین مرسدس بنز هستید، ممکن است این شانس را داشته باشید تا به جای ماشین بنز سوار بر این وسیله نقلیه (آنچه در تبلیغ نشان داده می‌شود) به محل کار خود بروید.» اینکه چه تبلیغی، برای چه وسیله نقلیه‌ای باید به نمایش گذاشته شود، موضوعی است که شرکت‌های فعال در زمینه تبلیغات عهده‌دار انتخاب آن خواهند بود. 
امروزه مکانیزم ارائه تبلیغات بسیار هدفمند در زمان گشت‌وگذار در دنیای وب یا به‌کارگیری برنامه‌های کاربردی به هنجار تبدیل شده است، اما چنین رویکردی هنوز آن‌گونه که باید و شاید در سراسر جهان استفاده نمی‌شود. این رویکرد که یادآور تریلر فیلم علمی-تخیلی «گزارش اقلیت» است، یک‌بار دیگر نشان می‌دهد که چگونه فناوری‌های دیجیتالی و استراتژی سفارشی‌سازی که چنین فناوری‌هایی به دنبال پیاده‌سازی آن‌ هستند، به‌طور فزاینده‌ای در تمام جنبه‌های زندگی ما وارد شده‌اند و زندگی روزمره ما را دستخوش تغییرات اساسی کرده‌اند.
مکانیزمی که این بیلبوردها برای نمایش تبلیغات از آن استفاده می‌کنند، در نوع خود جالب توجه است. برای مثال، افرادی که مالک وسایل نقلیه‌ای هستند که پنج سال از عمر آن می‌گذرد، تبلیغاتی با این مضمون مشاهده می‌کنند که باید مدل‌های جدیدتری از همان کارخانه‌ای که وسیله نقلیه‌شان را تولید کرده است، سوار شوند. زمانی که این بیلبوردها وسایل نقلیه سنگین را شناسایی می‌کنند، به رانندگانشان استراحتگاه‌های بین جاده‌ای را که مناسب حال آن‌ها است، پیشنهاد می‌کنند. همچنان که فناوری در حال صیقل دادن خود و پیشرفت در عرصه‌های مختلف است، به همان نسبت ارائه دهندگان تبلیغات با انواع مختلفی از تکنیک‌های بازاریابی هدفمند و تبلیغات هوشمند آشنا می‌شوند. در نتیجه این احتمال وجود دارد که در آینده نظاره‌گر تبلیغات شگفت‌انگیزی باشیم که بر پایه وسیله نقلیه‌‌مان نشان داده می‌شوند. برای مثال، رانندگان وسایل نقلیه‌ای همچون مینی‌ون‌ها ممکن است تبلیغاتی درباره جاذبه‌های گردشگری که برای تعطیلات خانوادگی آن‌ها مناسب است، مشاهده کنند.

در آینده‌ای نه‌چندان‌دور، بیلبوردهای تبلیغاتی کنار جاده‌ای بر مبنای مدل و سال ساخت وسیله نقلیه، به شیوه‌ای کاملاً بنیادی و هدفمند، تبلیغات را در مقابل دید رانندگان قرار خواهند داد

با وجود این، نباید از این نکته غافل شوید که مدافعان حریم خصوصی به چنین رویکردهایی با دید مثبت و موافق نگاه نخواهند کرد. این بیلبوردها از فناوری‌هایی که در سامانه‌هایی همچون Ezpass وجود دارد، استفاده نمی‌کنند؛ سامانه‌هایی که عوارض را به صورت الکترونیکی دریافت می‌کنند، اطلاعات رانندگان را جمع‌آوری کرده و ذخیره‌سازی می‌کنند. اما بیلبورد جدید اطلاعات حساس مربوط به وسایل نقلیه همچون پلاک آن‌ها را در هیچ‌جا ذخیره‌سازی نمی‌کند، بلکه تنها از ویژگی‌های ظاهری وسایل نقلیه برای شناسایی آن استفاده می‌کند. با توجه به اینکه امروزه سازمان‌ها و نهادهای مختلفی همچون اداره راهنمایی و رانندگی از مکانیزم شناسایی پلاک وسایل نقلیه استفاده می‌کنند، این احتمال وجود دارد که این راهکار در آینده به صنعت تبلیغات نیز وارد شود. شرکت cloudian در نظر دارد در گام نخست، این بیلبوردهای هوشمند را در توکیو و در گام بعد، در کشورهای مختلف آسیایی مستقر کند.

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟