2 Raspberry Pi (مدل B)
آشنایی و کار با رزبری پای - بخش هشتم
همان‌طور که گفته شد، تولید Raspberry Pi از مدل A آغاز شد و پس از آن با تولید مدل‌های B و +B به‌تکامل رسید. هدف از تولید مدل B این بود که از پردازنده Broadcom BCM2835 و 700MHZ ARM11 CPU
درون آن حداکثر استفاده را ببریم.

این مطلب یکی از مقالات ویژه‌نامه «رزبری پای» ماهنامه شبکه است. برای دانلود کل این ویژه‌نامه به اینجا مراجعه کنید. 

 برای این منظور تلاش زیادی صورت گرفت و هزینه زیادی برای بهینه‌سازی کتابخانه‌ها و برنامه‌های متن باز صرف شد. این برنامه‌ها شامل WebKit, LibreOffice, Scratch, Pixman, XBMC/Kodi, libav  و PYPY هستند. با این حال، پس از تمام این تلاش‌ها به جایی رسیدیم که برای افزایش ظرفیت حافظه و کارایی CPU به یافتن جایگزین مناسبی نیاز بود. باید راهی پیدا می‌شد که بدون کنار گذاشتن مدل‌های قبلی که برای تولید آن‌ها سرمایه‌گذاری عظیمی صورت گرفته بود، به این هدف دست یابیم. خوشبختانه BCM2836 این امکان را برای گروه توسعه‌دهنده Raspberry Pi امکان‌پذیر ساخت. سرانجام، در اوایل فوریه سال 2015 نسل دوم Raspberry Pi رسماً معرفی شد.

بورد این کامپیوتر جدید که تنها با پیکربندی مدل B موجود است، یک Broadcom BCM28336 SoC، یک quad-core ARM VideoCore IV dual-core GPU ،Cortex-A7 CPU و حافظه RAM با ظرفیت یک گیگابایت دارد. سایر ویژگی‌های این بورد مشابه مدل +B در نسخه قبلی Raspberry Pi است. این مدل کاملاً با مدل A در نسخه قبلی Raspberry Pi سازگار است. به دلیل داشتن پردازنده ARMv7، این مدل می‌تواند یک دامنه وسیع از تمام نسخه‌های ARM GNU/ Linux را اجرا کند. برای استفاده از نسخه جدید به دانلود فایل آپدیت NOOBS یا فایل ایمیج Raspbian که شامل کرنل ARMv7 است، نیاز دارید. برای دانلود این فایل‌ها می‌توانید به اینجا مراجعه کنید. از امکانات با ازرش دیگری که به این نسخه جدید افزوده شده، پشتیبانی از ویندوز 10 مایکروسافت است. این نسخه از Raspberry Pi انعطاف‌پذیری بیش‌تری دارد و در پروژه‌هایی که نیاز به مصرف برق کم‌تری دارند استفاده از آن مناسب‌تر است. 
قیمت Raspberry Pi 2 در حال حاضر 35 دلار است. البته برای راه‌اندازی آن به تعدادی لوازم جانبی مانند کابل HDMI، صفحه کلید، ماوس، کارت SD، منبع تغذیه و... نیز نیاز دارید که هزینه آن‌ها نیز باید در نظر گرفته شود. نکته‌ای که باید توجه داشته باشید این است که پروژه‌های انجام شده با مدل قدیمی Raspberry Pi روی نسخه جدید قابل اجرا هستند، اما پروژه‌های انجام شده روی نسخه جدید را نمی‌توانید روی نسخه‌های قدیمی اجرا کنید. 

برای مشاهده قسمت‌های بعدی "آشنایی و کار با رزبری پای" اینجا کلیک کنید

منبع: کتاب رزبری پای برای مبتدیان از انتشارات Emagine

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟