باورهای غلط به انتخاب‌های نادرست بدل می‌شوند
هنگام خرید روتر بی‌سیم، از این 5 اشتباه بزرگ اجتناب کنید!
چند وقت پیش دوستی که در پاساژ ایران (در خیابان ولیعصر(عج) تهران) بود با من تماس گرفت و گفت که به راهنمایی نیاز دارد. می‌خواست برای شرکتش، یک روتر جدید پر سرعت بخرد؛ ولی به مشکل برخورده بود و نمی‌توانست درست تصمیم بگیرد. می‌گفت یک روتر AC2400 پسند کرده است؛ ولی هم قیمتش از روترهای AC1750 بازار پایین‌تر است و هم فروشنده اصرار دارد این روتر را نخرید؛ زیرا کارایی و سرعت خوبی ندارد و بهتر است یکی از روترهای AC1750 یا AC1200 را انتخاب کنید؛ از طرفی دوستم با تعجب سوال می‌کرد آیا روترهای AC2400 سرعت بیشتری ندارند و به‌روزتر از روترهای دیگر نیستند.

1606683296_1_0.gif

این مطلب در پرونده ویژه «راهنمای خرید روترهای پر سرعت سال 2015» منتشر شده است. برای دانلود کل این پرونده ویژه می‌توانید به اینجا مراجعه کنید. 

البته حق با دوستم بود؛ زیرا روی کاغذ و به‌طور اسمی، روترهای AC2400 بهترین روترهای بازار بودند؛ ولی در عمل، قضیه متفاوت از چیزی بود که انتظار می‌رفت؛ در واقع، دوستم داشت یک اشتباه بزرگ مرتکب می‌شد و اگر فروشنده با انصاف، راهنمایی‌اش نکرده بود؛ یک خرید ناموفق را انجام می‌داد و خیلی زود، دوباره باید راهی بازار می‌شد. دوستم داشت یکی از اشتباه‌های بزرگ 5 گانه زیر را در هنگام خرید یک روتر بی‌سیم، مرتکب می‌شد:

مطلب پیشنهادی

چگونه بهترین روتر بی‌سیم را انتخاب کنیم؟
راهنمای خرید روتر بی‌سیم در انتهای سال 2015

روترهای قدیمی و جدید با هم فرقی ندارند
یک تصور و باور غلط در میان عامه مردم رواج یافته است و متاسفانه گاهی اوقات از زبان کاربران حرفه‌ای کامپیوتر نیز می‌شنویم؛  براساس این باور غلط، همه روترها یکسان هستند و یک کار می‌کنند و آن هم اشتراک‌گذاری اینترنت به صورت بی‌سیم است. روترهای قدیمی و جدید با هم فرقی ندارند و با عوض کردن روتر، سرعت اینترنت بیشتر نمی‌شود یا اینکه ویژگی‌های روترهای قدیمی و جدید هیچ فرقی با هم ندارند. یک دلیل پا گرفتن این باور این است که متاسفانه شکل و ظاهر روترهای قدیمی و جدید شبیه به هم هستند. روتر قدیمی متعلق به 5 سال پیش، با روترهای پشت ویترین فروشگاه‌ها، تعداد درگاه‌های شبکه اترنت مساوی دارد؛ یک درگاه USB دارد؛ همان تعداد چراغ LED و حتی همان شکل ظاهری را دارد؛ فقط ممکن است به جای یک یا دو آنتن، تعداد آنتن بیشتری داشته باشد. این باور کاملاً اشتباه است. ممکن است ظاهر روترها بسیار شبیه به هم باشد؛ ولی در استانداردهای ارتباطی و بی‌سیم، استانداردهای امنیتی، سرعت و کارایی، بسیار متفاوت هستند. روترهای قدیمی از نظر امنیتی مطمئن و امن نیستند و از استانداردهای امنیتی مانند WPA2 یا WPA2-Enterprise استفاده نمی‌کنند و به همین خاطر به راحتی هک می‌شوند.

روترهای قدیمی مشکلات عدیده‌ای مانند استانداردهای امنیتی ضعیف، فریم‌ویر قدیمی، سرعت محدود و سخت‌افزار ضعیف دارند و حتما باید هرچه زودتر با روترهای نسل جدید جایگزین شوند.

بدتر اینکه، فریم‌ویر آن‌ها قدیمی است و غالباً قابل تعویض یا به‌روزرسانی نیست و از طرفی، فریم‌ویرهای قدیمی نیز مملو از باگ و آسیب‌پذیر هستند. روترهای قدیمی از سیستم آدرس‌دهی جدید IPv6 پشتیبانی نمی‌کنند؛ در نتیجه در شبکه‌های مبتنی بر IPv6 به مشکل برمی‌خورند. سرعت اسمی روترهای قدیمی حداکثر 150 یا 300 مگابیت است؛ در حالی که روترهای جدید، چندین برابر این سرعت‌ها را دارند. سرعت بیشتر روتر  یعنی پهنای‌باند بیشتر برای انتقال اطلاعات و سرعت اینترنت بالاتر. روترهای جدید،  امکان استریم ویدیو و بازی‌های آنلاین را فراهم می‌کنند و در برخی مدل‌ها، چندین دستگاه با هم می‌توانند مشغول بازی آنلاین باشند یا اینکه ویدیو، استریم کنند؛ در حالی که روترهای قدیمی، ابداً چنین ویژگی‌هایی ندارند. امکانات مدیریتی و نرم‌افزاری روترهای قدیمی بسیار محدود است؛ در حالی که روترهای جدید، امکان اشتراک‌گذاری سریع و چندثانیه‌ای اطلاعات روی شبکه و اینترنت را با سرویس‌های موبایل و کلاود، فراهم می‌کنند؛ بنابراین، اصلاً تصور نکنید که یک روتر قدیمی به لحاظ کارایی شبکه، همانند روترهای جدید هستند؛ پس چرا باید هزینه‌ای گزاف بپردازید؟ اگر روتر قدیمی چند ساله‌ای دارید؛ حتما برای خرید یک روتر بی‌سیم جدید دست به کار شوید تا مزایای روترهای نسل جدید، به خصوص در سری AC را، از نزدیک لمس کنید و بعد غصه بخورید که چرا زودتر روتر قدیمی را بازنشسته نکردید. 

روتر جدیدتر، سرعت بیشتر
تعداد بسیار زیادی از کاربران نیز این اشتباه را مرتکب می‌شوند. وقتی فروشنده می‌گوید این مدل روتر سال 2014 یا 2015 ساخته شده است؛ پس بهتر است؛ متاسفانه کاربران نیز بدون آگاهی و چشم بسته این حرف را قبول می‌کنند. ولی هنگام استفاده از روتر، متوجه می‌‌شوند که سرعت و کارایی این روتر با تعریفی که فروشنده ادعا می‌کرد، مغایرت دارد؛ بنابراین ناامید می‌شوند. مسلماً روترهای جدیدتر از استانداردها و فناوری‌های به‌روزتری استفاده می‌کنند، دارای فریم‌ویر بهتر و امن‌تری هستند، گاه سرعت بیشتر و تعداد آنتن‌های خارجی زیادتری دارند؛ ولی همه این‌ها، لزوماً به سرعت و کارایی عملی منجر نمی‌شود. یکی از بهترین مدل‌های روتر سال 2015، مدل WRT1900AC از شرکت لینک‌سیس است. این روتر متعلق به دو سال پیش است؛ ولی هنوز کارایی فوق‌العاده‌ای از خود نشان می‌دهد و در عمل، بهتر از روترهای جدید است؛ بنابراین، سال ساخت یک روتر، به تنهایی نمی‌تواند معیاری برای انتخاب و خرید باشد و باید علاوه بر سال ساخت، نگاهی به استانداردها و فناوری‌های روتر بیاندازید و در واقع به این نکته دقت کنید که این روتر در عمل، چه سرعت و کارایی از خود نشان می‌دهد.  

WRT1900AC یک روتر نسبتاً قدیمی محسوب می‌شود؛ ولی از نظر سرعت و کارایی در رده دوم بهترین روترهای سال 2015 است. برای خرید یک روتر خوب به کارایی آن دقت کنید تا سال ساخت. 

تعداد آنتن بیشتر، سرعت بیشتر
نزدیک به یک سال از معرفی یک روتر خوب می‌گذشت؛ ولی هنوز در بازار ایران نبود. هر چند وقت یک بار، سری به فروشگاه‌های شبکه می‌زدم؛ ولی می‌دیدم خبری نیست؛ بالاخره، با نمایندگی آن شرکت تماس گرفتم و پرسیدم که چرا این مدل خاص وارد بازار ایران نمی‌شود. آن‌ها در پاسخ گفتند: چون این مدل از روتر، آنتن خارجی ندارد؛ بنابراین فروش ندارد. گفتم: این مدل که شش آنتن داخلی دارد و یکی از بهترین روترهای سال شماست و با بعضی از روترهایی که دارای چهار آنتن خارجی هستند، برابری می‌کند؛ ولی گفتند: بازار به گونه‌ای‌است که برای روترهایی با تعداد آنتن بیشتر و شکل و شمایل عجیب و غریب نامتعارف، هزینه می‌کنند و کاری به مشخصات و ویژگی‌های محصول ندارند. تعداد آنتن را اصلاً مبنای خرید خود قرار ندهید. درست است که روترهایی با تعداد آنتن‌های بیشتر، سرعت بیشتری دارند و برای مصارف چند کلاینتی مانند استریم ویدیو یا کار با ذخیره‌سازهای NAS در شبکه مناسب‌ترند؛ ولی همیشه این قاعده درست نیست.

همیشه یک روتر با تعداد آنتن‌های بیشتر لزوماً سرعت بیشتری ندارد. ممکن است یک روتر آنتن‌های خارجی کمتر و آنتن‌های داخلی یا فناوری MU-MIMO داشته باشد که منجر به سرعت و کارایی بیشتر می‌شود. 

ممکن است یک مدل روتر تعداد آنتن کمتری داشته باشد؛ ولی مجهز به پردازنده مرکزی جدیدتری باشد و در نتیجه از فناوری‌هایی مانند MU-MIMO یا Beamforming برخوردار باشد. فناوری MU-MIMO به تنهایی نزدیک به 80درصد سرعت و کارایی را افزایش می‌دهد؛ بنابراین، مطمئن باشید یک روتر چهار شاخکی مجهز به MU-MIMO، کارایی بهتر از یک روتر شش شاخکی بدون MU-MIMO دارد. روتر مدل EA8500 از شرکت لینک‌سیس و دارای چهار آنتن و در رده AC2600 است؛ ولی کارایی بهتری از برخی روترهای AC3200 دارد. برخی روترهای AC1200 و AC1750 نیز دارای سه آنتن هستند؛ ولی چندین آنتن داخلی دارند که عموماً برای فرکانس پایین‌تر 2.4 گیگاهرتز استفاده می‌شوند؛ در نتیجه، این روترها کارایی بهتری نسبت به روترهایی با چهار آنتن خارجی دارند. 

 رده AC بالاتر، سرعت بیشتر
این تصور که «روترهای با رده AC بالاتر، سرعت بیشتری دارند»،  بزرگ‌ترین اشتباه در هنگام خرید یک روتر بی‌سیم پر سرعت است. آن قدر مثال‌های نقض در بازار وجود دارد که ذکر تک تک آن‌ها از حوصله این مقاله خارج است. به همان روتر WRT1900AC لینک‌سیس مراجعه کنیم. رده این روتر AC1900 است و در نتیجه،، حداکثر سرعت روی دو باند فرکانسی، به طور اسمی، به مرز 1900 مگابیت می‌رسد. جالب است بدانید این روتر به مراتب، سرعت عملی و کارایی بیشتری از روترهای AC2400، AC2600 و برخی از روترهای AC3200 دارد. این اتفاق در یک یا دو آزمایشگاه رخ نداده است؛ بلکه تقریباً تمام موسسه‌های معتبر ارزیابی و محک‌زنی روترهای بی‌سیم، روی آن اتفاق نظر دارند؛ اگر در بازار جست‌و‌جو کنید، متوجه می‌شوید هر شرکت سازنده روتر، چندین مدل در رده‌های بالا مانند AC3200، AC2400، AC1900 و غیره به بازار ارائه داده‌اند؛ ولی غالباً بهترین روترهای آن شرکت در رده AC1750 هستند. در سه ماهه اول سال 2015؛ این رده بیشترین فروش روتر را در دنیا داشت. چرا این اتفاق می‌افتد؟ یکی از دلایل آن، پختگی رده AC1750 و جا افتادن استانداردها و فناوری‌ها در این رده است. شرکت‌هابه خاطر رقابت در بازار، به سرعت و در فواصل کوتاه، روتر جدید معرفی می‌کنند؛ ولی در عمل برخی از این روترها همان روترهای قبلی هستند که کمی اورکلاک شده‌اند یا تعداد آنتن بیشتری دارند.

DIR-510L یک روتر در رده AC750 است؛ ولی کارایی بسیار بهتر از روترهای شاخص و مدعی در رده‌های بالاتری مانند AC1750، AC2400، AC2600 و AC3200 دارد. رده یک روتر به تنهایی برای تصمیم‌گیری درباره سرعت و خرید آن کافی نیست و باید ویژگی‌های دیگر آن نیز بررسی شوند.

معمولاً این روترها پایدار نیستند و باید مدت زمانی بگذرد تا به طور واقعی، از استانداردها و فناوری‌هایی استفاده کنند که سرعت و کارایی بیشتر را به همراه دارد. از اولین نسل روترهای AC1750 بیش از دو سال می‌گذرد؛ بنابراین شرکت‌ها، تمام آزمایش‌ها و خطاها را انجام دادند و دیگر برای معرفی یک روتر AC1750 عجله ندارند؛ همچنین رده‌های AC1200 و AC750 وضعیت بهتری نسبت به رده‌های دیگر دارند. در سال 2015 شرکت‌های زیادی مدل‌های AC750 معرفی کردند. برخی کاربران و کارشناسان تعجب می‌کردند که وقتی روترهای رده AC3200 وارد بازار می‌شوند، چرا یک شرکت هنوز روی مدل‌های AC750 سرمایه‌گذاری می‌کند. بهترین مثال برای این وضعیت روتر DIR-510L شرکت دی لینک در رده AC750 است؛ علاوه بر اینکه هر شرکت باید چندین مدل ارزان‌قیمت در بازار داشته باشد؛ یک علت اساسی آن، پایداری و اطمینان زیادی در رده‌هایی مانند AC750 است. سرعت و کارایی این رده‌ها به ادعاهای شرکت سازنده بیشتر نزدیک است تا روترهای رده‌هایی مانند AC2400 و AC2600؛  البته این وضعیت همیشه درست نیست و ممکن است روترهای جدیدی نیز سرعت و کارایی بالایی داشته باشند و اتفاقاً جزو بهترین روترهای بازار باشند؛ ولی یک قاعده کلی هست که می‌گوید: «روترهایی که بیشتر از یک سال از فناوری و استانداردهای آن‌ها می‌گذرد، اطمینان و پایداری بیشتری نسبت به روترهای بسیار جدید دارند». قیمت این روترها نیز کمی شکسته شده و بهترین فصل خریدشان است. مشخصات سخت‌افزاری مانند پردازنده اصلی روتر، پردازنده‌های وای‌فای و فناوری‌های استفاده شده در روتر، به شما کمک می‌کنند تا بهتر تصمیم‌ بگیرید که این روتر سرعت و کارایی واقعی دارد یا بیشتر نمایشی و برای خودنمایی شرکت سازنده عرضه شده است. 

روتر گران‌تر، سرعت بیشتر
روترهای رده AC3200 شرکت‌های دی‌لینک، نت‌گیر، ایسوس و لینک‌سیس به ترتیب قیمت‌هایی 250، 300، 240 و 185 دلار دارند؛ همان‌طور که می‌بینید، هیچ‌گونه تناسبی میان قیمت این روترها نیست؛ البته، اگر سال ساخت و برخی ویژگی‌ها و فناوری‌های استفاده شده در هر یک از این روترها را ذکر کنیم؛ شاید فرمولی برای قیمت آن‌ها به دست آید. فکر می‌کنید سرعت و کارایی عملی این روترها به چه ترتیبی است؟ جالب است بدانید بهترین کارایی را روتر دی‌لینک و بعد روتر نت‌گیر دارد؛ ولی روتر نت‌گیر 50 دلار گران‌تر است؛ همچنین کارایی روتر دی‌لینک با روتر ایسوس قابل مقایسه نیست و محصول دی‌لینک خیلی بهتر است؛ ولی تنها 10 دلار تفاوت قیمتی دارند. در بازار ایران نیز همین‌طور است. یک روتر AC1750 حدود 700 هزار تومان قیمت دارد و یک روتر AC1750 دیگر با قیمت‌های حدود یک میلیون و سیصد هزار تومان به فروش می‌رسد. شرکت‌های سازنده روترهای بی‌سیم بر اساس فاکتورهایی مانند نام برند، پردازنده مرکزی، سخت‌افزار، بازار و رفتار رقبا و غیره، محصولات‌شان را قیمت‌گذاری می‌کنند؛ اما خریداران نباید گول این قیمت‌ها را بخورند. 

این مدل روتر دی‌لینک بهترین روتر حال حاضر جهان است؛ ولی قیمت بالاتری ندارد و روترهایی از برندهای دیگر مانند نت‌گیر حدود 50 دلار گران‌تر هستند. همین‌طور برخی روترهای رده پایین‌تر قیمتی مشابه آن را دارند. قیمت یک روتر مبنای کارایی آن نیست.

کاری به گران‌تر یا ارزان‌تر بودن روتر نداشته باشید و فقط روی کارایی و ویژگی‌های مدنظرتان تمرکز کنید. بازار روترها تا حدودی پیچیده شده است. گاهی اوقات یک روتر رده متوسط، دارای فناوری MU-MIM و گران‌تر است و برعکس، یک روتر بسیار تازه وارد رده بالای AC3200، چندین فناوری روز را ندارد و بیش‌تر برای کارهای روزمره مناسب است و با یک قیمت متوسط به بازار عرضه می‌شود. این را هم در نظر بگیرید که روترهای ساخت شرکت‌های آسیای شرقی، ارزان‌تر از روترهای ساخت شرکت‌های امریکایی و اروپایی هستند؛ ولی گاه همان کیفیت و حتی بالاتر از آن را دارند.

 [[nid:2673 view_mode=image]]

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟