با PoWiFi، دستگاه‌های داخل شبکه را شارژ کنید
این روزها به هر جا که می‌رویم در اطراف خود انواع شبکه‌های بی‌سیم را می‌بینیم؛ ولی کمی فکر کنید. آیا واقعا ما از تمام پتانسیل‌های این فناوری نهایت استفاده را می‌بریم؟ بنا به اظهارنظر مهندسین دانشگاه واشنگتن پاسخ این سئوال مثبت است. آن‌ها موفق شده‌اند سیستم جدیدی درست کنند که به آن برق روی وای‌فای (PoWiFi) گقته می‌شود. این سیستم جدید می‌تواند به در داخل یک شبکه بی‌سیم با استفاده از انرژی ذاتی سیگنال‌های وای‌فای به دستگاه‌های موجود در شبکه برق برساند.

1606683296_1_0.gif

وامسی تالا (Vamsi Talla) یکی از مهندسین این پروژه و همچنین نگارنده این مقاله می‌گوید: «برای اولین بار موفق شدیم نشان دهیم که می‌توان از دستگاه‌های وای‌فای برای تأمین نیروی سنسورهای داخل دوربین و سایر دستگاه‌ها استفاده کرد. هم‌چنین موفق شدیم دستگاهی بسازیم که هم نقش روتر را به‌عهده دارد و هم این‌که می‌تواند به‌عنوان منبع تأمین‌کننده برق و انرژی عمل کند. نکته مهمی که در مورد این دستگاه باید اشاره کرد آن است که علاوه بر تأمین برق و نیروی لازم برای کار سایر دستگاه‌ها بدون کوچک‌ترین افتی می‌تواند سیگنال وای‌فای را در شبکه نوزیع کند.»

مطلب پیشنهادی: این روتر می‎تواند تلفن شما را هر جای اتاق شارژ کند

سیستم PoWiFi که اولین بار در ابتدای سال جاری میلادی معرفی شد قرار است در ماه دسامبر در جریان کنفرانس CoNext 2015 که توسط مؤسسه دستگاه‌های محاسباتی و کامپیوتری برگزار می‌شود، تحت عنوان یک مقاله ارائه شود. به نظر می‌رسد با توجه به رشد روزافزون استفاده از گجت‌های الکترونیکی (که خود شما نیز یکی از آن‌ها هستید) و هم‌چنین وجود شبکه‌های وای‌فای در اطراف‌مان تقاضا برای این فناوری بسیار زیاد است.

در حالی‌که ایده جریان الکتریسیته در هوا به صورت بی‌سیم ممکن است کمی خطرناک و نگران‌کننده به‌نظر برسد ولی مقدار نیرویی که توسط PoWiFi تولید می‌شود آن‌قدر کم است که هیچ نگرانی ایجاد نمی‌کند. مقدار این نیرو به حدی است که می‌تواند شارژ سنسورهای کم مصرف دستگاه‌های کوچکی نظیر دوربین و ردیاب سلامتی را فراهم کند؛ اما گوشی‌های هوشمند و سایر وسایلی که به توان بیشتری نیاز دارند نمی‌توانند از این قابلیت استفاده کنند.

محققان در حالی‌که در حال تحقیق و کار بر روی PoWiFi بودند دریافتند که اوج انرژیی که از سیگنال‌های وای‌فای بدست می‌آید برای شارژ کردن این‌گونه گجت‌های کم مصرف کافی است ولی به دلیل این‌که سیگنال‌ها یک‌طرفه و به تناوب فرستاده می‌شوند احتمال از بین رفتن و هدر رفتن این انرزی وجود دارد. مهندسین داتشگاه واشنگتن با بهنیه کردن دستگاه روتر توانستند توان کانال‌های وای‌فای را افزایش دهند و در کنار آن سنسورهایی در داخل دستگاه‌های کم مصرف مثل دوربین‌ها کار گذاشتند تا بتوانند با استفاده از این انرژی کار کنند. در نتیجه آن‌ها موفق شدند سیگنال‌های قوی و پیوسته برای فراهم کردن نیروی لازم این‌گونه دستگاه‌ها را تهیه کنند.

در جریان آزمایش‌های صورت‌گرفته محققان نشان دادند که PoWiFi قادر است نیروی لازم و کافی برای کار یک دوربین وایرلس کم‌مصرف را تا شعاع ۵ متری فراهم کند. هم‌چنین شارژ باطری یک دستگاه ردیاب سلامتی پوشیدنی Jawbone Up24 که کاملا خالی بود با استفاده از این فناوری در زمان ۲ ساعت و نیم به ۴۱ درصد رسید.

محققان در کنار آزمایش‌های مربوط به سنجش توانایی‌های شارژ سیستم؛ تآثیر کار PoWiFi روی وظیفه اصلی روتر را هم مورد بررسی قرار دادند: روتر در ارائه سرویس اینترنت به یک شبکه محلی هیچ‌گونه مشکلی نداشت. این آزمایش در شش خانه انجام شد و کاربران متوجه کمترین افت سرعت و کاهش کارایی نشدند. کاربران قادر بودند هم صفحات وب را باگزاری کنند و هم این‌که فایل ویدئویی اجرا کنند.

شیام گولاکوتا؛ یکی دیگر از نویسندگان این مقاله می‌گوید: در آینده شاهد خواهیم بود که فناوری PoWiFi میزان کارایی سیستم را وارد مرحله جدیدتری کند تا این‌که بتواند به دستگاه‌هایی که در فاصله بیشتری نسبت به روتر قرار دارد سرویس اینترنت ارائه دهد و در عین حال قادر باشد برق تعداد زیادی سنسور را فراهم کند.

هرچند که در حال حاضر نیرویی که از فناوری PoWiFi به دست می‌آید قابل مقایسه با توان یک شبکه کابلی نیست؛ اما پیشرفت‌هایی که در طول زمان حاصل می‌شود می‌تواند موجب شود تا این فناوری تأثیر بسزایی در کار کاربران خود داشته باشد؛ به‌خصوص زمانی‌که کاربران قادر باشند دستگاه‌های کوچک موجود در شبکه را بصورت وایرلس شارژ کنند. البته در پایان باید گفت که همه امیدوار هستیم تا روزی به این هدف برسیم.

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟