زنجیره بلوکی، دنیای واقعی
نمونه‌هایی از موارد استفاده زنجیره بلوکی در عرصه‌های مختلف
بیت‌کوین و ارز رمزنگاری‌شده نخستین موارد شناخته‌شده از فناوری زنجیره‌ بلوکی هستند، اما کاربردهای این فناوری می‌تواند فراتر از حد تصور ما باشد. در واقع، زنجیره‌ بلوکی در حال ایجاد انقلابی عظیم در تمام صنایع شناخته‌شده است. در این مقاله به بررسی تنها چند نمونه از موارد استفاده عملی از فناوری زنجیره‌ بلوکی می‌پردازیم.

1606683296_1_0.gif

این مطلب یکی از مقالات پرونده ویژه«بلاک‌چین، کی، کِی، کجا، چگونه، چرا» شماره 213 ماهنامه شبکه است. علاقه‌مندان می‌توانند کل این پرونده ویژه را از روی سایت شبکه دانلود کنند.


تفریح و سرگرمی

KickCity: سکویی برای برگزارکنندگان رویدادها که به آن‌ها کمک می‌کند تنها در قبال چیز‌هایی که دریافت می‌کنند، هزینه پرداخت کنند و با اشتراک‌گذاری آن رویدادها با افراد جامعه یا گروه‌های مربوط به آن‌ها پاداش دهند. KickCity با در برگرفتن بیشتر از 70 هزار کاربر و برگزاری حدود 300 رویداد در ماه، حدود ۵۰ هزار دلار درآمد به دست می‌آورد.
B2Expand: این دسته از افراد به کمک زنجیره بلوکی اتریوم به ساخت بازی‌های ویدیویی  اقدام می‌کنند. نخستین بازی ساخته‌شده توسط این زنجیره بلوکی «Beyond the Void» نام داشت که موفق شد به برنامه استارت‌آپی یوبی‌سافت وارد شود. همچنین آن‌ها اولین شرکت ساخت بازی‌های ویدیویی روی Steam هستند که از اقتصاد مبتنی بر رمزارزها استفاده می‌کنند.
اسپاتیفای: اسپاتیفای با هدف کمک به توسعه راهکارهایى با استفاده از پایگاه داده غیرمتمرکز شرکت استارت‌آپی «مدیاچِین لبز» را خریداری کرد تا از این طریق رابطه بین هنرمندان و توافقنامه‌های مربوط به مجوزها با قطعاتی که روی سرویس اسپاتیفای در دسترس بودند، بهتر از قبل شود.
Guts: یک اکوسیستم شفاف در زمینه صدور بلیت که از فناوری  زنجیره‌ بلوکی برای حذف هرگونه کلاهبرداری در خصوص بلیت‌فروشی و بازار ثانویه استفاده می‌کند. 

مطلب پیشنهادی

 مهارت‌هاى ضرورى براى یک مهندس زنجیره بلوکى
چگونه یک مهندس بلاک‌چین شوم؟

خرده‌فروشی

Warranteer: یک برنامه کاربردی  زنجیره‌ بلوکی که به مصرف‌کنندگان این امکان را می‌دهد تا به‌سادگی به اطلاعات محصولی که خریداری کرده‌اند، دسترسی داشته باشند و زمانی‌که آن محصول دچار مشکل می‌شود، از خدمات مربوط استفاده کنند.
بلاک‌پوینت: ساخت سیستم‌های پرداخت را ساده می‌کند و خدماتی مانند کیف پول موبایلی، برنامه‌های وفاداری، کارت‌های هدیه و سایر موارد مرتبط با فروش را امکان‌پذیر می‌کند.
Loyyal – این سکوی وفاداری و پاداش که مبتنی بر فناوری‌های  زنجیره‌ بلوکی و قرارداد هوشمند است، امکان ساخت برنامه‌های بیشتر را با ویژگی‌های سفارشی‌سازی شده فراهم می‌کند، حتی باعث می‌شود تا اهدای جوایز مولتی برند امکان‌پذیر شود.

نمونه‌هایی از موارد استفاده زنجیره بلوکی در عرصه‌های مختلف

خودروهای عجیب

بیت‌کار: مالکیت جزءبه‌جزء شده خودروهای گردآوری‌شده که توسط توکن BitCar امکان‌پذیر شده است. یعنی می‌توان مالک یک قطعه یا قطعاتی از یک خودرو بود.

زنجیره‌های تأمین و لجستیک‌ها

آی‌بی‌ام  زنجیره‌ بلوکی: آگاهی از وضعیت و شرایط هر محصولی که در زنجیره تأمین دارید، از مواد اولیه گرفته تا توزیع آن‌ها بسیار مهم و حیاتی است.  زیرساخت زنجیره بلوکى در زنجیره‌های تأمین باعث شفافیت در خصوص اطلاعات اشتراک‌گذاری شده مالکیت و اطلاع از مکان قطعات و محصولات در زمان واقعی می‌شود.
صنایع غذایی: شبکه پیچیده صنعت غذا از کشاورزان تا فروشگاه‌ها باعث می‌شود تا ردگیری امراضی که از انواع غذا ناشی می‌شود با چالش‌های زیادی همراه باشد. اما  زنجیره‌ بلوکی می‌تواند شفافیت و کارایی جست‌وجوی غذاهایی را که ممکن است آلوده‌شده باشند، بهبود بخشد و امکان ردگیری مکانی آن‌ها را در تمام زنجیره تأمین فراهم کند.
Provenance – مصرف‌کنندگان به‌طور فزاینده‌ای خواهان شفافیت در خصوص محصولاتی هستند که خریداری و مصرف می‌کنند تا از بابت منبع مواد و همچنین تولید محصول مطابق با تک‌تک ارزش‌های آن‌ها اطمینان داشته باشند. در واقع، Provenance از  زنجیره‌ بلوکی برای فراهم کردن زنجیره حفاظت و صدور گواهی برای زنجیره‌های تأمین استفاده می‌کند.
Blockverify: با ادعای «معرفی شفافیت برای زنجیره‌های تأمین»، با به‌کارگیری  زنجیره‌ بلوکی جهت شناخت و استفاده از راهکارهای مفید برای شناسایی محصولات تقلبی، اقلام برگشت‌خورده، کالاهای سرقتی یا تراکنش‌های جعلی اقدام می‌کند.
OriginTrail: این سکو که در حال حاضر در صنعت مواد غذایی مورداستفاده قرارگرفته هدف اپلیکیشن‌های بیشتری است. مصرف‌کنندگان به‌کمک این سکو از مبدأ محصولاتی که خریداری می‌کنند و نحوه تولید آن‌ها آگاه می‌شوند.
De Beers – بیشتر از 30 درصد تجارت و مبادلات الماس دنیا توسط De Beers انجام می‌شود. این شرکت از فناوری  زنجیره‌ بلوکی برای ردگیری الماس‌ها از زمان استخراج تا زمان خرید توسط مشتری استفاده می‌کند. این شفافیت به این صنعت کمک می‌کند و هر شخصی می‌تواند بدون کوچک‌ترین مشکلی الماس‌ها را شناسایی و آن‌ها را تأیید کند. از سوی دیگر، Fura Gems در نظر دارد از  زنجیره‌ بلوکی در روند تأمین زمرد، یاقوت و سایر سنگ‌های قیمتی استفاده کند.

نمونه‌هایی از موارد استفاده زنجیره بلوکی در عرصه‌های مختلف

بیمه

Accenture: این شرکت با هدف تقویت کارایی و بهره‌وری در داخل صنعت بیمه راهکارهای  زنجیره‌ بلوکی را برای مشتریان صنعت بیمه ارائه می‌کند. آن‌ها با ترجمه فرآیندهای اساسی صنعت بیمه در داخل روال‌های آماده  زنجیره‌ بلوکی باعث افزایش اعتماد در سراسر این سیستم می‌شوند.
Proof of Insurance: در حال حاضر، این شرکت بیمه در حال آزمایش یک راهکار  زنجیره‌ بلوکی برای فراهم کردن اطلاعات مربوط به اثبات بیمه با نام RiskBlock است. درنهایت، زمانی‌که این ابزار به‌طور کامل به کار گرفته شود، به مأموران قانون، بیمه‌شوندگان و بیمه‌گذاران کمک می‌کند تا به‌صورت بلادرنگ پوشش بیمه را شناسایی کرده و روند مطالبات را شتاب دهند.

بهداشت و درمان

MedicalChain: نخستین شرکتی که با استفاده از فناوری  زنجیره‌ بلوکی ذخیره‌سازی و به‌کارگیری رکوردهای الکترونیکی بهداشتی را تسهیل کرده تا از این طریق تجربه کامل شناسایی و درمان بیماری از راه دور (تله‌مدیسین) را ارائه دهد. در واقع، این‌ها پزشکانی از بدنه سازمان بهداشت و درمان بریتانیا هستند که قصد تغییر سیستم داخلی را دارند.
MedRec: این شرکت با استفاده از  زنجیره‌ بلوکی و فراهم کردن دسترسی ایمن تأمین‌کننده موارد درمانی به اطلاعات بیمار باعث صرفه‌جوبی در زمان، هزینه و هم‌چنین دوباره‌کاری‌ها می‌شود. بیماران می‌توانند به‌اطلاعات پزشکی دور از دسترس خود برای استفاده در جست‌وجوها دسترسی کامل داشته باشند.
Nano Vision: این شرکت با هدف جلوگیری از تلفیق فناوری‌های پزشکی با سیستم‌های قدیمی و سنتی سیلوهای داده با کنار هم قرار دادن قدرت
زنجیره‌ بلوکی  با هوش مصنوعی تلاش می‌کند تا داده‌های سطح پایین را روی توکن‌های نانو گردآوری کند، سپس هوش مصنوعی داده‌ها را غربال می‌کند تا ترندها را پیدا کرده، ارتباطات را تحلیل کند و بتواند موجب پیشرفت‌های غیرمنتظره پزشکی شود.
Gem: این شرکت با استفاده از راهکار  زنجیره‌ بلوکی به‌بیماران کمک می‌کند تا کنترل کاملی روی اطلاعات پزشکی و داده‌های ژنوم خود داشته باشند. Gem در همکاری مشترک با مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های واگیردار، استفاده از  زنجیره‌ بلوکی را در نظارت بر بیماری‌های مسری تجربه می‌کند.
SimplyVital Health: این سکو به‌کمک فناوری  زنجیره‌ بلوکی به فراهم‌کنندگان و بیماران این امکان را می‌دهد تا به‌داده‌های پزشکی خود دسترسی داشته باشند، آن‌ها را به‌اشتراک بگذارند و حتی آن‌ها را منتقل کنند.

نمونه‌هایی از موارد استفاده زنجیره بلوکی در عرصه‌های مختلف
املاک

BitProperty: این شرکت با استفاده از  زنجیره‌ بلوکی و قراردادهای هوشمند درصدد دموکراتیزه کردن فرصت‌ها و ایجاد یک جامعه غیرمتمرکز است تا هر فردی در هر نقطه‌ای از دنیا قادر به‌سرمایه‌گذاری در زمینه مسکن و املاک باشد.
Ubiquity: این سکوی  زنجیره‌ بلوکی SaaS با ارائه تجربه کاربری ساده‌تر باعث ایمن شدن اطلاعات مربوط به‌دارایی‌های افراد می‌شود.

خیریه

BitGive: این سکوی جهانی کمک به خیریه‌ها با اشتراک‌گذاری بلادرنگ اطلاعات مالی و پروژه‌ها از بیت‌کوین و فناوری  زنجیره‌ بلوکی برای فراهم کردن شفافیت بیشتر به‌خیرین استفاده می‌کند. خیریه‌هایی مانند Save The Children، The Water Project و Medic Mobile نمونه‌هایی از استفاده‌کنندگان از BitGive هستند.
Aidcoin: تحقیقات نشان می‌دهد 43 درصد از افراد به‌خیریه‌ها اطمینان ندارند، اما AidCoin امیدوار است با استفاده از قراردادهای هوشمند و ارزهای رمزنگاری‌شده میزان این اطمینان را افزایش دهد و باعث شفافیت بیشتر بخش غیرانتفاعی شود.
Utopi : به دلیل نبود شفافیت در خیریه‌ها میزان کمک‌های مردمی پایین‌تر از سطح انتظار است. اما Utopi تلاش می‌کند با بهبود شفافیت در مراکز غیرانتفاعی این مشکل را حل کند. خیرین با استفاده از پلتفرم Utopi می‌توانند به‌طور دقیق از وضعیت کمک‌های خود و سرنوشت آن‌ها مطلع شوند. 

مطلب پیشنهادی

زنجیره بلوکی: حلقه گمشده اینترنت اشیا

خدمات مالی

BitCoin Atom: ویژگی جدید بیت‌کوین به‌تمام کاربران این امکان را می‌دهد تا تبادلات ارزهای رمزنگاری‌شده خود را بدون پرداخت هزینه‌های اضافی و هک شدن ارز انجام دهند و باعث می‌شود تا بیت‌کوین دوباره غیرمتمرکز شود. این فناوری مبتنی بر تبادل‌های اتمی است، ابزاری فوق‌العاده ارزشمند برای تبادل یک ارز رمزنگار با دیگری و بدون نیاز به یک‌طرف سوم قابل‌اعتماد است. اما در حال حاضر، استفاده گسترده از تبادلات اتمی جلوگیری شده، زیرا برای آن‌ها به مهارت‌های فنی خیلی بالا نیاز است و بیت‌کوین اتم می‌تواند این مشکل را حل کند.
Securrency: پلتفرم مبادله ارزهای رمزنگاری‌شده از طریق توکن‌های Securrency است. این کار باعث می‌شود تا ارزها خارج از مبادلات اختصاصی خودشان تبادل شوند.
Ripple: هدف Ripple تبدیل شدن به تأمین‌کننده راهکار جهانی پرداخت با ارتباط دادن بانک‌ها، فراهم‌کنندگان پرداخت، شرکت‌های بزرگ و مبادله دارایی‌ها است تا از این راه توافقات جهانی سریع و در زمان تقاضا امکان‌پذیر شود. 
ABRA: اپ جهانی و کیف پول ارز رمزنگاری‌شده به کاربر امکان خرید، سرمایه‌گذاری و ذخیره 12 ارز رمزنگاری‌شده شامل بیت‌کوین، اتریوم، لایت‌کوین و ... را می‌دهد.
Aeternity: این سکوی  زنجیره‌ بلوکی بسیار وسیع و گسترده می‌تواند برای هر نوع اپلیکیشنی که به‌سرعت بالای تراکنش‌ها مانند قراردادهای هوشمند نیاز دارد، کاربردی باشد.
Smart Valor: این پلتفرم سادگی در سرمایه‌گذاری‌های جهانی و امکان دسترسی همگان به آن، دسترسی به رفاه جهانی و فرصت‌های سرمایه‌گذاری را در اختیار تمام مردم قرار می‌دهد.
Circle: به‌کمک این شرکت بریتانیایی می‌توان بدون پرداخت هزینه از طریق متن پول جابه‌جا کرد.

نمونه‌هایی از موارد استفاده زنجیره بلوکی در عرصه‌های مختلف
البته موارد ذکر شده تنها برخی از فناوری‌های  زنجیره‌ بلوکی هستند و مواردی هم وجود دارند که می‌توانند دردسرساز شده و مشکلاتی را به‌وجود بیاورند. باید در نظر گرفت چه شماری از این خدمات می‌توانند در همان مرحله اولیه دوام بیاورند

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟