اگر می‌خواهید سرطان نگیرید، بنر و بی‌ام‌و سوار نشوید!
امواج فرابنفش امواج مضری هستند که درصد قابل توجهی از نور خورشید را تشکیل می‌دهند. این امواج با گذر از شیشه، تضعیف می‌شوند؛ اما به صورت کامل جذب شیشه نمی‌شوند. چند سالی است که برخی از سازندگان تحقیقات گسترده‌ای را برای تولید شیشه‌های جانبی خودرو با قابلیت جذب حداکثری امواج بنفش را آغاز کرده‌اند. اما نتایج یک تحقیق نشان می‌دهد که که شیشه‌های جانبی برخی مدل‌های خودروهای بنز و بی‌ام‌و کمتر از 60 درصد این پرتوها را مسدود می‌کنند. این در حالی است که مواجهه طولانی‌مدت با نور فرابنفش حتی در روزهای ابری، خطر آسیب به چشم فرد یا ابتلا به سرطان را به‌طرز چشم‌گیری افزایش می‌دهد.

1606683296_1_0.gif

آزمایشات روی 29 مدل خودرو از 19 سازنده نشان داد که خودروهای لکسوس بهترین محافظت را ارائه کرده و شیشه‌های جانبی آن بین 92 تا 96 درصد از مواجهه با پرتوی فرابنفش جلوگیری می‌کنند. بدترین خودرو از این لحاظ، بنز E550 بود که تنها 44 درصد پرتوهای فرابنفش را در شیشه‌های جانبی مسدود می‌کرد. برخی از مدل‌های جدید BMW نیز تنها محافظت 55 درصدی در شیشه‌های جانبی را ارائه می‌کند؛ اما این میزان در شیشه جلو تا 96 درصد است.

به گزارش ایسنا، خودروی پورشه توربو S نیز با وجود محافظت 96 درصد در شیشه‌های جلو،‌ تنها 56 درصد از اشعه فرابنفش را در شیشه‌های کناری مسدود می‌کرد. شیشه‌های جانبی خودروی آئودی نیز تنها جلوی 64 درصد نور فرابنفش را می‌گرفت. تحقیقات پیشین نشان داده بود که قرار گرفتن یک سمت صورت در برابر نور فرابنفش می‌تواند خطر ابتلا به آب مروارید و سرطان را در آن ناحیه افزایش دهد. محققان همچنین دریافتند که تیره بودن شیشه‌ها باعث نمی‌شود که حفاظت بیشتری در برابر این نور ارائه شود زیرا تنها جلوی نور مرئی را می‌گیرد.

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟