نگاهی به اتومبیل‎های سال 2026
رانندگی ما ده سال بعد چگونه است؟
ده سال فعالیت برای توسعه محصول در هر زمینه‎ای، باعث به وجود آمدن تغییرات بزرگی خواهد شد، اما در صنعت خودروسازی یک دهه حقیقتاً زمان زیادی است. آیا تا سال 2026 اتومبیل‎ها شبیه فیلم‎های علمی‎- تخیلی خواهند شد؟ آیا گوگل، تسلا یا سایر شرکت‎های بزرگ، خودروهای خودران کاملاً مستقل را به دنیا معرفی خواهند کرد؟ آیا هنوز برای سوخت‌گیری مجبور به منتظر ماندن در صف جایگاه‎های پمپ بنزین خواهید بود؟ و اگر چنین است، سوخت خودروی شما بنزینی خواهد بود یا دیزلی؟

چه فناوری‎هایی داخل اتومبیل‎ها به کار گرفته خواهد شد؟ آیا با نمایشگرهای روبه‌روی خود و واقعیت افزوده یکپارچه‌شده با آن تعامل خواهیم داشت یا همه کارها را خود این ارابه فلزی انجام می‎دهد؟ طی گفت‌وگوهای انجام‌گرفته با بزرگ‌ترین تولیدکنندگان اتومبیل جهان، تا حدودی مشخص شد که تا 10 سال آینده، این خودروسازان چه تفکرات و برنامه‎هایی برای بزرگراه‎های آینده در سر دارند.

اتومبیل‎های کاملاً مستقل 
مهم‌ترین پرسشی که برای این صنعت مطرح می‎شود، این است که آیا تا سال 2026 اتومبیل‎ها به صورت کاملاً مستقل کار خواهند کرد؟ کوتاه‎ترین پاسخ این است که بعید به نظر می‎رسد؛ البته نه ضرورتاً به علت محدودیت‎های پیش‌ روی فناوری. وضع قوانین و حتی افکار عمومی‎ مانند تیتر روزنامه‎هایی که جرایم خودروهای روباتیک را گزارش می‎دهند، به همراه مشکلاتی مثل بیمه مسئولیت و اینکه در زمان تصادف یک اتومبیل مستقل چه کسی مسئول است، همگی موانعی جدی برای تحقق این هدف هستند.
اما بد نیست بدانید که همین حالا نیز اتومبیل‎هایی هستند که در شرایط خاصی مستقل عمل می‎كنند. برای مثال آخرین خودروی سری 7 شرکت BMW را در نظر بگیرید: طبق گفته اندرو فورس، متخصص فناوری بخش انگلستان این شرکت،  این سری می‌تواند در اتوبان کنترل فرمان را به دست بگیرد و تا سرعت 210 کیلومتر در مرکز یک لاین به حرکت خود ادامه دهد. قوانین محلی نیز این اجازه را به شما می‎دهند که به مدت 15 ثانیه دست خود را از روی فرمان برداريد. 

مطلب پیشنهادی

بیشتر از ۱۰ میلیون خودران تا سال ۲۰۲۰
انقلابی عظیم در سیستم حمل‌ونقل در راه است

تسلا نیز عملکرد مشابه‎ای را در اختیارتان قرار می‎دهد، هرچند سرعت‎های مجاز حرکت آن در بزرگراه کمی‎ متفاوت است. اما تا سال 2026 چه اتفاقی رخ خواهد داد؟ فناوری که فورس در حال پرداختن به آن است، بسیار فراتر از نگهداشتن اتومبیل در یک مسیر مشخص در بزرگراه است. اتومبیل‎ها در آینده قادر خواهند بود وظایف هوشمندانه‎تری را انجام دهند. فورس می‎گوید: «سبقت خودکار با استفاده از شاخص‎هایی که از طرف اتومبیل سبقت‌گیرنده صادر می‎شود، احتمالاً تا سال 2026 محقق خواهد شد.»
فورس معتقد است رسیدن به هدف نهایی یعنی رانندگی تمام خودکار بدون دخالت دست، ممکن است تا سال 2026 تحت شرایط خاص اجراشدنی باشد. برای مثال ممکن است برای مدت کوتاهی بتوانيد تماس تصویری برقرار کنید، به وب‌گردی در اینترنت بپردازید یا ایمیل ارسال کنید. اما نمی‎توانید با خیال راحت سوار BMW مدل 2026 شده و منتظر باشید که خودرو شما را به مقصد برساند.
صرف نظر از تمام این مسائل، حتی با وجود تمام قابلیت‎هایی که اتومبیل مستقل می‎تواند در اختیار شما قرار دهد، حقیقت ساده لذت بردن از رانندگی همچنان به قوت خود باقی خواهد ماند. فورس وعده می‎دهد: «امکان لذت بردن از رانندگی توسط خود شخص همچنان در اتومبیل‎های آینده BMW به عنوان گزینه اصلی به قوت خود باقی خواهد ماند.»

فناوری داخل خودرو و امکانات ارتباطی 
از نظر مرسدس بنز، چشم انداز 2026 در زمینه فناوری‎های داخل خودرو به گونه‎ای است که به دلیل اتصال اتومبیل‎ها به پروفایل‎های آنلاین شما، تقویم‎ها و شبکه‎های اجتماعی، بسیار مشکل می‎توان مشخص کرد که نقطه این فناوری از کجا آغاز و کجا خاتمه پیدا خواهد کرد. 
متخصص تعامل با کاربر شرکت مرسدس، ژرژ ماسینگ توضیح می‎دهد: «مرحله‎ای را تصور کنید كه اتومبیل شما در سال 2026 از قبل بداند که قرار است کجا برويد و سیستم ناوبری داخل ماشین به گونه‎ای برنامه‌ریزی شده که آماده است مسیر را نشان دهد. حتی قبل از این که سوار اتومبیل شوید، از طریق اپلیکیشن نصب‌شده در تلفن هوشمندتان به اتومبیل متصل می‎شوید. این اپلیکیشن ممکن است پیشنهاد کند که اگر از صرف صبحانه صرف نظر کرده و زودتر حرکت کنید، از ماندن در ترافیک رها خواهید شد یا اعلام کند که به دلیل ترافیک سنگین بزرگراه، استفاده از چند وسیله حمل‌و‌نقل عمومی‎ شما را سریع‎تر به مقصد می‎رساند.»

ماسینگ اضافه می‎کند: «در راه برگشت اتومبیل می‌تواند سیستم تهویه مطبوع خانه را قبل از رسیدن شما فعال کند و بعد از این که اتومبیل را پارک کردید، چراغ‎ها را روشن کند.» به طور خلاصه، اتومبیل با زندگی دیجیتال یکپارچه خواهد شد.
اضافه شدن امکانات ارتباطی و قابلیت اتصال به یک پایگاه داده مرکزی به اتومبیل‎ها این امکان را می‎دهد تا بیشتر و دقیق‎تر از محیط پیرامون خود و مناطق جاده‎ای و شهری مطلع باشند. ماسینگ می‎گوید: «فرض کنید تصادف کرده‎اید، در آینده خود اتومبیل می‌تواند با سیستم‎های مرکزی شرکت مرسدس ارتباط برقرار کند و این اطلاعات ظرف چند ثانیه به سایر خودروها مخابره خواهد شد.»
در آینده اطلاعات بیشتری بین اتومبیل‎ها به اشتراک گذاشته خواهد شد که می‎تواند شامل اطلاعات آب‌وهوایی، وضعیت سطح جاده، ترافیک و جزئیاتی مثل مسدود بودن خطوط در بزرگراه‎ها باشد و شما صاحب وسیله نقلیه‎ای خواهید شد که تقریباً می‎تواند هر چیزی را پیش‌بینی کند و قبل از اینکه وارد جاده‎ای شوید از وضعیت آن آگاهتان کند.»

نمایشگرها و رابط‎های کاربری 
این روزها هیچ چیز به اندازه نمایشگرهای چندرسانه‎ای در یک اتومبیل نیاز به به‎روزرسانی ندارد. نمایشگرها و رابط‎های کاربری پنج سال گذشته، امروز دیگر کارایی لازم را ندارند و انتظار می‎رود تا سال 2026 شاهد تغییرات چشمگیری در این زمینه باشیم. فورس از BMW اشاره می‎کند که اتومبیل‎های این شرکت هم‌اکنون نیز از کنترلرهای مرتبط با حرکت دست پشتیبانی می‎کنند و این فناوری در آینده به سطوح جدیدتر و پیشرفته‎تری خواهد رسید. خودروی آگاه از مفاهیمی‎ را تصور کنید كه می‎داند خواسته شما چست: برای مثال، دست خود را به سمت یک در حرکت دهید تا اتومبیل متوجه شود که قصد باز کردن آن را دارید و بعد با احترام کامل در به روی شما باز خواهد شد. 

فورس اضافه می‎کند که BMW از 12 سال پیش با سیستم HUD در بخش نمایشگرها پیشرفت‎ چشمگیری داشته است. او تصور می‎کند تا سال 2026 احتمالاً سیستم HUD شرکت BMW می‌تواند وضعیت عبورومرور عابران پیاده و سایر خطرات احتمالی را شناسایی کند و آن‌ها را از طریق فناوری واقعیت افزوده بر شیشه جلوی خودرو به نمایش بگذارد.
این قابلیت در نقاط مشاهده‌نشدنی نیز استفاده خواهد شد. تمام فضای داخلی اتومبیل می‎تواند به نمایشگر واقعیت افزوده تبدیل شود. بخش‎هایی از داشبورد و ستون‎های داخلی نیز می‎توانند با تغییر رنگ یا نمایش اشکال مختلف خطرات احتمالی را گزارش کنند و به این شكل مناطقی که راننده نمی‌تواند ببیند، توسط خود اتومبیل تحت نظر قرار خواهند گرفت.
مرسدس نیز از یک سیستم مشابه با HUD برای نمایشگر اتومبیل‎های آینده خود استفاده می‎کند. ماسینگ می‎گوید: «موضوع اصلی بر سر نحوه ارائه اطلاعات به صورت هوشمندانه به راننده است. مردم باید تمام‌مدت به اطلاعات دسترسی داشته باشند.»

مشکل اینجا است که حجم این اطلاعات می‎تواند باعث حواس‌پرتی راننده شود. همین حالا هم خودروی‎های کلاس E مرسدس به سیستم پیشرفته HUD مجهز هستند که با کنترلرهای شبیه به ماوس بر روی فرمان نصب می‌شوند تا کمک کنند چشمان راننده به جاده باشد. تا سال 2026 اتومبیل‎ها تا اندازه‎ای پیشرفت خواهند کرد که در زمان مناسب اطلاعات کافی را در اختیار راننده قرار دهند.

موتورها و سوخت
اگر فرض کنیم اتومبیل‎های سال 2026 مستقل‎تر شده و بیش از گذشته با راننده و محیط اطراف خود تعامل برقرار خواهند کرد، منبع تأمین انرژی مورد نیاز برای انجام این کارها نیز به پرسشی جدی تبدیل خواهد شد.
فورس از BMW می‎گوید که در آینده این‌گونه نخواهد بود که تمام اتومبیل‎ها از یک نوع سوخت احتراقی استفاده کنند. در حال حاضر BMW مدل‎های سوخت احتراقی، هیبریدی و تمام‌برقی را معرفی کرده است. BMW i3 در دو نوع تمام‌برقی و هیبریدی موجود است.

فورس عقيده دارد روند کلی به سمت هرچه بیشتر برقی شدن اتومبیل‎ها پیش خواهد رفت؛ خودروهای تمام‌برقی که با هر بار شارژ مسافت بیشتری را طی خواهند کرد. هر چند فناوری سوخت احتراقی نیز همچنان بخش بزرگی از بازار اتومبیل‎های سال 2026 را در اختیار خواهد داشت.
در حال حاضر شرکت تسلا خودروهای برقی ارائه کرده است که با هر بار شارژ 480 کیلومتر مسافت را طی می‎کند و تا سال 2026 اولین اتومبیل الکتریکی با قابلیت پیمودن مسیر 800 کیلومتری، به همراه سرعت شارژی به‌مراتب سریع‎تر، روانه بازار خواهد شد. فورس درباره سوخت‎های هیدروژنی نیز می‎گوید: «به دلیل نیاز به زیرساخت‎های جدید انجام آن کندتر صورت خواهد گرفت.»

سرانجام خودروی‎های سال 2026 
از مطالب گفته‌شده به این نتیجه خواهیم رسید که اتومبیل‎های سال 2026 حتی قبل از اینکه سوار آن‌ها شوید، می‎دانند که مقصدتان کجا است. آن‌ها می‌توانند بخشی از مسیر - نه همه آن- را خودشان رانندگی کنند. به شما اجازه می‎دهند همیشه به شبکه متصل باشید، بهترین و خلوت‎ترین مسیر را انتخاب کنید و از حوادث احتمالی رخداده در مسیر جاده‎ها مطلع باشید. همچین این امکان را برای شما فراهم می‎کنند تا در حین حرکت به طور کاملاً امن با انواع مختلفی از رسانه‎های آنلاین در تعامل باشید. اطلاعات حیاتی و مورد نیاز را از طریق واقعیت افزوده پیشرفته در اختیارتان قرار می‎دهند و به نمایشگرهای هوشمندی مجهز خواهند شد که بین صفحه نمایش و داخل اتاق خودرو مرزی باقی نمی‎گذارند. این شانس نیز وجود خواهد داشت که با وجود فناوری‎های نوین تأمین انرژی الکتریکی، با هر بار شارژ مسافت‎های طولانی‎تری را طی کنید. آرامش، امنیت و هوش، از جمله ویژگی‎هایی است که در یک دهه آینده حتی در ابتدایی‎ترین اتومبیل‎ها نیز شاهد آن خواهیم بود.

==============================

شاید به این مقالات هم علاقمند باشید:

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟