BCI تضمین‌کننده امنیت
اظهارنظر جنجالی ایلان ماسک: رابط مغز و کامپیوتر ضامن بقای انسان‌ها
ایلان ماسک در جریان کنفرانس Recode’s Code که سال گذشته میلادی برگزار شد، پیشنهاد ساخت یک شبکه توری عصبی را داد. سازوکار پیشرفته‌ای که به انسان‌ها اجازه می‌دهد به شکل دقیق و هدفمندی در آینده بر هوش مصنوعی تسلط داشته باشند. ماسک یکبار دیگر و در جریان اجلاس جهانی دبی بر لزوم داشتن چنین رابطی تاکید کرد.

زمانی که بخش عظیمی از منابع مختلف همچون انرژی در اختیار هوش مصنوعی قرار بگیرد و این فناوری سیطره قدرت خود را به طور کامل بر جوامع بشری بگستراند، آن‌گاه چه کاری از دست انسان‌ها برخواهد آمد؟ در آن زمان فناوری چگونه قادر خواهد بود برای حل این مشکل راه‌حلی در اختیار ما قرار دهد؟ روزگاری که در آن ماشین‌ها به شکل تغییرناپذیری با زندگی ما عجین شده‌اند.

مطلب پیشنهادی

به راستی هوش مصنوعی یک تهدید است؟
بررسی سناریوهای احتمالی

ایلان ماسک در جریان اجلاس جهانی دبی که روز دوشنبه برگزار شد، درباره قابلیت‌های رابط مغز و کامپیوتر یا همان توری عصبی که پیش از این ایده ساخت آن‌را مطرح کرده بود سخن گفت. او در این اجلاس به شکل واضح‌تر و روشن‌تری دلایلی را برشمرد که نشان می‌دهند در آینده روابط ما با ماشین‌ها شکل عمیق‌تری پیدا خواهد کرد و ما در آینده به شکل ملموس‌تری از دستگاه‌های محاسباتی استفاده خواهیم کرد. در آن زمان هوش مصنوعی و هوش انسانی در تعامل بسیار نزدیکی با یکدیگر قرار خواهند داشت، به واسطه آن‌که پهنای باند به شکل باورنکردنی افزایش پیدا خواهد کرد.

مطلب پیشنهادی

فناوری هراس‌انگیز ایلان ماسک برای مقابله با هوش مصنوعی
دانشمندان به دنبال استخراج اطلاعات از مغز مردگان و همزیستی با هوش مصنوعی هستند

ایده ساخت توری عصبی این قابلیت را در اختیار انسان‌ها قرار می‌دهد تا به طور مستقیم با کامپیوترها ارتباط برقرار کنند. در آینده پهنای باند بیشتر و زمان تاخیر بسیار کمتری در مقایسه با فناوری‌های رایج امروزی همچون ماوس و صفحه‌کلید در اختیار خواهیم داشت. او در این ارتباط گفته است: «در آینده نزدیک شاهد همزیستی هوش مصنوعی و هوش زیستی خواهیم بود. این همزیستی به ما این توانایی را خواهد داد تا به شکل سودمندتری با ماشین‌ها ارتباط برقرار کرده و مشکلات را حل کنیم. به اعتقاد من کلید حل تعدادی از مشکلات امروزی در این همزیستی مستتر شده است.»

پتانسیل بالای هوش مصنوعی تنها محدود به انجام یکسری کارهای خاص یا انجام بهتر وظایف نمی‌شود. هوش مصنوعی این قابلیت را دارد تا فراتر از تصورات سازندگان خود ظاهر شود. همانند نمونه‌ای که پیش از این از سوی الگوریتم هوش مصنوعی گوگل شاهد آن بودیم که موفق شد سازندگان خود را غافل‌گیر کند. هوش مصنوعی این توانایی را دارد تا به سرعت به دستگاه‌های مرتبط به شبکه متصل شود. سرعت بسیار بالای کامپیوترها در انتقال و بازیابی اطلاعات بسیار بسیار فراتر از آن تایپ کردن یا حتا محاوره‌های صوتی است.

ماسک می‌گوید: «اگر از اثرگذاری حال حاضر هوش مصنوعی بر جوامع بشری صرفنظر می‌کنیم، مشاهده می‌کنیم که این فناوری به شکل بسیار سریعی در ماشین‌های خودران پیشرفت کرده است. این ماشین‌ها به مرور زمان جایگزین رانندگان امروزی خواهند شد. این موضوع نشان می‌دهد این الگوریتم‌های هوشمند به لحاظ رعایت نکات ایمنی و سرعت بر رانندگان امروزی ارجحیت دارند. این‌گونه به نظر می‌رسد که امروزه در اختیار داشتن ماشین‌های خودران به اولویت بزرگ بسیاری از مردم تبدیل شده است. اما به این نکته توجه داشته باشید مغز انسان برای آن‌که بتواند همانند هوش مصنوعی با سرعت بالا اطلاعات را مورد بازیابی قرار دهد باید تکامل پیدا کند.» 

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟