دانشمندان به دنبال استخراج اطلاعات از مغز مردگان و همزیستی با هوش مصنوعی هستند
فناوری هراس‌انگیز ایلان ماسک برای مقابله با هوش مصنوعی
توری سیستم عصبی (Neural Lace) فناوری پیشرفته‌ای است که یک لایه دیجیتالی هوش مصنوعی را در مغز انسان قرار می‌دهد. راهکاری است که به انسان‌ها اجازه می‌دهد در آینده با خطراتی که از جانب هوش مصنوعی آن‌ها را تهدید می‌کند مقابله کنند.

ایلان ماسک یکی از اولین افرادی است که ایده دستیابی به چنین فناوری را پیشنهاد کرد. او به دنبال آن است تا این ایده علمی‌تخیلی را به واقعیت تبدیل کند. استفان هاوکینگ پیش‌بینی کرده است که ماشین‌های هوشمند روزگاری سراسر این کره خاکی را تحت سیطره خود خواهند گرفت. بر همین اساس انسان‌ها باید به دنبال راهکاری برای مقابله با این تهدید باشند. ایلان ماسک مدیرعامل شرکت اسپیس ایکس راهکار جدیدی را پیشنهاد کرده است که در اصل یک رابط ویژه است که مغز انسان و هوش مصنوعی را به یکدیگر متصل می‌کند. رابط فوق یک فرضیه‌ای است که البته هنوز طراحی نشده است است. این رابط پیشرفته مغز انسان و کامپیوتر را به یکدیگر متصل کرده و حتا به یک فرد اجازه می‌دهد تا بدون آن‌که از انگشتان خود استفاده کند به سرویس‌های گوگل متصل شود. این کار بدون استفاده از انگشتان دست و تنها با نیروی فکر و ذهن انجام می‌شود.

این فناوری به اندازه‌ای پیشرفته است که حتا بعضی از دانشمندان این نظریه را مطرح کرده‌اند که از چنین ابزاری می‌توان به منظور بازیابی اطلاعات ذخیره شده در مغز افرادی که در کما به سر می‌برند نیز استفاده کرد، به واسطه آن‌که با سلول‌های مغز انسان درهم تنیده می‌شود. فناوری فوق به ما این توانایی را می‌دهد تا سیگنال‌هایی را برای گوشی‌ هوشمند خود ارسال کنیم، بدون آن‌که به تایپ کردن موضوعات نیازی داشته باشیم. در این‌جا تنها نیروی ذهن و اندیشه است که همه کارها را انجام می‌دهد. در نتیجه به جای آن‌که عضلات بدن خود را حرکت دهید این فناوری بر مبنای تحریک الکتروشیمیایی با سلول‌های عصبی ارتباط برقرار می‌کند. این ایده اولین بار در کنفرانس Code در شهر کالیفرنیا از سوی ایلان ماسک مطرح شده و در ادامه از طریق یک پست توییتی ایده ساخت چنین دستگاهی را به مردم به اشتراک گذاشت. او بر این باور است که چنین فناوری پیشرفته‌ای می‌تواند به انسان‌ها این قابلیت را بدهد تا یک همزیستی مسالمات‌آمیز با ماشین‌های هوشمند داشته باشند.

ماسک به طور ضمنی گفت که شرکت تحت مدیریت او به پیشرفت‌‌هایی در این حوزه دست پیدا کرده است. او می‌گوید: «برای من کاملا مشخص است که روزی هوش مصنوعی بر هوش انسانی غلبه خواهد کرد، در نتیجه به جای آن‌که در انتظار چنین روزی باشیم از هم اکنون باید به فکر راه چاره‌ای برای حل مشکل آینده باشیم. ما باید یک گام فراتر از هوش مصنوعی برداریم یا در نهایت با آن متحد شویم. توری سیستم عصبی (Neural Lace) گامی رو به جلو در جهت تقویت توانایی انسان‌ها است.» در همین ارتباط گروهی از پژوهشگران دانشگاه هاروارد نیز در مقاله‌ای یک توری الکترونیکی را معرفی کرده‌اند که می‌توان آن‌را به درون مغز انسان‌ تزریق کرد. سازمان‌های نظامی نیز به دنبال ساخت رابط مغز و کامپیوتر هستند.

 

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟