یک خرید قدرتمند
مایکروسافت به دنبال ‌تقویت واحد هوش مصنوعی این شرکت است
در سال گذشته میلادی شاهد انتشار اخبار متعددی در ارتباط با شرکت اپل و به ویژه در حوزه هوش مصنوعی بودیم. این شرکت در سال گذشته میلادی موفق شد تعدادی از استارت‌آپ‌های معروف و فعال در عرصه هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی را تصاحب کند. اما به نظر می‌رسد امسال مایکروسافت به دنبال آن است تا در این زمینه پیشگام باشد.

استارت‌آپ ملوبا در زمینه الگوریتم‌های یادگیری عمیق به فعالیت اشتغال دارد. این استارت‌آپ به واسطه تمرکزش بر یادگیری عمیق و به کارگیری آن در پردازش زبان طبیعی مشهور شده است. الگوریتم‌های یادگیری عمیق سعی می‌کنند همانند مغز انسان مسائل را تحلیل کنند. مایکروسافت در ارتباط با خرید خود گفته است: «ما موفق شدیم از الگوریتم‌‌های یادگیری عمیق به بهترین شکل ممکن در ارتباط با تشخیص صدا و تصویر استفاده کنیم. با خرید استارت‌آپ ملوبا فرصت‌های تازه‌ای در ارتباط با طراحی ماشین‌های ادارک‌پذیر پیش روی ما قرار گرفته است. به طوری که می‌توانیم از این الگوریتم‌ها در ارتباط با درک محتوا استفاده کنیم.»

این استارت‌آپ در تابستان سال گذشته میلادی نشان داد که چطور الگوریتم یادگیری عمیق این شرکت قادر است مشابه با انسان‌ها فرآیند خواندن و درک مطلب را انجام دهد. به طوری که در عمل یک سروگردن بالاتر از الگوریتم‌های هوش مصنوعی است که امروز گوگل و فیسبوک از آن استفاده می‌کنند.

مایکروسافت با این خرید هوشمندانه یک تیر و دو نشان زده است. اول آن‌که موفق شده به یک الگوریتم یادگیری عمیق قدرتمند در زمینه درک محتوا دست پیدا کند و دوم آن‌که موفق شده است یاشوا بنژیو، پژوهشگرا ارشد فرانسوی که یکی از پیشگامان عرصه یادگیری عمیق بوده و به عنوان مشاور با استارت‌آپ ملوبا همکاری داشته است را به تیم هوش مصنوعی خود وارد کند. قدرت الگوریتم یادگیری عمیق ملوبا به اندازه‌ای است که با خواندن داستان سفید برفی موفق شد کلمه‌ای که به عمد از داستانی سفید برفی حذف شده بود را از میان کلمات پیشنهادی به درستی تشخیص داده و اعلام دارد کلمه حذف شده "کوتوله" بوده است.

حال تصور کنید الگوریتم فوق با دستیار مجازی مایکروسافت (کورتانا) یکپارچه شود و به کاربران در ارتباط با فعالیت‌های روزمره‌ای همچون خواندن ایمیل‌ها یا مقالات کمک کند. آن‌گاه مایکروسافت به راحتی می‌تواند چند پله بالاتر از جایگاه فعلی خود قرار بگیرد. یک سامانه فوق هوشمند که بتواند محتوا را درک کند، بدون شک در سرویس‌های سازمانی مایکروسافت همچون آژر، شیرپوینت و آفیس 365 تحول بزرگی به وجود خواهد آورد. مایکروسافت در ارتباط با دورنمای این خرید خود گفته است: «در آینده دیگر نیازی ندارید برای انجام یک کار ساده انبوهی از پوشه‌ها، اسناد و ایمیلی‌های سازمان را جستجو کنید. به ویژه آن‌که در ارتباط با چنین سمتی به یک فرد متخصص هم نیاز دارید. دستیار شخصی مایکروسافت به شما کمک خواهد کرد تا چنین فرآیندهایی را به راحتی مدیریت کنید. این دستیار هوشمند دیگر بر مبنای الگوهای سنتی و کلاسیک قدیمی که فایل‌ها را در ارتباط با جملات یا کلیدواژه‌ها جستجو می‌کنند عمل نخواهد کرد. به واسطه آن‌که قادر به درک محتوا خواهد بود. این عصری  است که همراه با سواد ماشینی machine literacy به مرور زمان در حال وارد شدن است.»

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟