هوش مصنوعی و جامعه گریزان
هوش مصنوعی مجرمان جامعه را از روی چهره آن‌ها شناسایی می‌کند
اکنون که الگوریتم‌های تشخیص چهره به خوبی از عهده انجام وظایف خود بر می‌آیند، پژوهشگران بر آن شده‌اند تا از این فناوری برای شناسایی مجرمان و افراد خطرناک جامعه استفاده کنند.

1606683296_1_0.gif

پژوهشگران دانشگاه جیائو تانگ واقع در شانگهای چین موفق شدند الگوریتمی را طراحی کنند که قادر است با تجزیه و تحلیل اعضا چهره مردم به یکسری اطلاعات اولیه دست پیدا کند. به عبارت دیگر این الگوریتم قادر است از روی چهره یک فرد و بررسی اعضا صورت یک فرد اعلام کند کند که آیا این فرد یک شهروند قانون‌مدار است یا این‌که یک فرد ستیزه‌جو است.

مطلب پیشنهادی

آمازون از سامانه تشخیص چهره خود رونمایی کرد
عرضه رایگان سرویس تشخیص چهره

آن‌ها برای این منظور مدل خود را با استفاده از 1856 عکس از مجرمان و خلافکارانی که پرونده قضایی داشتند تغذیه کردند. بعد از این آموزش الگوریتم موفق شد یکسری از خصوصیات منحصر به فرد را به عنوان شاخص‌های کلیدی خود در نظر بگیرد. بعد از این آموزش توسعه‌دهندگان الگوریتم خود را به طور عملی مورد آزمایش قرار دادند و الگوریتم آن‌ها موفق شد در 90 درصد موارد چهره افرادی که خلافکار هستند را به درستی شناسایی کند.

پژوهشگران این پروژه تحقیقاتی اعلام داشته‌اند که این الگوریتم با استفاده از یکسری ویژگی‌های منحصر به فرد در چهره افراد همچون انحنای لب، فاصله گوشه داخلی چشم (همان قسمتی که تعدادی از پزشکان بر این باور هستند که یک عنصر غیرضروری در بدن انسان‌ها به شمار می‌رود!)، زاویه دماغ و دهان قادر است این افراد را شناسایی کند. الگوریتم توسعه یافته توسط این پژوهشگران تشخیص داده است که انحنای لب خلافکاران به میزان 23 درصد بیش از افراد عادی جامعه است. همچنین فاصله گوشه داخلی چشم خلافکاران 6 درصد کمتر از افراد عادی است و زاویه دو گوشه لب تا دماغ این افراد 20 درصد تندتر از افراد عادی است. نتایج به دست آمده از این الگوریتم نشان می‌دهد که چهره افراد خلافکار در مقایسه با افراد عادی از تفاوت‌هایی برخوردار است. به طوری که اگر افراد شباهت بیشتری به یکدیگر داشته‌اند در نتیجه احتمال این‌که خلافکار باشند کمتر است.

این دستاورد موجی از انتقادها را برانگیخته است، به طوری که عده‌ای بر این باور هستند که این دستاورد نه تنها جنبه عملی ندارد، بلکه یکسری اصول اخلاقی جامعه را زیر سوال می‌برد و همچنین با یافته‌هایی که در حوزه ژنتیک به دست آماده است نیز مغایرت دارد. 

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟