عنوان‌نویسی تصاویر
هوش مصنوعی گوگل به خوبی عکس‌ها را توصیف می‌کند
الگوریتم متن ‌باز قدرتمند گوگل قادر است، تصاویر را به میزان 94 درصد به درستی توصیف کند. در زمان فعلی طراح هوش مصنوعی بودن یک کار سودآور است، اما در مقابل برای افرادی که شغل‌شان در تیرراس ماشین‌ها قرار دارد، این روزها به سختی در حال سپری شدن هستند.

گوگل به تازگی از الگوریتم قدرتمندی موسوم به Show and Tell رونمایی کرده است که به طراحان اجازه می‌دهد آن‌را به گونه‌ای آموزش دهند تا اشیا درون تصاویر را با دقت 93.9 درصد شناسایی کند. به طوری که در مقایسه با دو سال گذشته پیشرفت کاملا محسوسی داشته است. زمانی که دقت این الگوریتم در طبقه‌بندی تصاویر تنها 89.6 درصد بود.

مطلب پیشنهادی

 لنز کاشتنی گوگل برای چشم‌ها
غول موتورهای جستجو راهی جدید برای نفوذ به چشم‌ها پیدا کرده است

توصیف دقیق‌تر تصاویر کاربردهای متعددی داشته و مورد استفاده اقشاری همچون مورخان، افراد کم‌بینا و پژوهشگران هوش مصنوعی خواهد بود. کد متن باز منتشر شده از سوی گوگل از مدل نسل سوم Inception و سامانه بینایی جدیدی استفاده می‌کند که قادر است، موضوعات جداگانه در تصاویر را بهتر از قبل تشخیص دهد. به‌طوری پژوهش‌گران آن‌را برای تشخیص بهتر بهینه‌سازی کردند. به‌ طور مثال، یک مدل طبقه‌بندی تصویر به شما اعلام می‌دارد یک سگ، چمن و یک فریزبی در تصویر وجود دارند. تیم سازنده در این ارتباط گفته است: «البته به این نکته توجه داشته باشید، یک شرح طبیعی باید به شما رنگ چمن و ارتباطی که میان یک سگ و یک با فریزبی وجود دارد را توضیح دهد.»

بعد از اینکه الگوریتم فوق با استفاده از عناوینی که از سوی عامل انسانی برای تصاویر ساخته شده بود، آموزش دید، سامانه گوگل این توانایی را به دست آورد تا برای تصاویری که پیش از این مشاهده نکرده بود، توضیحاتی ارائه کند. پژوهشگران در این ارتباط گفته‌اند: «هیجان بر‌انگیز است. مدل ما این توانایی را دارد تا زمانی که تصاویری به آن نشان داده می‌شود، توصیف‌های دقیق و جدیدی را ارائه می‌کند. این توصیف‌ها بیان‌گر این موضوع هستند که الگوریتم ما درک عمیقی از اشیا و پس زمینه‌ای که در تصاویر وجود دارد به دست آورده است.» اگر چند تصویر از سگ‌هایی که در ساحل قرار دارند را به این الگوریتم نشان دهید، Show and Tell قادر است عنوان مشابهی را با کمی تفاوت برای یک صحنه ارائه کند. گوگل کدهای اصلی این الگوریتم را در سامانه تانسورفلو قرار داده است تا علاقه‌مندان بتوانند از آن استفاده کنند. برای آن‌که بتوانید از این الگوریتم استفاده کنید، باید خودتان این الگوریتم را آموزش دهید. فرآیندی که حداقل چند هفته زمان‌بر خواهد بود. البته با فرض اینکه از یک پردازشگر گرافیکی انودیا تسلا استفاده کنید. اگر تمایل دارید تا این الگوریتم بتواند برای مجموعه تصاویر شما در اینستاگرام عناوینی را تولید کند، باید صبر کنید تا فردی یک مدل آموزش دیده را منتشر سازد. 

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟