Google Takeout
چگونه آرشیو تمام اطلاعات‌مان روی گوگل را دانلود کنیم
روزی که گوگل اعلام كرد شما می‎توانید یک آرشیو از تمام اطلاعات جستجوی خود را دانلود كنيد، این خبر بازخورد مثبت و خوشحال کننده‎ای را در بین اکثریت کاربران گوگل به همراه داشت. اما چیزی که احتمالا شما هنوز از آن بی‌اطلاع هستید این است که می‎توانید سایر داده‎های با ارزش خود را نیز توسط یک سرویس کمتر شناخته شده دیگر به نام Google Takeout دانلود كنيد.

Google Takeout چیز جدیدی نیست و از سال 2011 در دسترس بوده است، اما ما قصد داریم در ادامه بیشتر به جزئیات استفاده از این سرویس گوگل بپردازیم.

گوگل مرحله به مرحله محصولاتش را به Takeout اضافه کرده است و امروز شما می‎توانید 1+، تقویم‎ها، تماس‎ها، هنگ‎آوت‎ها، ایمیل و خیلی چیزهای دیگر را آرشیو و دانلود كنيد. علاوه بر این‎ها این سرویس به شما اجازه می‎دهد محتوای وبلاگ بلاگر خود (که یکی دیگر از محصولات گوگل است) را نیز دانلود كنيد.‎مزيت استفاده از این کار این است که شما می‎توانید به طور منظم آرشیوی از تمام داده‎های گوگل خود را در اختیار داشته باشید یا آن را برای نسل‎های آینده نگهداری کنید و آن را به یک سرویس دیگر وارد کنید.

 Takeout را بیشتر بشناسید

برای دانلود داده‎های گوگل خود، شما باید ابتدا به تنظیمات حساب گوگل خود دسترسی داشته باشید. برای این کار روی دکمه پروفایل کاربر در گوشه سمت راست بالای حساب کاربری گوگل خود کلیک کرده و بعد روی عبارت Account کلیک کنید.
از طریق آدرس myaccount.google.com نیز می‎توانید به این بخش وارد شوید.

در صفحه Account settings خود باید به سمت پایین حرکت کنید تا به بخش Account tools برسید و بعد از آن روی Download data کلیک کنید.

یکی از نخستين چیزهایی که باید به آن توجه کنید دکمه Select none/all است. وقتی شما روی Select none کلیک می‎کنید، همه گزینه‎ها از انتخاب خارج می‎شوند، با این کار شما می‎توانید با گشتن در فهرست موجود، تنها محصولات مشخص و مورد نیاز خود را برای دانلود انتخاب کنید.
این کار به شما اجازه می‎دهد آرشیوهای سفارشی خود را توليد کنید یا تنها یک گزینه خاص (مثل داده‎های بلاگر) را دانلود كنيد.

همچین توجه داشته باشید كه بعضی از محصولات گزینه‎های بیشتری را در اختیار شما قرار می‎دهند که از طریق بخش Details می‎توانید به آن‎ها دسترسی داشته باشید.

با فرض اینکه اگر یک بار دیگر بلاگر را به عنوان نمونه انتخاب کرده باشیم، شما چندین بلاگ نوشته شده در اختیار دارید، اما می‎خواهید تنها یکی از آنها را آرشیو کنید. برای این کار تنها کافی است روی آیتم مورد نظر کلیک کرده تا گزينه‎های اضافه‎تری در اختیار شما قرار بگیرد.
ما در اینجا دو گزینه Select blogs  و Include all blogs را در اختیار داریم و گفته شده که خروجی داده‌های بلاگر با فرمت Atom XML انجام خواهد شد.

نکته حائز اهمیت دیگری که باید به آن توجه داشته باشید این است که فرمت آرشیو شما با انواع مختلفی از فرمت‎ها تولید خواهد شد. بعضی از آن‌ها ممکن است HTML یا XML باشند، در حالی که بعضی ديگر ممکن است به شکل JSON ساخته شوند.
اگر در همان ابتدا مشخص نبود که محصول گوگل شما با چه فرمتی ذخیره خواهد شد، روی آن کلیک کنید تا به شما فرمت خروجی نشان داده شود.

در هر صورت، بعد از اینکه شما محصولات مورد نظر خود را انتخاب یا از انتخاب خارج کردید، وقت آن خواهد بود تا به مرحله بعدی برسیم. روی گزينه Next موجود در پایین صفحه کلیک کنید تا وارد مرحله بعدی کار شویم.

آرشیو خود را بسازید و دانلود كنيد

صفحه نهایی به شما خواهد گفت که چه تعداد محصول را انتخاب کرده‎اید و بعد از آن به شما اجازه می‎دهد فرمت دانلود خود را انتخاب کنید.

اگر مي‎خواهيد همه چیز را به صورت فایل ZIP آرشیو کنید، مشکلی با باز کردن آن روی کامپیوترهای مختلف نخواهید داشت، اما اگر آرشیو شما بزرگ‌تر از دو گیگابایت باشد، فایل خروجی به چند قسمت تقسیم خواهد شد.
از طرف دیگر، آرشیوهای TGZ و TBZ فرمت‎های کمتر شناخته شده‎تری هستند و برای باز کردن آن‎ها ممکن است نیاز به نرم‌افزار اضافی داشته باشید، اما مزیت آن‎ها این است که می‎توانند از آرشیوهای بالای دو گیگابایت نیز پشتبانی کنند.
علاوه بر نوع فرمت فایل آرشیو، می‎توانید تصمیم بگیرید که آیا مایل هستید لینک دانلود را از طریق ایمیل دریافت کنید یا آن را به گوگل درايو خود اضافه کنید. بعد از اینکه انتخاب خود را انجام دادید روی دکمه Create archive کلیک کنید تا فایل برای شما آماده شود.

بعد از اینکه آرشیو شما آماده شد، یک ایمیل اطلاع رسانی دریافت خواهید کرد.

اگر شما ذخیره روی گوگل درايو را انتخاب کرده باشید، می‎توانید فولدر Takeout ساخته شده در گوگل درايو را باز کرده و آرشیو جدید خود را آنجا پیدا کنید.

صرف‌نظر از اینکه شما کدام روش را برای دریافت انتخاب کرده‎اید، برای دسترسی و کار با محتوای این فایل آرشیو باید اول آن را روی کامپیوتر خود دانلود کنید.

اگر روی فايل index.html کلیک کنید به شما نشان خواهد داد كه چه زمانی آرشیو کامل شده است، چه تعداد محصول درون این آرشیو است و چه میزان فضا را اشغال کرده است.

اگر روی آیکون هر یک از محصولات کلیک کنید، به شما نشان خواهد داد كه هر کدام شامل چه محتوایی است. این کار برای زمانی که قصد دارید به جای نگاه کردن به تک تک پوشه‌های موجود در آرشیو، نگاهی گذرا به آن داشته باشید بسیار مفید است.

به یاد داشته باشید که شما همیشه می‎توانید آرشیوهایی مجزا تهیه کنید، مثل زمانی که می‎خواهید تنها از Google Photos نسخه پشتیبان داشته باشید، یا می‎توانید تنها محصولاتی که برای شما کاربردی‎تر است را انتخاب کنید. برای مثال، شاید شما تنها به ایمیل، عکس، تماس‎ها و چند محصول دیگر علاقمند باشید، اما گزینه‎هایی مثل Google Code Project یا +Google چندان مورد توجه شما نباشد.
در پایان این شما هستید که محصول مورد نظر خود را انتخاب می‎کنید.

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟