قدرت تصمیم‎گیری را از مایکروسافت به خودتان منتقل کنید
ترفندهایی برای کنترل به‌روزرسانی‌های ویندوز ۱۰
دریافت اجباری یا غیرمنتظره به‎روزرسانی نرم‌افزارهای ویندوز می‎تواند آزاردهنده باشد. فرض کنید شما در سالن انتظار فرودگاه تصمیم می‎گیرید کمی‎ از لپ‎تاپ خود استفاده کنید و بعد از اعلام شماره پرواز در حالی که مشغول شات داون کردن دستگاه هستید با پیغام اجباری «کامپیوتر خود را خاموش نکنید» مواجه می‎شوید که ویندوز در زمانی نامناسب اصرار به نصب یک نسخه به‎روزرسانی دارد. شما در نسخه‎های قبلی ویندوز می‎توانستید با تغییر تنظیمات، دریافت به‎روزرسانی‎ها را به تعویق بیاندازید. اما متاسفانه در ویندوز 10 انجام این کار چندان راحت نیست. خوشبختانه روش‎هایی وجود دارد که از طریق آن می‎توان تا حدودی کنترل این به‎روزرسانی‎ها را دوباره به دست گرفت.

در واقع، در توافق‎نامه کاربری (احتمالا هرگز آن را نخوانده‎ايد) که شما آن را پذیرفته‎اید مشخص شده است که با نصب این سیستم‌عامل شما باید به‎روزرسانی‎های آتی آن را نیز قبول کنید. پیغام‎هایی هم که در بین دریافت به‎روزرسانی‎ها نمایش داده می‎شوند نیز هیچ گزینه‎ای را برای لغو یا به تاخیر انداختن آن در اختیار شما قرار نمی‎دهند.

مطلب پیشنهادی

چگونه به سرعت آداپتورهای شبکه را در ویندوز 10 ریست کنیم
زمانی که دستگاه شما به هیچ وجه قصد متصل شدن به اینترنت را ندارد

هدف مایکروسافت نیز از ساخت به‎روزرسانی‎های اجباری قابل درک است. این به‎روزرسانی‎ها اغلب شامل اصلاحات امنیتی مهم یا دیگر اصلاحات انجام گرفته برای این سیستم‌عامل هستند، اما اجبار کردن یک مشتری به استفاده از خدمات از طرف یک شرکت کار خوشایندی نیست و این گونه به نظر می‎رسد که این شرکت به کاربرانش این اعتماد را ندارد که بتوانند معقولانه رفتار کرده و مراقب امنیت سیستم خود باشند. همین امر باعث شده تا ما روز به روز شاهد انتقادات بیشتری از این سیستم عامل باشیم.
خوشبختانه روش‎هایی وجود دارد که از طریق آن می‎توان تا حدودی کنترل این به‎روزرسانی‎ها را دوباره به دست گرفت.

گزینه‎های «ساعات فعالیت» و سنجش نوع اتصال در ویندوز 10

مایکروسافت پی برده است که فرآیند به‎روزرسانی‎هایش خیلی از کاربران را آزار می‎دهد و به همین منظور در زمان توسعه نسخه به‎روزرسانی سالانه ویندوز 10، یک قابلیت مفید را به این سیستم‌عامل اضافه کرده است که ممکن است شما هنوز با آن آشنایی نداشته باشید. نام این قابلیت active hours یا ساعات فعال بودن سیستم شما است. همان گونه که از نام آن مشخص است، این گزینه به شما امکان می‎دهد برای ویندوز مشخص کنید که شما معمولا چه ساعاتی از شبانه‌روز از کامپیوتر خود استفاده می‎کنید، و به این شكل ویندوز برای نصب نسخه‎های به‎روزرسانی در این بازه زمانی دستگاه شما را ری‎استارت نخواهد کرد.

روش انجام کار به این شكل است:

  • روی دکمه استارت کلیک کنید. به بخش Settings > Update & security > Windows Update رفته و سپس لینک Change active hours را انتخاب کنید.
  • برای مشخص کردن یک بازه زمانی برای فعال بودن دستگاه گزینه‎های ساعت شروع (start time) و ساعت خاتمه (end time) را انتخاب کرده و روی Save کلیک کنید.

روش‎های دیگری نیز برای رهایی از مزاحمت‎های به‎روزرسانی‎های مایکروسافت وجود دارد. فرض کنیم که شما با استفاده از روش توضیح داده شده در بالا قابلیت ساعات فعالیت را تنظیم کرده باشید، اما ممکن است روزهایی هم باشد که شما مجبور می‎شوید خارج از ساعات فعالیت معمول کار کنید. شما می‎توانید در زمان دریافت پیغام یک به‎روزرسانی آن را متوقف کنید. به Settings > Update & security > Windows Update برويد و روی لینک Restart options موجود در بخش Update settings کلیک کنید و با روشن کردن دکمه مربوط به این قابلیت یک روز و ساعت جداگانه برای ری‎استارت تنظیم کنید.

همچنین ویندوز 10 در صورتی که شما از قابلیت سنجش نوع اتصال (metered connection) استفاده کرده باشید، کامپیوتر شخصی شما را به‎روزرسانی نخواهد کرد. بر اساس اعلام مایکروسافت، ویندوز می‎تواند نوع اتصال شما را شناسایی کرده و تا زمانی که شما به یک شبکه وای‎فای یا اترنت متصل نشده باشید حجم اینترنت شما را مصرف نخواهد کرد.

شما می‎توانید به طور دستی برای ویندوز 10 مشخص کنید که چه شبکه‎هایی را در فهرست metered connection خود قرار دهد. برای انجام این کار به بخش Start > Settings > Network & Internet > Wi-Fi > Advanced options رفته و در بخش Set as metered connection شبکه وای‎فای مورد نظر خود را به وضعیت metered تغییر دهید. بعد از آن زمانی که قصد دارید به‎روزرسانی‎های موجود را دانلود و نصب کنید، تنها کافی است به سادگی قابلیت metered connection را غیرفعال كنيد.

توجه داشته باشید که در حالت کلی به هیچ وجه توصیه نمی‎شود که به‎روزرسانی ویندوز را غیرفعال كنيد و بهتر است آنها را نصب کنید. البته هر زمان که خودتان مایل بودید، نه زمانی که مایکروسافت تصمیم می‎گیرد.

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟