دنیای هیبریدی؛ ارمغانی تازه برای کسب‌وکارها
ویژگی‌های جدید سازمانی Sharepoint 2016
چنانچه در اینترنت درباره شیرپوینت 2016 جست‌وجو کنید، حجم قابل توجهی کنش و واکنش در خصوص این محصول مایکروسافت دریافت خواهید کرد. واکنش‌هایی که بیشتر مثبت هستند و همگی به این حقیقت اذعان دارند که شیوه استقرار و مدیریت شیرپوینت 2016 ساده‌تر از قبل شده است. در کنار این واکنش‌ها، اطلاعات بی‌شمار دیگری درباره طراحانی پیدا می‌کنید که در خصوص نحوه سفارشی‌سازی شیرپوینت مطالب ارزشمندی منتشر کرده‌اند. با ‌وجود این، اطلاعات بسیار کمی را پیدا می‌کنید که عنوان کنند چرا کاربران تجاری از عرضه شیرپوینت 2016 تا این اندازه هیجان‌زده شده‌اند!

1606683296_1_0.gif

میلیون‌ها کاربر فعال در حوزه تجارت به دلیل ویژگی‌های جدیدی که در این محصول قرار گرفته است، به هیجان آمده‌اند. آن‌ها تمایل دارند شیرپوینت 2016 را نصب و این ویژگی‌های ارزشمند را تجربه کنند. جالب آنکه این محصول استراتژیک مایکروسافت در ایران نیز با استقبال خوبی روبه‌رو شده است. برای اینکه با پیشرفت‌های صورت‌گرفته در این محصول آشنا شوید و اینکه بدانید چگونه این بسته نرم‌افزاری تبدیل به محصولی سودآور شده است، با ما همراه باشید تا به تعدادی از ویژگی‌های شاخص این محصول نگاهی بینداریم.

شیرپوینت چیست؟
به عنوان پلتفرمی کاربردی، شیرپوینت می‌تواند مدیریت مرکزی، حاکمیتی و کنترل‌های امنیتی مربوطه را ارائه دهد. شیرپوینت این توانایی را دارد تا از طریق ابزارهای مدیریتی فرم‌محور، مدیریت جامعی را روی IIS، سرنام Internet Information Services، اعمال کند. مایکروسافت در شیرپوینت 2016 ضمن آنکه بسیاری از قابلیت‌های برجسته گذشته را حفظ کرده، قابلیت‌های جدیدی را نیز افزوده است. شیرپوینت سرور به طور سنتی برای استفاده داخلی کسب‌وکارها در اندازه متوسط و بخش‌های گسترده‌تر در کنار Microsoft Exchange، Skype For Business و Office Web Apps استقرار می‌یابد.

مطلب پیشنهادی

فرایند تولید محصول بر مبنای مدل Stage-Gate
نقشه راهی برای توسعه یک محصول جدید

شیرپوینت محصولی است که بر پایه معماری سرویس‌گرای چندلایه‌ کار می‌کند، اما تمرکز اصلی شیرپوینت 2016 بر استقرار سازمانی بوده و سطح ادغام‌سازی آن با کلاود، افزایش محسوسی داشته است؛ به طوری که اکنون یک نسخه هیبریدی قدرتمند در اختیار کاربران قرار گرفته است. 

شیرپوینت چرخه پیشرفت را به‌سرعت پشت سر گذاشته است 
اگر به وبلاگ شیرپوینت مراجعه کنید، مشاهده می‌کنید گروه سازنده عنوان کرده‌اند که تمرکز اصلی نسخه سرور در راستای استقرار سازمانی (on-premises)، ادغام‌سازی و یکپارچه‌سازی تجارب هیبریدی است. زمانی‌که گروه توسعه این محصول کار خود را آغاز کرد، تمرکز اصلی شیرپوینت بر team sites بود. زمانی‌که این محصول تکامل یافت، گروه سازنده ویژگی‌های جدیدی همچون پرتال، جست‌وجو، هوش تجاری یا همان (business intelligence (BI  و مدیریت محتوای سازمانی ECM) enterprise content management) را به آن اضافه کرد. در تمامی این موارد، شیرپوینت لایه مدیریتی پایداری را به وجود آورده است؛ به شکلی که مصرف‌کنندگان کنترل قدرتمندی بر آن داشته باشند. بر همین اساس شیرپوینت در قالب پلتفرمی توسعه‌پذیر طراحی شده است، در نتیجه به مشتریان اجازه می‌دهد از تجربیات خود برای بهبود کارکرد شیرپوینت استفاده کنند. شیرپوینت سه فاکتور اصلی تجارب، مدیریت و توسعه‌پذیری را به بهترین شکل ممکن در اختیار کاربران قرار می‌دهد و به همین دلیل آن‌ها از این محصول استفاده می‌کنند. اکنون تلفیق این سه ویژگی با کلاود دستاوردهای مهمی را به همراه داشته است.

آینده از آن کلاود است 
شیرپوینت در فضای کلاود با آفیس 365 مسیر پیشرفت را پشت سر گذاشت. سرمایه‌گذاری‌‌ روی سه فاکتور مدیریت، توسعه‌پذیری و تجربه در فضای کلاود باعث شده است تا نسخه هیبریدی قدرتمندی طراحی شود. بخش عمده‌ای از مشتریان این محصول تمایل دارند از شیرپوینت به شیوه استقرار در سازمان (on-premises) همراه با دیوارآتش یا توسعه هیبربدی استفاده کنند. همین موضوع باعث شده است شیرپوینت سرور در مقایسه با قبل، از امنیت، پایداری‌ و سطح اعتمادپذیری بهتری برخوردار باشد؛ اصولی که کسب‌وکارهایی که به سمت کلاود در حال مهاجرت هستند، به‌شدت به آن‌ها توجه دارند. 


شکل 1: در آفیس 365، مایکروسافت همه فناوری‌های مورد استفاده در آفیس را گرد هم آورد. ویژگی Office Delve و Office 365 Video alongside email، پیام‌رسان فوری و Sharepoint workloads همراه با ویژگی‌های اصلی دنیای فناوری انعطاف‌پذیری و توسعه‌پذیری ویژه، با یک رابط هیبریدی قدرتمند در اختیار سازمان‌ها قرار گرفته است

تجربیات
در کنار ویژگی‌های سنتی شیرپوینت از قبیل جست‌وجو، محتوا و Team Sites Content and، شیرپوینت 2016 همراه با برخی ویژگی‌های آفیس 365 زمینه‌ساز حذف مرز میان محصولات سنتی و کلاود شده است؛ ویژگی‌هایی همچون collaborative که کمک می‌کند گروه‌ها همیشه با یکدیگر در ارتباط باشند، mobile که بهره‌وری دستگاه‌های همراه را افزایش می‌دهد، intelligent با هوشمندسازی فرایندهای شخصی،ready to go  (دسترسی سریع به داده‌ها) و cross-suite چندسکویی. 

پرتال 
در طول سال‌ها، مشتریان مایکروسافت از پرتال پویای غنی استفاده می‌کردند. در شیرپویت 2016 مایکروسافت پرتال‌های ready to go را در اختیار کاربران قرار داده است. Office 365 video نمونه بارزی از پرتال‌های NextGen است. این پرتال به کاربران آفیس 365 اجازه میزبانی محتوای ویدویی را می‌دهد. توسعه هیبریدی اجازه می‌دهد این قابلیت در قالب on-promises در محیط سرور شیرپوینت در دسترس باشد. Office 365 video اولین بار در سال 2014 معرفی شد؛ این اولین پرتال NextGen است.


شکل 2: هوشمندی، فیدهای اجتماعی، موبایل و دسترسی سریع به داده‌ها چهار ویژگی شاخص NextGen Portans هستند

فایل‌ها 
علاوه بر کتابخانه‌های معمولی موجود در شیرپوینت، وان‌درایو فضایی برای ذخیره‌سازی، همسان‌سازی و به اشتراک‌گذاری فایل‌ها روی دستگاه‌های مختلف را با توجه به سه فاکتور امنیت، قابلیت اطمینان و قابلیت اداره کردن در اختیار کاربران قرار می‌دهد. وان‌درایو در نظر دارد کاربران را با ارائه ساده‌ترین شکل همکاری گروهی، از وابستگی به سرورهای شخصی و هارددیسک‌های محلی بی‌نیاز کند و توانایی‌های بیشتری در اختیار سازمان‌ها قرار دهد. در مجموع، استراتژی بزرگ مایکروسافت هدایت کاربران به سمت وان‌درایو و مدیریت فایل‌‌ها در این مکان است. اگر به‌روزرسانی جدید ویندوز 10 را دریافت کرده باشید، مشاهده می‌کنید که به‌روزرسانی جدید نیز همسو با این هدف در اختیار کاربران قرار گرفته است.

مدیریت
مدیریت، امنیت، حفظ حریم خصوصی و انطباق، اهمیت ویژه‌ای نزد سازمان‌ها دارد. مهم نیست از آفیس 365 یا استقرار در سازمان استفاده کنید. مایکروسافت متعهد شده است به بهترین شکل ممکن پلتفرم سازمانی سطح بالایی را در اختیار مصرف‌کنندگان قرار دهد. توانایی مدیریت همه کاربران از طریق لایه مدیریتی (Management Layer) از جمله بخش‌های مرکزی شیرپوینت به شمار می‌رود که دستخوش تغییرات بزرگی شده و به‌خوبی تکامل یافته است. در آفیس 365‌، مایکروسافت این لایه مدیریتی را گسترش داده و تجربه یکپارچه قابل قبولی برای کنترل و مدیریت در سطح آفیس 365 به وجود آورده است. مایکروسافت برای اینکه بتواند پلتفرم مطمئن و ایمنی را به وجود آورد، تعدادی از ویژگی‌های قدیمی همچون:

Rights Management
Multi-Factor Authentication (MFA)
Metadata Management
Policy Control 

را بازنگری کرده و دو ویژگی (Data Loss Prevention (DLP  و (Mobile Device Management (MDM را به لایه مدیریتی افزوده است. 

Team sites
درون آفیس 365، فرصت‌هایی برای توسعه مفاهیمی درباره Team Sites وجود دارد. بر همین اساس، ویژگی سنتی team sites در شیرپوینت همچنان باقی مانده است؛ اما این ویژگی در تلفیق با مجموعه‌ اطلاعاتی که در آفیس 365 وجود دارد، همچون پیام‌رسان فوری، وظایف، مخاطبان، فایل‌های شخصی، فیدهای اجتماعی و مانند این‌ها، در اختیار مصرف‌کنندگان قرار دارد. 
حاصل این تلفیق باعث خواهد شد مجوزدهی به کاربران ساده‌تر از قبل و مدیریت این مجوزها نیز جامع‌تر شود. در مکانیزم جدید، مدل‌های حاکمیت و توسعه‌پذیری، یک مدل برد- برد برای کاربران و کسب‌وکارهای  فناوری اطلاعات به وجود می‌آورد.

جست‌وجو 
این ویژگی فراتر از جست‌وجوی سازمانی سنتی عمل می‌کند. Office Delve روش جدیدی برای کشف اطلاعات و ارتباطاتی که میان داده‌ها در آفیس 365 وجود دارد، ارائه می‌کند. Office Delve همچنین قابلیت ارائه پیش‌بینی در زمینه جست‌وجوها را دارد. در مجموع Delve می‌تواند محتوا را بر اساس بینشی که از Office Graph دریافت می‌کند، سفارشی‌سازی کند. این ویژگی به افراد کمک می‌کند محتوای موردنیاز خود را با ارائه اطلاعات صحیح و در زمان درست، دریافت کنند.

Power BI
BI چشم‌انداز روشن و روبه‌جلویی از راه حل ready to go در اختیار کاربران و دنیای فناوری اطلاعات قرار داده است. اگر در عرض چند دقیقه همه چیز به صورت آماده و قابل اجرا در اختیار شما قرار گیرند، خرسند نخواهید شد؟ BI یکی از برجسته‌‌ترین ویژگی‌های آفیس 365 است. Power BI پلتفرم تحلیلی یکپارچه‌ای در فضای کلاود فراهم کرده است.

ارتباطات SMTP رمزنگاری‌شده
در شیرپوینت 2016، پیشرفت‌هایی در راستای امنیت سرویس‌های مبتنی بر SMTP به وجود آمده است. شیرپوینت 2016 برای ارسال ایمیل‌های رمزنگاری‌شده از ارتباط رمزنگاری‌شده مبتنی بر StartTLS استفاده می‌کند. همچنین، سرویس SMTP می‌تواند از درگاه‌های غیراستاندارد استفاده کند.

نقش‌ها و سرویس‌ها
شیرپوینت 2016 از شیوه متفاوتی برای نقش‌ها و سرویس‌ها تبعیت می‌کند. در نسخه 2013، اهمیتی نداشت سرور شما یک سرور جست‌وجو یا یک کش سرور توزیع‌شده باشد، این سرورها با سرویس‌هایی که روی آن‌ها راه‌اندازی می‌شد مشخص می‌شدند. از جمله زیرساخت‌های جدیدی که در شیرپوینت 2016 اضافه شده است، مفهومی به نام MinRole است. MinRole برای ساده‌تر کردن پیاده‌سازی برخی وظایف طراحی شده است. به عبارت دیگر، MinRoleها از مجموعه‌ای از سرویس‌ها بر اساس نقشی که در مدت‌زمان نصب به آن‌ها واگذار می‌کنید، استفاده می‌کنند. (شکل 3) MinRole اجازه می‌دهد نوع سرور جدیدی که قصد ایجاد آن را دارید، مشخص کنید. این سرور می‌تواندWeb Front End، Search Server، Application Server یا Distributed Cache server باشد.


شکل 3: ویزارد پیکربندی نقش‌ها

نصب هر یک از این نقش‌ها، مشخص می‌کند چه سرویس‌هایی روی سرور نصب خواهد شد. در نتیجه، اگر سرویسی روی سروری اجرا شده باشد، اما جزئی از آن نقش نباشد یا سرویس‌هایی که باید اجرا می‌شدند، متوقف شده باشند، این موارد بررسی و گزارش داده می‌شود که سرور انتخاب‌شده قابل قبول نیست. نکته دیگر درباره MinRole به انتخاب نکردن سرورهایی با وظایف چندگانه بازمی‌گردد. اگر به سروری نیاز دارید که باید وظایف چندگانه را نمایش دهد، باید در زمان نصب گزینه Special Role را انتخاب کنید. این کار باعث می‌شود بتوانید سرویس‌های مدنظر خود را انتخاب کنید.

مکانیزم احراز هویت
احراز هویت در شیرپوینت 2016 با استانداردسازی SAML و OAuth انجام می‌شود. 
هر دو فناوری SAML، سرنام Security Assertion Markup Language و OAuth استانداردهای بازی هستند. SAML فرمت داده‌ای استاندارد باز مبتنی بر XML است که برای تبادل، کسب اجازه (authorization) و احراز هویت یا همان اصالت‌سنجی (Authentication) داده‌ها بین دو بخش استفاده می‌شود. 

افزوده شدن ویژگی Durable Links
Durable Links مفهوم ساده‌ای است. این ویژگی اطمینان می‌دهد لینک‌هایی که برای باز کردن یا کار کردن با محتوای خود در اختیار مردم قرار می‌دهید، صرف‌نظر از اتفاقاتی که برای اسناد ممکن است رخ دهد، معتبر هستند. این ویژگی تمام آدرس‌های URL درون شیرپوینت را بر اساس Resource ID تولید خواهد کرد. این خصوصیت باعث می‌شود هر زمان تغییری در نام یک سند به وجود آمد یا سند جابه‌جا شد، لینک مربوط به آن از بین نرود و همچنان باقی بماند.

وصله‌ها
در گذشته برای به‌روزرسانی یک وصله به 37 فایل مجزا، همراه با 10 فایل برای هر بسته زبان نیاز داشتید. در شیرپوینت 2016، تنها به دو فایل پردازشی همراه با یک فایل برای هر بسته زبان نیاز دارید. اما مهم‌ترین تغییری که در این قسمت به وجود آمده است، مربوط به نحوه به‌روزرسانی‌ها می‌شود. 
در نسخه 2016 فرایند نصب در طول روز بدون آنکه تأثیری روی کار کارمندان داشته باشد، انجام‌پذیر است. 

حذف محدودیت‌ها
شیرپوینت 2016 در زمینه داده‌هایی که می‌تواند سازمان‌دهی کند، پیشرفت‌های چشمگیری داشته است. در شیرپوینت 2016، حجم Context Database به یک ترابایت افزایش یافته است؛ در حالی که این حجم در شیرپوینت 2010، 200 گیگابایت بود. از این پس بانک اطلاعاتی محتوایی، توانایی نگهداری  صد هزار Collection site را دارد. فهرست‌ها و کتابخانه‌ها ارتقای قابل توجهی را تجربه کرده‌اند. حداکثر تعداد عناصر یک نما (view) از دو هزار به پنج هزار افزایش پیدا کرده است. 
در شیرپوینت 2016 کتابخانه‌ها می‌توانند حجم زیادی از اسناد را نگه دارند؛ به‌طوری که حداکثر اندازه فایل از دو گیگابایت به ده گیگابایت افزایش پیدا کرده است. قابلیت‌های رمزنگاری روی اطلاعات و اسناد، همراه با ویژگی DLP، سرنام Data Loss Protection نیز به شیرپیونت 2016 اضافه شده است.

Single Server Farm
Single Server Farm همچنان به عنوان یکی از گزینه‌های شیرپوینت 2016 شناخته می‌شود؛ اما با کمی تغییر همراه بوده است. از این پس گزینه‌ای برای نصب SQL Server Express وجود نخواهد داشت. در نتیجه، اس‌کیو ال سرور را باید به صورت جداگانه نصب کنید.

==============================

شاید به این مقالات هم علاقمند باشید:

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟