ابزارهای منبع‌ باز همراه ابزارهای مایکروسافت قدرت مضاعفی در اختیار مدیران قرار می‌دهند
15 ابزار منبع‌ باز برای مدیران ویندوز - بخش دوم
مدیران اغلب به دنبال ابزارهای اصلی و قدرتمند سمت سرور هستند که برای راهبری بهتر روی محصولاتی همچون ویندوز سرور،
SQL Server ،Exchange Server و شیرپوینت مورد استفاده قرار گیرند. برای آن‌ها که دید عمیق‌تری نسبت به این مسئله دارند یا در پی مجموعه‌ای از ابزارهایی هستند که توسط محصولات سرور مایکروسافت مورد پشتیبانی قرار گیرند، ابزارهای منبع‌ باز مایکروسافت از طریق CodePlex و همچنین سازندگان ثالث وجود دارد. با توجه به رویکرد متفاوتی که از سوی مایکروسافت در سمت میزبانی و ارائه محصولاتی نظیر Office 365 و Azure به‌وجود آمده، انگیزه بیش‌تری در مدیران برای بررسی تحولات ابزارهای مدیریتی ویندوز پدید آمده است. در ادامه، فهرستی از ابزارهای منبع‌ بازی را معرفی می‌کنیم که هر مدیر ویندوز بهتر است از آن‌ها با خبر باشد.

PowerGUI

اگر به دنبال ابزار گرافیکی قدرتمندتری نسبت به PowerShell (جدای از PowerShell ISE) هستید، بهتر است ابزار PowerGUI را بررسی کنید. این ویرایش‌گر پردازه‌نویسی که به یک رابط ‌گرافیکی ساده مجهز است، در نوع خود با ارزش به‌شمار می‌رود. اما شاید بیش‌تر ارزش و محبوبیت آن به دلیل گروه‌ها و اجتماعاتی است که پیرامون PowerGUI قرار دارند که پردازه‌ها و کتابخانه‌های غنی را برای مدیریت در اختیار یک مدیر قرار می‌دهند. این ابزار در ابتدا از طریق Quest که توسط شرکت دل معرفی شده بود، به‌روزرسانی می‌شد. برخی نگران این موضوع هستند که این نرم‌افزار دیگر همچون گذشته روند رو به رشد خود را نخواهد داشت، اما دل همچنان کار روی آن‌ را ادامه می‌دهد. 

7-Zip

7-Zip یک ابزار متن‌ باز رایگان برای فشرده‌سازی و آرشیو کردن فایل‌هاست. اما بهتر است آن ‌را به‌عنوان یک اشتراک افزار (Shareware) شناخت. ابزاری که در آن دردسرهای ثبت نرم‌افزار یا کلیک‌های مداوم روی هشدارهایی که درباره پایان اعتبار نرم‌افزار نشان داده می‌شود، در آن وجود ندارد. 7-Zip از رمزنگاری 256 بیتی AES و مجموعه گسترده‌ای از فرمت‌های آرشیو پشتیبانی می‌کند. در نتیجه، به ‌احتمال زیاد نیازمند راه‌ حل‌های دیگری برای بایگانی فایل‌ها در آینده نخواهید بود. ترکیب همه این عوامل آن ‌را به یک ابزار فشرده‌ساز پرسرعت تبدیل کرده است. 7-Zip ابزار مفیدی برای شما و کاربرانی است که در سازمان خود از آن‌ها پشتیبانی می‌کنید.

Azure Storage Explorer

هرچند Azure Storage Explorer هنوز در نسخه بتا قرار دارد، اما به‌سرعت در حال پیش‌رفت است. یک ابزار رابط ‌گرافیکی برای مشاهده داده‌های پروژه‌هایی است که در فضای ابری Azure ذخیره‌سازی شده‌اند که شامل logs از برنامه‌های ابرمحور است. به‌خاطر داشته باشید، مردم بیش‌تر به‌دنبال مشاهده آسان داده‌های ذخیره شده در Azure هستند. 
جف آیروین مدیر برنامه Windows Azure Storage فهرستی از این جست‌وجوگران ذخیره‌سازی ارائه کرده است که به‌آسانی می‌توانید Azure windows Storage را با نمونه‌های مشابه مورد مقایسه قرار دهید. این نرم‌افزار از معدود نرم‌افزارهایی است که توانایی کار با Tables ،Page blob storage ،Block blob storage و Queues را دارد. سرویس ذخیره‌سازی Windows Azure برای ذخیره‌سازی و بازیافت BLOB (سرنام Binary Large Objects) مورد استفاده قرار می‌گیرد، چیزی که ما به‌طور عمده در قالب فایل‌ها می‌شناسیم. دلایل زیادی برای به‌کارگیری ذخیره‌سازی BLOB وجود دارد. ممکن است تصمیمی برای به‌اشتراک‌گذاری فایل‌ها با کلاینت‌ها داشته باشید. BLOB Storage، Windows Azure Tables و Windows Azure Queues سه سرویس ذخیره‌سازی Windows Azure را شکل می‌دهند. 

++Notepad

اگر اغلب یادداشت‌هایی درون Notepad می‌نویسید، بهتر است Notepad++ را امتحان کنید. اگرچه Notepad++ ساده و روان است، اما در بعضی موارد کمبود دارد، ولی به‌عنوان ویرایش‌گر اولیه ممکن است مورد استفاده قرار گیرد. Notepad++ همان‌گونه که از نام آن پیدا است، یک ویرایش‌گر قابل ‌اعتماد ساخته شده بر مبنای Notepad است. یک ویرایش‌گر منبع‌ کدها است که جایگزین Notepad شده است. Notepad++ فقط برنامه‌ای برای نوشتن متن‌های ساده نیست. این ابزار از یک رابط‌ چندزبانه‌ای پشتیبانی می‌کند که به شما اجازه سوییچ کردن به فایل‌های ‌باز را می‌دهد که در زبانه‌های مختلف قرار دارند. به علاوه، از خطایابی، پر کردن خودکار کدها و های‌لایت کردن ترکیب ‌نحوی پشتیبانی می‌کند. ابزاری که برای نوشتن اسکرپیت‌ها ایده‌آل است. ویرایش‌گرهای متنی زیادی وجود دارد، اما Notepad++ یکی از ابزارهایی است که همیشه آماده ‌استفاده شدن است. 

UltraDefrag

UltraDefrag ابزاری برای ویندوز که برای یک‌پارچه‌سازی فایل‌های سیستم، hive) Registry hives گروه منطقی از کلیدها، زیرکلیدها و مقادیر در رجیستری است) و فایل‌های Page مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نرم‌افزار توانایی مدیریت روی یک‌پارچه‌سازی NTFS metafile و MFT و فایل‌های Hibernation و... را دارد. همچنین، گزارشی خواندنی در فرمت HTML تولید می‌کند. این ابزار برای هر محیط ویندوزی در دسترس بوده است و برای بهبود کارایی و عملکرد بهتر به‌طور متناوب به‌روزرسانی می‌شود. 

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟