ابزارهای منبع‌ باز همراه ابزارهای مایکروسافت قدرت مضاعفی در اختیار مدیران قرار می‌دهند
15 ابزار منبع‌ باز برای مدیران ویندوز - بخش اول
مدیران اغلب به دنبال ابزارهای اصلی و قدرتمند سمت سرور هستند که برای راهبری بهتر روی محصولاتی همچون ویندوز سرور،
SQL Server ،Exchange Server و شیرپوینت مورد استفاده قرار گیرند. برای آن‌ها که دید عمیق‌تری نسبت به این مسئله دارند یا در پی مجموعه‌ای از ابزارهایی هستند که توسط محصولات سرور مایکروسافت مورد پشتیبانی قرار گیرند، ابزارهای منبع‌ باز مایکروسافت از طریق CodePlex و همچنین سازندگان ثالث وجود دارد. با توجه به رویکرد متفاوتی که از سوی مایکروسافت در سمت میزبانی و ارائه محصولاتی نظیر Office 365 و Azure به‌وجود آمده، انگیزه بیش‌تری در مدیران برای بررسی تحولات ابزارهای مدیریتی ویندوز پدید آمده است. در ادامه، فهرستی از ابزارهای منبع‌ بازی را معرفی می‌کنیم که هر مدیر ویندوز بهتر است از آن‌ها با خبر باشد.

WinDirStat

WinDirStat (سرنام Windows Directory Statistics) ابزاری است که نحوه استفاده از دیسک را مدیریت می‌کند. این ابزار نمایش‌های آماری مختلفی از اطلاعات ارائه می‌دهد. از این اطلاعات برای تجزیه و تحلیل این‌که چگونه دیسک مورد استفاده قرار گرفته است، می‌توان بهره برد. هر مدیر شبکه بارها تجربه برخورد با مشکلاتی در رابطه با فضای ‌دیسک را تجربه کرده است. مشکلاتی از قبیل این‌که آیا از سیستم کاربر پشتیبانی کرده یا زمانی‌ که نرم‌افزاری برای نظارت مورد استفاده قرار می‌گیرد، در زمان بروز مشکلات بحرانی برای سرور پیغام هشداری اعلام کرده است یا نه. اغلب زمانی‌ که فضای ‌دیسک مورد استفاده قرار گرفته و سیستم دچار مشکل می‌شود، می‌توان از این موضوع اطلاع پیدا کرد. اما در شرایطی که این آگاهی به‌وضوح مشخص نیست یا زمان کافی وجود نداشته نباشد، WinDirStat به کمک شما می‌آید. مدیران سیستم‌عامل‌های لینوکس می‌توانند از ابزار KDirStat و سیستم‌عامل‌هایDisk Inventory ،X MacOS X  یا GrandPerspective استفاده کنند. این نرم‌افزار توانایی بازرسی و نظارت روی یک درایو، همه درایوها یا یک پوشه خاص را دارد. همان‌‌گونه که در شکل بالا مشاهده می‌کنید، این نرم‌افزار اطلاعات جامع و مفصلی درباره فایل‌ها، برنامه‌ها و انواع آن‌ها نشان می‌دهد. نکته جالب توجهی که درباره این نرم‌افزار باید به آن اشاره کرد، به شکل‌هایی که در بخش پایین پنجره نرم‌افزار قرار دارند، مرتبط می‌شود. اگر اشاره‌گر ماوس روی هریک از پیکسل‌های درون این پنجره قرار بگیرد، فایل و مسیر متناظر به فایل نشان داده می‌شود. 

WireShark

تجزیه ‌و ‌تحلیل بسته‌های شبکه و خطایابی آن‌ها به‌راستی یک هنر واقعی است و اغلب نیازمند سال‌ها تجربه و آموزش است. اما به لطف قابلیت‌های قدرتمند وایرشارک این منحنی یادگیری به‌سرعت تکمیل می‌شود. وایرشارک یک نرم‌افزار متن‌ باز چندپلتفرمی بوده که برای عیب‌یابی، تجزیه‌ و تحلیل نرم‌افزارها و توسعه پروتکل‌های ارتباطی و آموزشی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

PuTTY

هیچ فهرست ابزار متن‌ بازی که مدیران مورد استفاده قرار می‌دهند، بدون اشاره به PuTTY کامل نخواهد بود. PuTTY یکی از پرکاربرد‌ترین ابزارهای شبیه‌ساز ترمینال است. خواه شما نیازمند یک ارتباط سریال برای سوییچ کردن به SCP ،SSH ،Telnet یا rlogin باشید، PuTTY به‌خوبی از عهده اداره کردن این فرآیند برمی‌آید. این ابزار از اواخر دهه 1990 میلادی تا به امروز وجود داشته و ده‌ها نرم‌افزار از آن الگو گرفته‌اند. اما هیچ کدام به اندازه نسخه اصلی محبوب نبودند. 

AMANDA Network Backup

مدیرانی که همیشه از فرآیند پشتیبان‌گیری در سیستم‌های مجهز به ویندوز رنج می‌برند، بهتر است ابزار AMANDA را مورد بررسی قرار دهند. AMANDA (سرنام Advanced Maryland Automatic Network Disk Archiver) قابلیتی در اختیار یک مدیر قرار می‌دهد که یک سرور پشتیبان‌گیر مجزا که توانایی پشتیبانی از ویندوزهای دسکتاپ و سرور روی یک شبکه را دارد، ایجاد می‌کند. همچنین، از انواع مختلفی از ابزارهای ذخیره‌سازی همچون نوارهای ‌مغناطیسی، دیسک‌ها یا رسانه‌های‌ نوری پشتیبانی می‌کند که از پارتیشن‌بندی NTFS استفاده می‌کنند. ZMANDA به‌راحتی و آسانی از AMANDA پشتیبانی می‌کند. ZMANDA Recovery Manager برای بانک ‌اطلاعاتی MySQL طراحی شده است که فرآیند تهیه نسخه پشتیبان و بازیابی آسان و در عین حال انعطاف‌پذیر و قدرتمند را در اختیار یک مدیر بانک اطلاعاتی می‌گذارد. همچنین، خدمات شبکه و پشتیبان‌گیری ابری را به‌صورت تجاری عرضه می‌کند. 

Nmap

Nmap یک ابزار عالی نگاشت شبکه است که برای آگاهی از میزبان‌ها و سرویس‌هایی که به شبکه متصل هستند مورد استفاده قرار می‌گیرد. در حالی ‌که Nmap بیش‌تر در زمینه بررسی امنیت به‌ویژه برای شناسایی پورت‌های باز و رخنه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد، بیش‌تر مدیران سیستم‌ها از آن به‌عنوان ابزاری که به‌سادگی برای اطلاع از این‌که چه عملیاتی روی شبکه آن‌ها در حال وقوع است، آن ‌را مورد استفاده قرار می‌دهند. شناسایی سیستم‌عامل و نشانی‌های سخت‌افزاری میزبان‌های مختلف از جمله این فعالیت‌ها به‌شمار می‌رود. Nmap توانایی تشخیص نسخه برنامه‌ها و خدمات، بررسی میزبان یا مدت زمان تخمینی در دسترس بودن سرویس و حضور دیوار آتش را دارد.

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟