تکنیک‌های کاربردی
روش‌های جلوگیری از هدر رفتن شارژ باتری تبلت
هیچ چیز آزاردهنده‌تر از این نیست که وقتی بعد از چند روز به سراغ تبلت استفاده نشده خود می‎رویم، باتری آن به انتها رسیده یا تمام شده باشد. می‌توان با راهکارهایی از این مشکل جلوگیری کرد. پس برای رفع آن دست به کار شوید.

1606683296_1_0.gif

هر دستگاهی نقطه ضعف مخصوص به خود را دارد، بعضی وقت‌ها دوربين ضعيف، بعضی اوقات هم یک رابط کاربری بدردنخور، اما اغلب اوقات عمر باتری بزرگ‌ترین معضل دستگاه‌ها است. همه ما انتظار داریم روزی برسد که بتوانيم چند روزی را بدون شارژر سپری کنیم.

معمولا طول عمر باتری تبلت‌ها بیشتر از تلفن‌های همراه است زیرا اندازه آن‌ها بزرگ‌تر است و می‌توان باتری هایی با ظرفیت بالاتر را در آن تعبیه کرد. علاوه بر این ما از تبلت‌ها به شیوه‌های مختلفی استفاده می‎کنیم و معمولا این استفاده سریع و کوتاه مدت است، مثلاً شب‌ها وقتی مشغول تماشای تلویزیون هستیم یا در تخت‌خواب دراز کشیده‌ایم، سری هم به تبلت خود می‎زنیم. معمولاً از تبلت‌ها خیلی کمتر از تلفن‌های هوشمند استفاده می‎شود؛ بنابراین ممکن است در هفته فقط چند ساعت از آن استفاده کنید. از طرفی هم اکثراً تبلت‌ها در حالت غیرفعال و آماده به کار به سر می‎برند و منتظراند تا ما بعد از استراحت به سراغ‎شان برویم.

خلاصه اینکه چرا ما نباید کاری کنیم که همه آن زمان‌هایی که تبلت ما بدون استفاده یک گوشه افتاده است، مصرف باتری آن را به حداقل ممکن برسانیم؟ اگر چند روزی از آن استفاده نکردیم آیا واقعا لازم است که برای استفاده آن را مجددا شارژ کنیم؟

بلایی به نام همگام سازی داده در پس‌زمینه

اول از همه باید مراقب داده‎های پس‌زمینه بود. وقتی تبلت ما یک گوشه افتاده و ظاهراً در خواب خوش به سر می‎برد، هنوز مشغول دریافت اطلاعیه‌ها از طرف برنامه‌های گوناگونی است که روی آن نصب کرده‌اید. اگر تبلت خود را برای آگاه شدن از دریافت ایمیل جدیدی در جی‌میل یا آخرین کامنت‌های گذاشته شده در شبکه‌های اجتماعی و نظایر این باز می‎کنید، همین‌ها می‎توانند قاتل جان باتری شما باشند. خیلی از اوقات ما نیازی به این اطلاعیه‌ها نداریم، لااقل نه وقتی که ما از تلفن و لپ‌تاپ در طول روز استفاده می‎کنیم. اگر شما از آندرويد 5 آب نبات چوبی استفاده می‎کنید، یک سری کارها است که می‎توانید انجام دهید. می‎توانید گزینه غیرفعال كردن app notifications مشغول به کار را امتحان کنید که احتمالاً عمر باتری را اضافه می‎کند.

 می‎توانید همه اطلاعیه‌ها را با مسدود کردن Interruptions (وقفه ها) غیرفعال كنيد.

با وجودی که این ترفندها می‎تواند کارساز باشد، شاید خاموش كردن کامل داده‎های پس‌زمینه از همه راحت‌تر و کارگشاتر باشد. همچنین، این قابلیت‎ها به میلیون‌ها دستگاهی که قبل از آندرويد آب نبات چوبی وجود داشته اند، کمکی نخواهد کرد.

ویجت power control یک راه نجات قدیمی‎ و ارزشمند

خیلی از روش‌ها در تغییر تنظیمات تبلت‌ها برای بالا بردن عمر باتری در حالت غیرفعال امتحان شده‌اند اما هیچ‌کدام از آن‌ها به اندازه ویجت قدیمی‎ و آشنای کنترل انرژی (Power Control) کاربردی نبودند.

power control همچنان در اختیار شما است و اگر در صفحه اصلی خود یک فضای 4×1 خالی دارید حتما از آن استفاده کنید.

ویجت Power Control بسیار مفید است زیرا به شما اجازه می‎دهد به راحتی پنج قابلیت موجود در دستگاه خود را که بیشترین میزان مصرف باتری را هم دارند فعال، غیرفعال یا تنظیم کنید. این پنج قابلیت عبارتند از: وای‌فای، بلوتوث، جیپی‌اس، همگام‌سازی داده در پس‌زمینه و روشنایی صفحه‌نمایش.

به محض اينكه آن را روی صفحه اصلی خود قرار دادید، می‎توانید از آن برای فعال و غیرفعال كردن گزینه‌های اشاره شده در بالا استفاده کنید. توجه داشته باشید كه گزینه همگام‌سازی داده در پس‌زمینه یک نماد به شکل دو فلش است که  بین GPS و brightness قرار گرفته است. در تصویر زیر این گزینه خاموش است، به این معنا که تبلت تا زمانی که خودتان اقدام به این کار نکنید، هیچ به‌روزرسانی یا اطلاعیه‌ای را دریافت نخواهد کرد.

power control از چپ به راست: وای‌فای، بلوتوث، جی‌پیاس (مکان‎یاب)، همگام‌سازی داده در پس‌زمینه و درخشندگی

مزیت دیگر این ویجت این است که به خوبی روی تلفن‌های همراه هم کار می‎کند، بنابراین اگر تنها از تلفن هوشمند استفاده می‎کنید، می‎توانید از این مزایای افزایش عمر باتری روی تلفن همراه هم استفاده کنید.

ممکن است power control در تبلت‌ها و تلفن‌ها متفاوت باشد، اما فواید آن در هر دو یکی است.

از همه بهتر اینکه مهم نیست از چه نسخه‌ای از آندرويد استفاده می‎کنید. ویجت Power Control در تمام آنها با ظاهر و قابلیت‌های یکسان وجود دارد.

دیگر هدر دهندگان احتمالی باتری

تا اینجا غیرفعال كردن قابلیت همگام‌سازی داده در پس‌زمینه (حتی زمانی که از بلوتوث استفاده می‎کنید) روی تبلت ایده قابل قبولی به نظر می‎رسد، اما عوامل دیگری مثل وای‌فای و برنامه‎های نصب شده هم باعث هدر رفتن باتری می‎شوند. تا آنجا که به وای‌فای مربوط می‎شود، می‎توان به راحتی آن را با ویجت Power Control خاموش و روشن کرد. بنابراین دلیلی ندارد وقتی قرار است تبلت شما برای مدت طولانی در حالت غیرفعال باشد،  آن را روشن نگه دارید.

نکته مهم: اگر تبلت شما از امکانات 3G یا LTE بهرمند است و از داده‌های اپراتورهای مخابراتی استفاده می‎کند، خاموش كردن وای‌فای احتمالا گزینه خوبی برای کاهش مصرف باتری نخواهد بود، زیرا به جای استفاده از تبادل داده سریع وای‌فای، تبلت شما شروع به استفاده از اتصال به مراتب کندتر 3G/4G خواهد کرد. در این گونه از موارد شما می‎توانید وضعیت پرواز (Airplane mode) را روشن کنید تا این ارتباطات نیز غیرفعال شوند. یک روش سودمند تر دیگر وجود دارد که خودش وای‌فای را برای شما روشن و خاموش می‎کند. تنظیمات Wi-Fi را در آندرويد باز کنید (عکس زیر مربوط به نسخه Lollipop است اما در نسخه Kit Kat هم به همین شکل است)، سپس Advanced را انتخاب کنید.

در صفحه Advanced  به دنبال گزینه keep Wi-Fi on during sleep بگرديد و آن را به Never تغییر دهید. با این کار وای‌فای دستگاه شما به محض اينكه در حالت خاموش (Sleep) قرار گرفت به طور خودکار خاموش خواهد شد. و وقتی دستگاه خود را روشن کردید وای‌فای شما روشن شده و به طور خودکار به شبکه متصل مي‎شود.

عامل مهم دیگری که باعث کاهش عمر باتری در حالت غیرفعال می‎شود، برنامه‌هایی هستند که به دستگاه شما اجازه نمی‎دهند خاموش شود. به راحتی نمی‎توان تشخیص داد كه کدام برنامه باعث بروز این مشکل می‎شود اما وقتی بعد از یکی دو روز وقتی به سراغ تبلت خود می‎روید با وجودی که همگام‌سازی در پس‌زمینه را غیرفعال کرده‌اید و وای‌فای و بلوتوث را هم خاموش کرده‌اید اما باز هم متوجه خواهید شد که باید آن را مجدداً شارژ کنید. این بار احتمالا مشکل مربوط به نرم‌افزار می‎شود.

در این حالت، فکر خوبی است که تنظیمات باتری خود را باز کنید و نگاهی به اوضاع بیاندازید. این بهترین روشی است که می‎توان تشخیص داد کدام برنامه بیش از اندازه از باتری شما استفاده کرده است.

تنظیمات باتری روشی قابل اطمینان برای شناسایی برنامه‎هایی است که بیش از اندازه از باتری استفاده می‎کنند 

نکته قابل توجه‌ای که در این میان باید به آن اشاره کنیم این است که اگر دستگاه شما قدیمی‎ است و صدها بار شارژ را پشت سر گذاشته، ظرفیت کلی باتری آن به مرور زمان کم می‎شود. اما اگر این طور نیست حتی با یک دستگاه نسبتا قدیمی‎ هم نباید بعد از مدتی عدم استفاده شاهد تخلیه کامل باتری باشید.

استفاده از حافظ باتری آب نبات چوبی

با انتشار آندرويد 5، گوگل یک قابلیت حافظ باتری (Battery saver) را به آن اضافه کرد که میزان مصرف انرژی آندرويد را بیش از پیش کاهش می‎دهد. در حالی که در بخش تنظیمات Battery هستید، روی علامت سه نقطه موجود در گوشه سمت راست بالای صفحه ضربه بزنید و گزینه Battery saver را انتخاب کنید.

بعد از فعال شدن این قابلیت، حافظ باتری افکت‌های شفافیت و انیمیشن‌ها را غیرفعال می‎کند، همگام‌سازی‌ها را (اگر شما از قبل انجام نداده باشید) خاموش می‎کند و ویبره کردن‌ها را محدود می‎کند تا به شما اجازه دهد چند ساعت دیگر به عمر باتری خود اضافه کنید.

در واقع قابلیت Battery saver برای موارد بحرانی کاهش باتری در نظر گرفته شده است و چیزی نیست که شما همیشه از آن استفاده کنید. شما می‎توانید آن را به گونه‌ای تنظیم کنید که وقتی باتری تبلت شما به میزان 15 یا 5 درصد کاهش یافت، به طور خودکار شروع به کار کند، اما برای روشن نگه داشتن آن باید تنظیمات باتری را باز نگه دارید که چندان کار راحتی نیست.

فعال کردن گزینه حافظ باتری تنها زمانی توصیه می‎شود که میزان باتری به حدی رسیده باشد که خطر تخلیه کامل و خاموش شدن کامل دستگاه وجود داشته باشد. اگر شما Battery saver را فعال کرده باشید، یا این کار به طور خودکار انجام شده باشد، برای خاموش كردن آن هم می‎توانید دستگاه را به برق وصل کنید یا از قسمت notification system استفاده کنید.

اگر روی دستگاه شما آب نبات چوبی نصب شده است، استفاده از گزينه Battery saver انتخاب بسیار خوبی است، اما از سایر روش‌هایی که در طول این مقاله به آن پرداخته شد نیز غافل نشوید.

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟