بعد از اتومبیل و موتورسیکلت؛ هواپیماها هم خودران می‌شوند
تماشا کنید: تاکسی پرنده خودران ایرباس
«واهانا» یک کلمه سانسکریت به‌معنای موجود زنده اعم از یک حیوان یا یک موجودیت افسانه‌ای است. اما در دنیای امروز این نام مربوط به یک وسیله نقلیه تماما خودران و الکتریکی است اما نه هر وسیله خودرانی؛ بلکه یک وسیله نقلیه پرنده.

shabake-mag.jpg

شرکت A3 که یکی از زیرمجموعه‌‌های شرکت هواپیماسازی ایرباس در سیلیکون ولی است با معرفی این هوابرد خودران همان کاری را انجام می‌دهد که از ایرباس انتظار می‌رود: واهانا در آسمان سفر می‌کند؛ نه در خیابان‌ها.

مطلب پیشنهادی

تاکسی‌های پرنده؛ راه‌کار ایرباس برای ترافیک شهرهایی مانند تهران

این شرکت ابراز امیدواری می‌کند تا بتواند تا پایان سال 2017 میلادی نمونه اولیه این وسیله نقلیه خودران در اندازه واقعی را آماده پرواز کند و نمایش اصلی ان برای سال 2020 برنامه‌ریزی شده است. «رادین لیاسوف» مدیرعامل این شرکت می‌گوید: این‌که هاوانا کاملا خودران است موجب می‌شود تا هواپیمای ما تا حد ممکن کوچک و سبک باشد و به‌طور قابل توجهی هزینه‌های ساخت را کاهش می‌دهد.

وی در ادامه می‌افزاید: «هدف ما فراتر از توسعه یک وسیله نقلیه است؛ ما می‌خواهیم فناوری‌های عمده را به سمت جلو ببریم؛ مقررات مربوط به گرفتن تأییدیه و فعالیت هواپیمای خودران باید توسعه پیدا کند و تقویت شود و ما به‌دنبال رسیدن به این نقطه هستیم. در نهایت قصد داریم اکوسیستمی را پرورش دهیم که باعث توسعه شهر‌های عمودی در آینده شود.»

اما ایمنی این وسیله چطور است؟ جای نگرانی نیست. واهانا تنها برای یک سرنشین فضا دارد و این فضا هم یک چتر نجات بالستیک است که حتی در ارتفاع پایین هم عمل می‌کند.

لیاسوف در پایان می‌گوید: «علی‌رغم همه این موارد؛ ساخت وسیله نقلیه‌ای که خودش پرواز می‌کند با چالش‌های زیادی روبرو است. موانع رگولاتوری بسیار زیاد است و هزینه‌های زیادی هم به دنبال خواهد داشت. باید ببینیم که شرایط چگونه پیش می‌رود.»

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟