دِرونی که مانند فریزبی پرواز می‌کند
ویدیو: پرواز عجیب دِرونی فقط با یک پروانه
دِرون یا کوادکوپتر یا هر چیزی که از لحاظ فنی چنین معنی داشته باشد معمولا از چهار پروانه تشکیل شده؛ این پروانه‌ها با حرکت خود نیروی لازم برای به پرواز درآوردن و حفظ آن در هوا را فراهم می‌کنند. پروانه‌ها به‌گونه‌ای تنظیم شده‌اند که توازن بین وزن و خود دِرون را برقرار می‌کنند.

محققان مؤسسه کنترل و سیستم‌های دینامیکی در ETH Zurich نوعی ماشین پروازی ساخته‌اند (این ماشین از نظر فنی دِرون نیست) که برای پرواز فقط به یک پروانه نیاز دارد. این ماشین پرواز که به آن «مونواسپینر» (Monospinner) گفته می‌شود، به‌دلیل نداشتن فعال‌کننده و سطوح آیرودینامیکی؛ ساده‌ترین و قابل کنترل‌ترین ماشین پروازی است که تا به‌حال ساخته شده است. «مونواسپینر» تنها یک بخش متحرک دارد: پروانه چرخنده.

تیم تحقیقاتی Monospinner از سه نفر به نام‌های «ژانگ»؛ «مارک مولر» و «رافائلو دی‌آندرا» تشکیل شده است. آن‌ها می‌گویند ایده ساخت این ماشین زمانی به ذهنشان رسید که از خود پرسیدند: «حداقل چیزی که به‌عنوان یک بخش متحرک برای پرواز کنترل شده نیاز است چیست؟»

آن‌ها برای این‌که بتوانند فقط با یک پروانه این وسیله را به پرواز درآورند تحقیقات بسیار دقیق و عمیقی در زمینه علوم و ریاضیات انجام دادند و با تجزیه و تحلیل دینامیک‌های ماشین اقدام به ساخت این وسیله کردند. «مونواسپینر» با یک سرعت ثابت زاویه‌ای و نیرویی که از پروانه آن حاصل می‌شود قادر است تا در یک موقعیت باقی بماند. کنترل فیدبک آن می‌تواند این وسیله را نزدیک به تعادل و توازن نگه دارد.

برای به پرواز درآوردن «مونواسپینر» کافی است مانند فریزبی آن را به هوا پرتاب کرد. البته باید مراقب حرکت آن در هوا بود چون در اثر برخورد می‌تواند صدماتی را به فرد وارد کند.

 

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟