به‌منظور حفظ گونه‌های در حال انقراض
تماشا کنید: پهپادها به کمک هوش مصنوعی جلوی شکار غیرقانونی حیوانات را می‌گیرند
یکی از معضلات دنیای کنونی شکار غیرقانونی و غیرمجاز افراد سودجو در نقاط مختلف دنیا است به‌طوری که باعث شده برخی از گونه‌های جانوری در خطر انقراض قرار بگیرند. از طرف دیگر، با پیشرفت فناوری و ظهور پدیده‌ای به‌نام پهپاد شاهد استفاده گسترده از آن در شاخه‌های گوناگون هستیم. حالا قرار است از این دستگاه برای شناسایی شکارچیان غیرقانونی استفاده شود.

1606683296_1_0.gif

هم‌اکنون سازمان‌های زیادی هستند که از پهپادها برای مبارزه با این مسئله استفاده می‌کنند ولی مؤسسه "لیندبرگ" یک گام جلوتر از بقیه در حال حرکت است. این مؤسسه فعال در زمینه حفظ محیط زیست همکاری جدیدی را با شرکت "نورالا" آغاز کرده و قصد دارد از شبکه هوش مصنوعی یادگیری عمیق آن‌ها برای تقویت توانایی‌های پهپادهای به‌کار گرفته شده در برنامه "ایرشفرد" استفاده کند.

نورالا فناوری خود را در خصوص فیل‌ها، کرگدن‌ها و شکارچیان غیرقانونی پیاده کرده است. به این ترتیب، سیستم یادگیری عمیق این شرکت با دیدن ویدیوهای مختلف امکان تشخیص و شناسایی آن‌ها را دارد. قرار است از هوش مصنوعی در تمام ویدیوهای بی‌درنگ مؤسسه لیندبرگ و حتی ویدیوهای مادون قرمزی که در شب گرفته می‌شود، استفاده کنند.

مطلب پیشنهادی

تماشا کنید: اولین پرش دنیا با پهپاد از ارتفاع ۳۰۰ متری
با هدف استفاده در عملیات امداد و نجات

وظیفه AI بررسی تمام این ویدیوها و شناخت سریع شکارچیان غیرقانونی حاضر در محل است. آن‌ها امیدواراند با به‌کارگیری سیستم جدید حتی از نزدیک شدن این شکارچیان به دسته‌های حیوانات جلوگیری کنند. هدف از اجرای برنامه "ایرشفرد" استفاده از جدیدترین و به‌روزترین فناوری‌های نرم‌افزاری برای جلوگیری از شکار غیرقانونی جانوران در قاره آفریقا است.

"مکس ورساچی"، مدیرعامل نورالا در یک بیانیه خبری اظهار داشت:

"این بهترین نمونه از نحوه کار فناوری AI در انجام یک کار حیاتی و مهم است. برای ما مایه افتخار است تا با مؤسسه لیندبرگ همکاری ویژه و منحصربه‌فردی داشته باشیم و بتوانیم نرم‌افزار یادگیری عمیق خود را برای یک عمل ارزشمند استفاده کنیم و وظیفه خود را در قبال حفظ و نگهداری گونه‌های جانوری در معرض خطر به‌جا آوریم."

مشاهده این‌که سیستم پهپاد-هوش مصنوعی تا چه میزان در آینده کارساز و مفید خواهد بود، جالب‌توجه است. برای این‌که بیشتر با نحوه کار این سیستم آشنا شوید؛ ویدیوی زیر را مشاهده کنید:

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟