دسترسی به تنظیمات روتر
چگونه آدرس آی‎پی روتر را پیدا کنیم؟
برای دسترسی به تنظیمات اصلی روتر، شما باید آدرس IP روتر را در اختیار داشته باشید. این آدرس در همه روترها یکسان نیست و هنوز یک آدرس آی‎پی روتر عمومی‎ نیز وجود ندارد. خبر خوب اين است که شما به راحتی می‎توانید آدرس آی‎پی روتر خود را از داخل کامپیوتر شخصی خود پیدا کنید.

1606683296_1_0.gif

آدرس آی‎پی روتر شما با آدرس آی‎پی خصوصی یا عمومی‎ متفاوت است، اما آدرس آی‎پی روتر شما به راحتی از داخل کامپیوتر شخصی شما و در قسمتی که سایر اطلاعات شبکه در آن وجود دارد قابل شناسایی است. در این مقاله ما قصد داریم دو روش مختلف برای پیدا کردن آدرس آی‎پی روتر را به شما معرفی کنیم. شما می‎توانید هر کدام را که راحت‎تر به نظر می‎رسد انتخاب کنید.

روش اول: از خط فرمان برای پیدا کردن آدرس آی‎پی روتر خود استفاده کنید

ساده ترين روش برای پیدا کردن آدرس آی‎پی روتر از طریق خط فرمان (البته اگر شما با کار با آن راحت هستید) است. نیاز به کار چندانی نیست، با یک فرمان ساده شما به تمام جزئیات دسترسی خواهید داشت. برای شروع کار، روی صفحه‌کلید خود کلیدهای Windows+R را فشار دهید، این کار برنامه Run را باز خواهد کرد. حالا در قسمت فیلد خالی برنامه Run عبارت cmd را وارد کرده و روی دکمه OK کلیک کنید.

بعد از آن شما یک برنامه با صفحه سیاه را مشاهده خواهید کرد، این همان خط فرمان یا Command prompt است. در اینجا عبارت ipconfig را تایپ کرده و کلید Enter را فشار دهید. شما در این پنجره پارامترهای مختلفی را مشاهده خواهید کرد.

 آدرس آی‎پی روتر شما در قسمت Default Gateway قرار دارد، که در مثال ما این آدرس 192.168.1.1 است.

تنها کافی است این آدرس را داخل نوار آدرس مرورگر خود وارد کنید و بعد از آن شما قادر خواهید بود به صفحه ورود به تنظیمات روتر خود دسترسی داشته باشید.

روش دوم: آدرس آی‎پی روتر از طریق جزئیات شبکه

اگر شما با استفاده از خط فرمان راحت نیستید، می‎توانید آدرس آی‎پی روتر خود را از طریق تنظیمات شبکه کامپیوتر شخصی خود نیز پیدا کنید. قبل از شروع کار اطمینان حاصل کنید که چه با روش بی‌سیم یا از طریق کابل اترنت به شبکه متصل باشید. در صفحه دسکتاپ روی آیکون نردبانی یا آیکون مانیتور (بسته به اینکه شما چگونه به شبکه متصل شده‎اید) و سپس روی گزينه Open Network and Sharing Center کلیک کنید.

بعد از کلیک، یک پنجره نمایان خواهد شد. در این پنجره روی لینک آبی رنگ کنار گزینه Connection کلیک کنید. نام این لینک بر اساس وضعیت اتصال شما می‎تواند متفاوت باشد، در مثال ما این نام Local Area Connection 8 است.

در پنجره بعدی، روی Details کلیک کنید تا در یک پنجره جداگانه تمام جزئیات مربوط به شبکه خود را مشاهده کنید. در اینجا آدرس آی‎پی روتر در کنار گزینه Default Gateway مشخص شده است.

از آنجایی که شما نمی‎توانید این آدرس آی‎پی روتر را از داخل این پنجره کپی کنید، یا باید آن را به خاطر بسپارید یا از آن اسکرینشات تهیه کنید.

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟