بهبود سرعت گوشی بدون نیاز به روت
20 راهکار مختلف برای افزایش سرعت گوشی‌های اندرویدی (بخش دوم)
در شماره گذشته با راهکارهایی که باعث بهبود سرعت گوشی می‌شوند، آشنا شدیم. در این مقاله با ده راهکار دیگری که بهبود سرعت گوشی را به همراه خواهند داشت آشنا خواهید شد.

بخش اول این مقاله را می‌توانید در اینجا مطالعه کنید

10. پویانمایی‌های گوشی را در حد لزوم کاهش دهید

20 راهکار مختلف برای افزایش سرعت گوشی‌های اندرویدی (بخش دوم)

اگر زمانی که به تنظیمات گوشی مراجعه می‌کنید، کمی دقت کنید پویانمایی و جلوه‌های خاصی را مشاهده می‌کنید که باعث می‌شود تنظیمات و منوها به آرامی باز شوند. این انیمشین‌ها ضمن آن‌که روی سرعت گوشی تاثیرگذار هستند، افزایش مصرف باتری را نیز به همراه دارند. برای تنظیم سرعت نمایش انیمشین‌ها درون گوشی به مسیر Settings> Developer Option> Windows transition scale رفته و گزینه 0.0 را تنظیم کنید. همین کار را در ارتباط با animation scale نیز انجام دهید. دقت کنید با انتخاب این مقدار انیمیشن‌ها و سایر جلوه‌های ویژه روی گوشی غیر فعال می‌شوند، اما در مقابل سرعت گوشی افزایش پیدا می‌کند.

11. میان‌افزار گوشی را به‌روز کنید

20 راهکار مختلف برای افزایش سرعت گوشی‌های اندرویدی (بخش دوم)

ارتقا میان‌افزار ضمن آن‌که مشکلات گوشی را برطرف می‌کند، عملکرد سیستم‌عامل را نیز بهبود می‌بخشد. بهتر است جدیدترین به‌روزرسانی که به‌نام OTA برای گوشی‌های اندرویدی ارائه می‌شود و گوشی شما از آن پشتیبانی می‌کند را دریافت کرده و نصب کنید. در بیشتر موارد نصب میان‌افزارها باگ‌ها را برطرف کرده، مصرف باتری را کاهش داده و سرعت گوشی را بهبود می‌بخشند.

12 همگام‌سازی را غیرفعال کنید

اگس حساب‌های کاربری زیادی همچون واتس‌آپ، اسنپ‌چت، جی‌میل، آتلوک و.... را به گوشی خود متصل کرده‌اید، بهتر است فرآیند همگام‌سازی خودکار (Async auto) برای آن‌ها را غیرفعال کنید. ویژگی همگام‌سازی خودکار باعث می‌شود عملکرد گوشی کاهش پیدا کرده و مصرف باتری افزایش پیدا کند.

13. برنامه‌هایی که در پس‌زمینه اجرا می‌شوند را حذف کنید

20 راهکار مختلف برای افزایش سرعت گوشی‌های اندرویدی (بخش دوم)

افزایش مصرف حافظه اصلی و کاهش عملکرد گوشی به میزان قابل توجهی به برنامه‌هایی که در پس‌زمینه اجرا می‌شوند بستگی دارد. هرچه تعداد برنامه‌هایی که در پس‌زمینه اجرا می‌شوند، کمتر باشد، به همان نسبت سرعت گوشی افزایش پیدا می‌کند. دکمه Recent Apps یا همان برنامه‌های در حال اجرا را لمس کرده و آیکنی که به اجرای برنامه‌ها در پس‌زمینه خاتمه می‌دهد را انتخاب کنید.

14. از برنامه‌های افزایش دهنده سرعت گوشی اندرویدی استفاده کنید

20 راهکار مختلف برای افزایش سرعت گوشی‌های اندرویدی (بخش دوم)

برنامه‌های متعددی در فروشگاه گوگل‌پلی وجود دارند که مدعی بهبود سرعت دستگاه هستند. این برنامه‌ها مجهز به ماوژول‌هایی هستند که فایل‌های غیرمفید گوشی را شناسایی و حذف کرده، برنامه‌های در حال اجرا در پس‌زمینه را غیرفعال کرده، کش دستگاه را پاک کرده، حافظه اصلی را بهینه‌سازی کرده و یک مدیریت خود روی گوشی اعمال می‌کنند. DU speed Booster & Cleaner یکی از شناخته شده‌ترین و معروف‌ترین برنامه‌ها در این زمینه است. با نصب و اجرای این برنامه مشاهده خواهید کرد که سرعت گوشی شما افزایش پیدا خواهد کرد.

15. گوشی را ریست فکتوری کنید

20 راهکار مختلف برای افزایش سرعت گوشی‌های اندرویدی (بخش دوم)

ریست فکتوری یکی از بهترین کارهایی است که برای افزایش سرعت گوشی پیش روی‌تان قرار دارد. اما به دلیل این‌که با اجرای آن تمامی اطلاعات گوشی پاک شده و گوشی به حالت پیش‌فرض کارخانه می‌رسد، برخی راغب نیستند از آن استفاده کنند. بنابراین اگر سرعت گوشی واقعا کند شده است به فکر این گزینه باشید. برخی از کارشناسان پیشنهاد می‌دهند، اگر 6 ماه از زمانی که گوشی خود را خریداری کرده‌اید و سرعت آن واقعا کند شده است از ریست فکتوری استفاده کنید.

16. از برنامه‌های مدیریت استارت‌آپ استفاده کنید

اگر دقت کرده باشید، در زمان راه‌اندازی گوشی، بوت شدن کمی زمان‌بر بوده و ممکن است شاهد لگ‌هایی باشید. این مسئله به تعدد برنامه‌هایی که روی گوشی نصب کرده‌اید بستگی دارد، زیرا اندروید سعی می‌کند برنامه‌ها نصب شده روی گوشی را آماده کار کند. برای حل این مشکل از برنامه‌های استارت‌آپ استفاده کنید که قادر به مدیریت استارت‌آپ در اندروید هستند. یکی از برنامه‌های شناخته شده در این زمینه All-In-One Toolbox: Cleaner & Speed Booster است.

17. از لانچرهای اندرویدی استفاده کنید

20 راهکار مختلف برای افزایش سرعت گوشی‌های اندرویدی (بخش دوم)

در اغلب موارد، دستگاه‌های از رده خارج یا قدیمی به‌روزرسانی دریافت نمی‌کنند و کاربران شاهد کاهش سرعت دستگاه یا قفل شدن دستگاه هستند. در چنین مواردی پیشنهاد می‌شود برای حل مشکلات از لانچرهای ثالث استفاده کنید که به‌روزرسانی‌هایی برای آن‌ها ارائه می‌شود.

18. از تنظیمات MSSA استفاده کنید

20 راهکار مختلف برای افزایش سرعت گوشی‌های اندرویدی (بخش دوم)

یکی دیگر از راهکارهایی که باعث بهبود سرعت گوشی‌های اندرویدی می‌شود در ارتباط با فعال‌سازی گزینه MSSA است. این گزینه قدرت گرافیکی گوشی را بهبود بخشیده و به ویژه در زمان اجرای بازی‌ها سرعت دستگه را افزایش می‌دهد، اما در مقابل باتری دستگاه را زود تخلیه می‌کند. MSSA سرنام واژه‌ها multi-sample anti-aliasing است. اگر گزینه فوق را روی MSAA 4x تنظیم کنید سرعت دستگاه به‌طرز چشم‌گیری افزایش پیدا می‌کند. لازم به توضیح است که گزینه فوق در بخش Developer Options قرار دارد و شما برای رسیدن به آن باید گزینه فوق را روی گوشی اندرویدی خود فعال کنید.

19. از برنامه CCleaner استفاده کنید

دلیل اصلی که ما برنامه CCleaner را پیشنهاد می‌دهیم، این است که برنامه فوق قادر است فایل‌های زائد را حذف کرده، فضای ذخیره‌سازی را بیشتر کرده و نظارت دقیقی روی سیستم اعمال کند. با استفاده از این برنامه نیازی است به شکل دستی به کش داخلی هر برنامه رفته و آن‌را آزاد کنید. CCleaner خود این‌کار را انجام داده و در کنار آن سعی می‌کند به بهینه‌سازی حافظه اصلی نیز بپردازد. بهتر است برنامه فوق را روی گوشی خود نصب و اجرا کنید تا سرعت گوشی بهبود پیدا کند.

20. به‌طور منظم گوشی را ریبوت کنید

20 راهکار مختلف برای افزایش سرعت گوشی‌های اندرویدی (بخش دوم)

بیشتر کاربران فراموش می‌کنند که باید گوشی خود را حداقل پس از گذشت 7 یا 8 روز ریستارت کنند. ریستارت کردن باعث می‌شود تا لگ‌های گوشی برطرف شده و فایل‌های زائد برنامه‌ها به‌طور خودکار پاک شوند. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم حداقل روزی یکبار گوشی خود را ریستارت کنید تا سرعت گوشی بهبود پیدا کند.

در این مقاله به راهکارهایی اشاره کردیم که به میزان قابل توجهی سرعت گوشی را بهبود می‌بخشند، بدون آن‌که به روت کردن دستگاه نیازی داشته باشید و خطر باطل شدن گارانتی شما را تهدید کند.

بخش اول این مقاله را می‌توانید در اینجا مطالعه کنید

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟