چگونه از ترک کار کارکنان جلوگیری کنیم؟
مهم ترین عاملی که باعث ترک کار می شود
یکی از مهمترین نگرانی‌‌های سازمان‌ها در مورد منابع انسانی، ترک خدمت کارکنان ‌است. از این رو یافتن روش‌ها و سیاست‌های موثر برای حفظ کارکنان بخصوص کارکنان کلیدی می‌تواند در حفظ و جلوگیری از ترک خدمت آنان بسیار حائز اهمیت باشد. ترک خدمت کارکنان نه تنها ثبات سازمان‌ را برهم می‌زند، بلکه موجب دلسردی و عدم انگیزه در کارکنان دیگر می‌گردد.

1606683296_1_0.gif

 مدیریت ضعیف منجر به افزایش جا به جایی و ترک خدمت کارکنان می‌شود، خصلتی که باید آن را سرزنش کرد. تحقیقات، مصاحبه‌های خروج از خدمت و تجربه نشان می‌دهند که اولین و مهمترین دلیلی که موجب می‌شود کارکنان شغل خود را ترک کنند، مدیر مستقیم آن‌هاست. اما چرا؟ مگر مدیران چه کاری انجام می‌دهند (یا نمی‌دهند) که موجب می‌شود کارکنان به دنبال راهی برای ترک شغلشان باشند؟ دلیل چنین اتفاقی، مهارت‌های ارتباطی ضعیف است. بخصوص این که مدیران به حرف کارکنان خود گوش نمی‌دهند. کارفرمایان همانند دیگر اعضای تیم دارای طیف‌ وسیعی از نقاط قوت فنی، رهبری و میان فردی هستند. کارمندان از کارفرمایان خود انتظار ندارد که کامل و بی‌نقص باشند. آن‌ها انتظار دارند کارفرما به حرف آنان گوش دهد. کارکنان مایلند با کسانی کار کنند که در هریک از این حوزه‌ها نقص دارند یا فاقد مهارت هستند، تا زمانی که می‌دانند می‌توانند مکالمه داشته باشند و شنیده شوند.

مطلب پیشنهادی

۱۰ ترفند مقابله با حجم‌ کاری زیاد و طاقت‌فرسا!
هوشمندانه‌تر کار کنید، نه سخت‌تر!

  توانایی درگیر شدن و به اشتراک‌گذاشتن بازخوردها (حتی اگر در نهایت به خواسته کارکنان منجر نشود)- از ضروریات است. در حقیقت، مهم است بدانید کارکنانی که مکرر نادیده گرفته می‌شوند یا از کار برکنار می‌شوند، در اولین فرصت شغل خود را ترک می‌کنند. یک لحظه به کارفرمای بدی که داشتید فکر کنید. آنچه احتمالاً به یاد می‌آورید، ایمیل‌های تند و زننده، درخواست‌های غیرواقعی، وعده‌های عمل‌نشده و راهنمایی‌های گیج کننده و یا متناقض است. این رفتارها بدتر هم می‌شوند اگر لحن آنان نیش‌دار، تحقیرآمیز یا با صدای بلند باشد. بهرحال، آنچه که واکنش شدید شما را به همراه دارد، تجربه‌ای است که موجب می‌شود کارتان را ترک کنید، و آن احتمالاً زمانی است که سعی می‌کردید با کارفرمای خود صحبت کنید و او صدای شما را نمی‌شنید. کارکنان اگر احساس کنند که این فرصت را دارند تا بر رفتار کارفرمای خود تاثیر بگذارد و در آینده آن را عوض کنند، برخی رفتارهای بد آنان را تحمل خواهند کرد. ولی به محض آن که احساس کنند که راهی وجود ندارد و حرف آنان شنیده نمی‌شود آن وقت است که هیچ چاره‌ای برای این موضوع نمی‌بینند غیر از آن که محل کارشان را ترک کنند.

بنابراین، کارفرمایانی که می‌خواهند کارمندان خود را حفظ کنند ابتدا باید روی مهارت‌های شنیداری تمرکز کنند. از طریق بهبود همین مهارت، آن‌ها می‌توانند موضوعاتی را که در این راستا خطاب قرار می‌گیرند را نیز بشنوند. بهرحال، بدون برداشتن اولین قدم، آن‌ها نمی‌دانند از کجا شروع کنند.برای ارتقاء مهارت‌های شنیداری لازم است این 4 کار صورت بگیرد:

1- ایجاد زمان و فضا برای گوش کردن

اگر سرتان شلوغ باشد و امکان ملاقات با کارکنان خود را نداشته باشید، هیچ کسی فرصت صحبت کردن پیدا نخواهد کرد. یک مدیر همانند یک استاد که ساعات کاری دارد، می‌تواند یک یا دو ساعتی را صرفا به گوش دادن به حرف‌های کارکنان خود اختصاص دهد.

2- کاملاً حضور داشته باشید

چند کار را با هم انجام ندهید. اگر فکر می‌کنید این کار باعث کاهش استرس ملاقات‌های چهره به چهره می‌گردد فقط می‌توانید راه بروید و صحبت کنید.

3- متعهد شوید که در لحظه پاسخ یا واکنش نشان ندهید

فقط با شنیدن حرف‌های طرف مقابل سعی کنید با او تعامل داشته باشید بدون آن که بخواهید در پاسخ به او چیزی بگویید. این تاکتیک به شما کمک می‌کنید حالت تدافعی به خود نگیرید یا برای ارائه راه حلی که ممکن است کار کند یا نکند، عجله نکنید.

4- آنچه را شنیده‌اید، تکرار کنید

با تکرار آنچه که کارکنان شما می‌گویند، مطمئن شوید که حرف‌های آن‌ها را خوب فهمیده‌اید. این استراتژی انعکاسی به آنان فرصت می‌دهد تا حرف‌های شما را تایید یا اصلاحاتی را در این خصوص انجام دهند.

بدانید که هیچ کس در بیان مسائل خودش کامل و بی‌نقص نیست. هر کسی با توجه به تکامل باورها و تفسیرهایش نیاز دارد تا در فرصت‌های مختلف شنیده شود. شنیدن، رویدادی نیست که فقط یک بار انجام بگیرد. به کارکنان اجازه ‌دهید افکارشان را تغییر دهند یا سوء تفاهم‌ها را برطرف کنند. برای  کارکنان، به اشتراک‌گذاشتن بازخوردها، نگرانی‌ها و پیشنهادات با کارفرما تنها راه بهبود موقعیت بد و دشوار است. وقتی این راه بسته شود، هیچ دلیل برای ماندن ندارند. خبر خوب این که مدیران می‌توانند با ارتقاء مهارت‌های شنیداری خود، در حفظ کارکنان خود موفق‌تر عمل کنند.      

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟