از داستان زندگی تام هنکس چه می‌آموزیم؟
۱۰ رمز موفقیت کارآفرینان از زبان هنرپیشه و فیلم‌ساز معروف هالیوودی
زندگی حرفه‌ای متنوع و طولانی تام هنکس به عنوان هنرپیشه، تولید کننده، نویسنده، کارگردان و توسعه‌دهنده نرم‌افزار او را در میان نخبه‌گان هالیوودی قرار داده است. با وجود تمام نقش‌های متفاوتی که در فیلم‌ها بازی کرده است، تام هنکس مانند هر کسی دیگری این شایستگی را دارد تا بیاندیشد چه چیزهایی از یک قهرمان قهرمان می‌سازد.

فیلم‌های هنکس بیش از 4.3 میلیارد دلار در گیشه آمریکا و کانادا و بیش از 8.5 میلیارد دلار در سراسر جهان فروش داده است و همین باعث شده که او چهارمین بازیگر پرفروش در آمریکای شمالی باشد. بازی کردن در نقش‌های مختلف موجب شده تا تجربیات زیادی کسب کند و همین از او یک قهرمان ساخته است.

مطلب پیشنهادی

۱۰ کارآفرین میلیاردر که شکست‌های بزرگی را تجربه کردند!

و اما از نگاه تام هنکس بازیگر و فیلم‌ساز، رمز موفقیت کارآفرینان در چه چیزهایی می‌تواند باشد:

1- شانس خود را امتحان کنید و ترس را در آغوش بگیرید

انتخاب مسیر کارآفرینی از  مسیر معمولی و پیش پا افتاده کارمندی بسیار ترسناکتر است. شما زمان، سرمایه و شهرت خود را برای یک رویا به خطر می‌اندازید، که این کاری اضطراب‌آور و ترسناک است. وقتی این خطرکردن‌ها نتیجه خوبی می‌دهند، بخشی از احساس موفقیت خود را مدیون غلبه بر ترس‌هایتان هستید. کارآفرینان این موضوع را به خوبی درک می‌کنند؛ تام هنکس هم همینطور.

تام می‌گوید: "کار من بسیار سرگرم‌کننده و مفرح است اما ترسناک هم هست. همیشه روی یک طناب راه می‌روید... اگر شانس انجام دادن کاری را نداشته باشم، خیلی چیزها را از دست می‌دهم. این ترس به من احساس زنده بودن می‌دهد. برخلاف هر چیز دیگری در جهان، این ترس، ترس عجیب و شگفت انگیزی است."

2-  برای بداهه‌ عمل کردن آماده باشید

اگر به فیلم‌هایی که در آن‌ها تام هنکس نقش قهرمان را بازی می‌کند دقت کرده باشید، این قهرمانان می‌دانستند که نقشه طراحی شده چگونه کار می‌کند و هنگامی که موقعیت از آنچه که در نقشه بود منحرف می‌شد؛ قهرمانان اعتماد به نفس آن را داشتند که  خارج از نقشه عمل کنند. در واقع دانش اولیه در مورد آن نقشه یا برنامه به آن‌ها اعتماد به نفس می‌داد تا هر زمان که لازم است بداهه عمل کنند.

3- هیچ چیز آسان بدست نمی‌آید

تام هنکس می‌گوید " اتفاقات مهمی در دبیرستان برایم افتاد. در کلاس درامی شرکت کردم که مسیر حرفه‌ام را مشخص کرد... رشته تئاتر را انتخاب کردم و به دانشکده چابوت رفتم که دپارتمان تئاتر بزرگی داشت. کارم با را مدیریت نور و صحنه آغاز کردم و بعد شروع به بازی کردم و به جشنواره تئاتر Great Lakes Shakespeare در کلیولند رفتم. این اولین فرصت زندگی من بود. بعد به عنوان یک بازیگر حرفه‌ای به ساکرامنتو برگشتم و بعد به همراه همسر و فرزندم به نیویورک رفتم. آن موقع واقعاً برای بقا می‌جنگیدم.. بیکار بودم و برای بازیگری در جایی تلاش می‌کردم. این وضعیت دو سال ادامه داشت. در نهایت، کاری در یک فیلم کم بودجه پیدا کردم و بعد قرارداد بهتری با ABC داشتم و ما به کالیفرنیا نقل مکان کردیم."

جاده موفقیت اغلب یک جاده پیچ در پیچ است. به عنوان یک کارآفرین، باید پستی بلندی‌های فراوانی را طی کنید.

4- نگاهی به آینده داشته باشید

وقتی آماده انجام کارهای دشواری می‌شوید که تاکنون انجام نداده‌اید، این به شما کمک می‌کند تجسم کنید کارها چگونه به سرانجام می‌رسند و شما در آن شرایط چه خواهید کرد. از خودتان سوال‌های ساده بپرسید " قرار است چه کاری انجام دهم؟ و " با انجام این کار قرار است چه چیزی را نشان دهم؟ اگر قرار است راه درازی را برای ساختن اعتماد به نفستان طی کنید، لازم است این کار را در شرایط دشوار انجام دهید.

5- اجازه ندهید موفقیت از شما یک فرد مغرور و تنبل بسازد

به گفته تام هنکس" وقتی موفقیتی بدست می‌آورید، توجهات زیادی به سمت شما جلب می‌شود، با خودتان می‌گویید " بله من می‌دانم چه کار کنم. آن موقع است که دیگر نمی‌توانید به چیزهای بیشتری فکر کنید و همین شما را مغرور و تنبل می‌کند." وقتی اولین بار طعم موفقیت را چشیدید، وسوسه می‌شوید و خودستایی می‌کنید و می‌گویید " بله انجامش دادم." بهترین کارآفرینان توصیه می‌کنند که این کار را انجام ندهید- هیچ تضمینی وجود ندارد این موفقیت تداوم داشته باشد بخصوص اگر از اهداف بزرگتر چشم پوشی کنید.

6- تمرین انسان را کامل می‌کند

آمادگی و تمرین نتیجه می‌دهد. اگر پیشینه‌ای در کارتان ندارید، می‌توانید با تمرین و بهره بردن از مربیان خوب اثر تجربه خود را تسریع ببخشید.

7- از شکست به عنوان فرصتی برای یادگیری استفاده نمایید

شما از اقداماتی که جواب نمی‌دهند بیشتر از آن‌هایی که موثر واقع می‌شوند، چیز یاد می‌گیرید. اولین قدم برای آن که یاد بگیرید چه اقدامات عملی هستند و موثر واقع می‌شوند، این است که بفهمید چه اقداماتی عملی نیستند. اشتباه کردن بخش بزرگی از فرایند کارآفرینی است و اشتباهاتی که در ابتدای راه تجربه می‌کنید می‌تواند شما را برای یک پیروزی بزرگتر در پایان کار آماده کند.

8- الهام بگیرید

افرادی که قبل از شما در حرفه مورد علاقه شما فعالیت داشته‌اند، می‌توانند بهترین منابع الهام‌بخش و آگاهی‌دهنده شما باشند. ببینید چه کسانی الهام بخش شما هستند و چرا، این موضوع می‌تواند همانند یک نیروی هدایت‌کننده در جهت شکل گرفتن راهکارها و اهداف شما عمل کند.

9-  با مخاطبان در ارتباط باشید

یکی از عواملی که باعث شد تام هنکس بتواند قابلیت‌هایش را به خوبی نشان دهد این که است که از سوی آدم‌های معمولی مورد استقبال قرار گرفت. او بسیار خوش‌برخورد و خونگرم است و نقش قهرمانان امروزی را بازی می‌کند.

10- پرشور و حرارت باشید

هنکس این موضوع را خوب می‌فهمد. " من چند سالی در نیویورک زندگی کردم و هر وقت که نوبت آزمون بازیگری می‌شد نوعی مکانیزم دفاعی به خودم می‌گرفتم. نه به این خاطر که به آزمون‌ها خیلی اهمیت می‌دادم. به گونه‌ای وارد می‌شدم که گویا به کسی اهمیت نمی‌دهم و به جای آنکه استعدادهایم را به عنوان یک بازیگر به نمایش بگذارم، آن‌ها را ناراحت می‌کردم. وقتی این کار را انجام می‌دهید دیگران از شما متنفر می‌شوند."

آدم‌ها به همان اندازه که جذب ایده‌های بزرگ می‌شوند، جذب شور و اشتیاق یک فرد هم می‌شوند. باید از ته دل کسب و کارتان را باور داشته باشید و بگذارید بقیه این اشتیاق شما به کارتان را ببینند.

=========================

شاید به این مطالب هم علاقه‌مند باشید:

 

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟