این‌ها بر شکست غلبه کردند!
۱۰ کارآفرین میلیاردر که شکست‌های بزرگی را تجربه کردند!
شکست بخشی از کسب و کار است. هستند و بوده‌اند کارآفرینانی که بدون چشیدن طعم تلخ شکست‌، به موفقیت دست نیافته‌اند. مهم واکنش فرد در برابر شکست است و این که چه درسی از آن می‌گیرد. شکست " فرصتی برای یادگیری و رشد و بالندگی است" و همین تجربیات تلخ زندگی، اغلب اوقات به موهبت‌های الهی تبدیل می‌شوند. شکست پایان راه نیست، بعد از هر شکست باید دوباره برخیزیم و این بار استوارتر مسیر رسیدن به هدف را طی کنیم.

حال به سراغ 10 تن از موفق‌ترین کارآفرینان می‌رویم که در مسیر رسیدن به موفقیت، شکست‌های بزرگی را تجربه کرده‌اند:

مطلب پیشنهادی

۱۰ رمز موفقیت کارآفرینان از زبان خالق میلیاردر هری‌پاتر!

1- والت دیزنی

والت دیزنی تاجر ایده بسیار موفق پارک تفریحی "دنیای والت دیزینی" است. بنا به گزارشات آمده والت دیزنی با این بهانه که ایده و تخیل خوبی ندارد، از سوی سردبیر یک روزنامه محلی اخراج شد. وی با پشتکاری که داشت توانست اولین شرکت انیمیشن‌سازی خود را به نام “Laugh-O-Gram Films” بسازد. او حدود 15000 دلار برای این شرکت فراهم کرد، اما به دلیل ورشکستگی در نهایت مجبور شد این استودیو را تعطیل کند. دنیای دیزنی یا همان Disney World در حال حاضر 35 میلیارد دلار ارزش دارد.

2- پیتر تیل

پیتر قبل از راه‌اندازی پی‌پال (PayPal) و سرمایه‌گذاری در نام‌های بزرگی همچون فیس‌بوک، شکست بزرگی را تجربه کرد. صندوق تامین سرمایه اولیه وی،Clarium Capital، نود درصد دارایی‌های 7 میلیارد دلاری خود را در بازار سهام، ارز و نوسانات قیمت نفت از دست داد. هنوز موفقیت‌های بزرگتری در راه‌اند. 

3- رید هافمن

پیش از آن که جزو بنیانگذاران لینکدین باشد و در نام‌های بزرگی همچون پی‌پال و Airbnb سرمایه‌گذاری کند، هافمن سایت شبکه‌ اجتماعی و دوستیابی آنلاین SocialNet را ایجاد کرد که در نهایت به شکست انجامید.

4- بیل گیتس          

                   

بیل گیتس که در حال حاضر یکی از ثروتمندترین افراد جهان است، ثروتش را به راحتی کسب نکرده است. گیتس با شرکتی به نام Traf-O-Data وارد صحنه کارآفرینی شد، که هدفش پردازش و آنالیز داده‌ها از نوارهای ترافیکی بود. او سعی کرد به همراه شریک تجاریش پل آلن این ایده را به فروش برساند، اما محصولی که طراحی کرده بودند خوب کار نکرد. این یک فاجعه کامل بود. به هرحال، شکست مانع بیل گیتس در یافتن فرصت‌های جدید نشد و چند سال بعد، او اولین محصول مایکروسافت خود را ساخت و قدم در مسیر تازه‌ای برای موفقیت گذاشت.

5- استیو جابز 

استیو جابز نه تنها به خاطر ابداعات بی‌حد و حصرش بلکه به خاطر بازگشت قاطعانه‌اش از یک شکست تقریباً غیرقابل جبران، یک کارآفرین تاثیرگذار محسوب می‌شود. جابز در دهه دوم زندگی‌اش زمانی که اپل به یک امپراتوری عظیم تبدیل شد، به موفقیت دست یافت، اما در سن 30 سالگی بود که هیئت مدیره اپل تصمیم گرفت او را اخراج کند. او شرکت جدیدی به نام NeXT را بنیان نهاد که در نهایت توسط اپل خریداری شد. جابز قابلیت‌های خود را با بازسازی شرکت اپل و به اوج رساندن برند آن، ثابت کرد.

6- اُپرا وینفری 

وینفری که "ملکه گفتگوهای تلوزیونی" لقب گرفته است، در ایستگاه خبری بالتیمور از گزارشگری اخبار اخراج شد. اپرا به گفتگوهای تلوزیونی خود تحت عنوان "شوی تلوزیونی اپرا وینفری" ادامه داد تا این که از این راه به شهرت و موفقیت رسید. ثروت خالص اپرا 2.7 میلیارد دلار است و از وی به عنوان میلیاردرترین سیاه‌پوست امریکا نام می‌برند. 

7- تیم فریس 

تیم فریس به خاطر پرفروشترین کتابش با عنوان " 4 ساعت کار در هفته" به شهرت رسید. کتاب وی از سوی 25 ناشر رد شده بود تا این بالاخره یک ناشر آن را قبول کرد. میلیون‌ها نسخه از کتاب تیم به فروش رفت و همین موجب شد که وی در زمره کارآفرینان قرار بگیرد. 

8- جف بزوس 

آمازون یکی از موفق‌ترین داستان‌ها را در عصر آنلاین دارد. اما قبل از آنکه آمازون به نامی محبوب تبدیل شود، ایده‌های مدیرعامل آن با شکست روبرو می‌شدند. یکی از قابل توجه‌ترین آن‌ها سایت حراج آنلاین بود که به ZShops تکامل یافت، برندی که در نهایت با شکست مواجه شد. با این حال جف بزوس، مدیرعامل این شرکت ایده‌ خود را دوباره هدفگذاری کرد و این ایده امروز به بازار آمازون تبدیل شده است.

9- لاری الیسون 

شرکت الیسون تحت عنوان اوراکل، نیز از فراز و نشیب‌های زندگی بی‌نصیب نماند. پس از آن که الیسون از دانشگاه اخراج شد و 8 سال به عنوان برنامه‌نویس کار کرد، این شرکت را به همراه رئیس سابقش بنیان‌گذاری نمود. اما اوراکل سال‌های پرتلاطمی را برای رسیدن به موفقیت گذراند. الیسون حتی در آن زمان مجبور شد خانه خود را رهن دهد تا برای سرپا نگه داشتن این شرکت تسهیلات اعتباری دریافت نماید.

10- آریانا هافینگتون 

سخت است باور کنیم که یکی از شناخته‌شده‌ترین نام‌ها در نشریات آنلاین زمانی از سوی ده‌‌ها ناشر اصلی رد شد. دومین کتاب هافینگتون که سعی داشت سال‌ها قبل از ایجاد امپراطوری مشهور هافینگتون پست منتشر کند، 36 با رد شد تا در نهایت برای انتشار پذیرفته شد. بدیهی است که هافینگتون بر تمام آن شکست‌ها غلبه کرد تا این که توانست نام خود را به عنوان یکی از موفق‌ترین رسانه در وب به ثبت برساند. 

============================

شاید به این مطالب هم علاقمند باشید:

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟