تاثیرگذاری بر مخاطب
این ۵ نکته موفقیت یک ارائه را تضمین می‌کنند
در طول عمرتان چند بار ارائه پاورپوینت داشته‌اید؟ چند بار سعی کردید تا با صبر و بردباری کار را به پایان ببرید؟ البته ارائه پاورپوینت روشی کاملا استاندارد و جهانی برای فروش؛ مطلع ساختن و آگاهی دادن؛ تمرین و آموزش یا انتقال نکات مهم و کلیدی به گروهی از مخاطبان است که برای حرفه شما از اهمیت بالایی برخوردار هستند. ولی خیلی راحت می‌توان در این‌گونه برنامه‌ها و جلسات دست گل به آب داد و خراب‌کاری کرد.

«جیمز اونترا» مدیرعامل پلتفرم مدیریت ارائه Shufflrr در این رابطه به چند نکته کلیدی و مفید اشاره می‌کند. وی تحقیقات بسیار وسیعی روی هزاران ارائه انجام داده و به‌خوبی می‌داند که چگونه می‌توان یک ارائه را به بهترین شکل انجام داد.

۱ - یک کتابخانه به‌صورت اسلاید درست کنید

به‌عبارت دیگر چرا وقت خود را صرف تولید محتوایی کنیم که فرد دیگری در اداره یا سازمان ما قبلا انجام داده است؟ برای این‌که از تمام ارائه‌ها مطلع باشید و برای برنامه‌های بعدی برنامه‌ریزی کنید، از نرم‌افزار مدیریت ارائه استفاده کنید. این نرم‌افزار به شما این امکان را می‌دهد که آرشیوی از ارائه‌های قبلی داشته باشید و در صورت نیاز محتوایی را جستجو کنید یا اگر لازم باشد آن‌را به‌روزرسانی کنید. در این روش هر اسلاید را با یک برچسب مشخص کنید و هر کدام را در یک دسته قرار دهید مانند "سابقه شرکت"؛ "مسائل مالی"؛ "خدمات" یا "مطالعات موردی". زمانی‌که اسلایدها را ذخیره می‌کنید حتما تاریخ آخرین به‌روزرسانی را مشخص  کنید تا بقیه در صورت نیاز از آخرین نسخه آن استفاده کنند.

۲ - از محتوای ویدئویی و چندرسانه‌ای استفاده کنید

تا حالا با خود فکر کرده‌اید که چرا مردم عاشق یوتیوب هستند؟ چون ویدئو را دوست دارند و خیلی خوب با آن ارتباط برقرار می‌کنند. و شما اگر بتوانید محاطب خود را درگیر کنید نصف راه فروش را طی کرده‌اید. پس بهتر است به آن‌ها نگاهی بیاندازید. مطمئنا ارائه‌ای که در آن فقط تعدادی ‌Bullet استفاده شده هیچ زبیایی برای مخاطب ندارد. ولی دقت کنید؛ بیش از اندازه ویدئو یا محتوای چندرسانه‌ای در ارائه خود استفاده نکنید چون می‌تواند نتیجه عکس داشته باشد. ممکن است با زیاد شدن آن‌ها؛ جمعیت حاضر نتوانند روی همه تمرکز داشته باشند. این مسئله روی بازخورد مخاطبان تأثیر فراوانی دارد.

۳ - از جمعیت حاضر سئوال بپرسید

یکی دیگر از راه‌های درگیر کردن و همراه کردن مخاطب پرسیدن سئوال از آن‌ها است. علاوه بر آن به شما نشان می‌دهد که سطح علایق جمعیت در چه حدی است و به چه چیزهایی بیشتر توجه نشان می‌دهند. بازخوردی که از آن می‌گیرید را در ارائه خود استفاده کنید.

۴ - در ارائه‌های راه دور حتما مکث کنید

وقتی برای کسی که در محل دیگری قرار دارد ارائه انجام می‌دهید، نمی‌توانید عکس‌العمل‌های وی را در قبال اطلاعاتی که دریافت می‌کند ببینید. پس در حین ارائه سعی کنید هر چند دقیقه یک‌بار مکث کنید؛ ارائه را متوقف کنید و از مخاطبین خود بخواهید اگر سئوالی دارند بپرسند.

۵ - اسلایدها را پر نکنید

افراد یا می‌توانند بخوانند یا گوش کنند اما هر دو کار را در یک زمان نمی‌توانند، انجام دهند. به‌غیر از آن؛ خواندن افراد از سرعت ارائه شما بیشتر است. اگر این‌طور باشد؛ آن‌ها نه‌تنها به شما گوش می‌کنند بلکه از شما هم جلوتر هستند. هم‌چنین اگر مقدار زیادی محتوا در یک اسلاید باشد فرد ارائه دهنده را به دردسر می‌اندازد. «اونترا» می‌گوید: هیچ‌کس نمی‌خواهد صدای شما را در حال خواندن متن گوش کند؛ آن‌ها خودشان می‌توانند بخوانند. ارائه دهنده‌ها می‌توانند از اسپیکر استفاده کنند اما صدای شما باید بتواند به محتوا بعد بدهد.

==============================

شاید به این مقالات هم علاقمند باشید:

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟