میلیاردر موفقی که در پی حل مشکلات جهان است
۵ اصل کلیدی موفقیت حیرت‌انگیز ایلان ماسک
همه ما ایلان ماسک؛ مدیرعامل شرکت تسلا را می‌شناسیم. کسی که در مدتی کوتاه خود را به‌عنوان یکی از موفق‌ترین انسان‌های عصر مدرن معرفی کرد. وی در حال حاضر در لیست صد ثروتمند ایالات متحده آمریکا قرار دارد. وقتی به رزومه او نگاه کنید، اولین چیزی که با خود می‌گویید آن است که چطور چنین فردی در مدتی کوتاه به این همه موفقیت رسیده است؟ بی‌شک ایلان ماسک برای تمام کارآفرینان موفق و مشتاق یک منبع الهام است. اما برای رسیدن به قله موفقیت باید آدم خیلی خاصی باشید؛ به چیزهایی فراتر از تنها ایده و رویای بزرگ داشتن نیاز است.

میلیاردرهای موفق مانند ایلان ماسک عادت‌ها و خصوصیاتی دارند که کمک کرده تا به جایگاهی که امروز دارند برسند. در زیر به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم.

مطلب پیشنهادی

پروژه‌ای برای هوشمند‌سازی کنترل بر هوش‌مصنوعی
سازمان OpenAI افق‌های تازه‌ای در زمینه مدیریت بر هوش‌مصنوعی ارائه می‌کند

همیشه از انتقادات استقبال می‌کند

ایلان ماسک می‌گوید: «شما همیشه می‌خواهید درباره بهترین کاری که می‌توانید انجام دهید بیش از اندازه دقیق باشید. هر چیزی که به نظرتان ایراد دارد را پیدا و برطرف کنید. به دنبال گرفتن فیدبک‌های منفی باشید به‌خصوص از طرف دوستانتان.»

انتقاد می‌تواند تلخ و آزاردهنده باشد؛ به‌ویژه اگر تمام زندگی خود را فدای کاری کرده باشید و تمام توانتان را معطوف حرفه یا ایده‌تان. اما در پایان کار انتقاد می‌تواند بسیار شیرین هم باشد چون در دراز مدت قطعا فواید بسیاری به دنبال خواهد داشت. انتقاد به شما کمک می‌کند تا بهتر شوید و همه چیز را از بیرون ببینید چون بیشتر ما عادت داریم این موضوع را فراموش کنیم. ولی خیلی از بزرگان روی این مسئله تأکید دارند که برای بزرگ بودن باید از بیرون به قضایا نگاه کرد. این کار باعث می‌شود تا روز به‌روز بهتر شوید و پیشرفت کنید.

هیچ‌گاه دست از یادگیری برنمی‌دارد

ایلان ماسک در مصاحبه‌هایش گفته که در زمان کودکی روزانه بیشتر از ۱۰ ساعت کتاب می خواند. اما این کتاب‌ها فقط مخصوص بچه‌ها نبودند. او هر چیزی که به دستش می‌رسید را می‌خواند؛ حتی گاهی می‌شد که کتابی پیدا نمی‌کرد و شروع به خواندن دائرة‌المعارف می‌کرد. خواندن چیزی فراتر از تفریح کردن است. کتاب خواندن کمک می‌کند تا دایره مهارت شما گسترش پیدا کند؛ دانشتان افزایش یابد و باهوش‌تر شوید.

شاید از عادت کتاب خواندن ایلان ماسک مهم‌ترین نکته‌ای که می‌توان آموخت یادگیری مداوم است. هیچ‌وقت نباید از یادگیری دست برداشت. دنیای پیرامون ما پیوسته در حال تغییر است و این‌که یک نفر همه چیز را بداند غیرممکن است پس سعی کنید تا همیشه یاد بگیرید و فکر خود را برای یادگرفتن نکات جدید باز کنید.

او عاشق حل مشکلات سخت و دشوار است

وی می‌گوید: «زمانی‌که از PayPal بیرون آمدم؛ با خودم گفتم خوب؛ چه مشکلات دیگری وجود دارد که روی آینده بشریت تأثیر می‌گذارد. کدام راه بهترین روش کسب درآمد است؟»

ایلان ماسک دوست داشت کاری انجام دهد که دنیا را دگرگون کند و به جرأت می‌توان گفت که او موفق شده تا به این هدف برسد. همیشه به دنبال مشکلاتی که در دنیا و صنایع وجود دارد بروید؛ راهی برای حل آن‌ها پیدا کنید و به‌محض پیدا کردن راه حل؛ از یافتن راه‌های جدید برای حل مشکلات دست نکشید و سعی کنید دنیایی بسازید که جای بهتری برای زندگی باشد.

بیشتر انسان‌ها فقط برای پول کار می‌کنند. خیلی‌ها دیدشان را نسبت به کاری که انجام می‌دهند از دست می‌دهند و نمی‌دانند که چه تأثیری ممکن است روی آینده داشته باشد. زمانی‌که ماسک تصمیم گرفت شرکت اسپیس‌ایکس را راه‌اندازی کند به تنها چیزی که فکر نمی‌کرد کسب سود و درآمد بود. تنها دلیلی که این کار را شروع کرد دغدغه‌های وی بود؛ مسائلی که می‌توانست در پایان راه روی بشریت تأثیرگذار باشد. مشکلاتی که وی می‌توانست آن‌ها را حل کند.

شکست همیشه یکی از گزینه‌ها است

ایلان ماسک معتقد است که شکست یکی از گزینه‌های پیش روی شما است. اگر هیچ چیز خراب نمی‌شود و مشکلی پیش نمی‌آید تنها یک معنی دارد: «به اندازه کافی نوآوری و خلاقیت ندارید.»

اگر شکست بخوریم چه می‌شود؟ اما اگر بیش از حد نگران شکست بودیم تلاش نمی‌کردیم؟ قطعا شکست چیزی است که همه ما از آن ترس داریم؛ چه در زندگی شخصی و چه در زندگی کاری. اما این ترس زمانی بیشتر می‌شود که تصمیم می‌گیرید وارد دنیای کارآفرینی و نوآوری شوید. با این‌که هیچ‌گاه نباید اجازه دهیم تا این ترس سد راهمان شود اما حتما باید به آن توجه کرد.

ایلان ماسک شرکت اسپیس‌ایکس را با یک شرط شروع کرد؛ اگر ۱۰۰ میلیون دلار خرج کنیم و به موفقیتی نرسیم دست از کار می‌کشیم و آن‌جا پایان راه خواهد بود. ولی بعد از دو تلاش ناموفق و صرف حدود 60 میلیون دلار؛ مرتبه سوم به نتیجه‌ای که می‌خواست رسید.  پس همیشه شکست را برنامه‌ریزی کنید؛ آن‌را در نظر بگیرید. زمانی‌که اهدافتان را برای رسیدن به موفقیت تعیین می‌کنید؛ زمانی را در نظر بگیرید که اگر تا آن موقع موفق نشدید بایستید و قبول کنید که شکست خورده‌اید.

یاد گرفته که روی افراد مناسب حساب کند

افرادی که برای ایلان ماسک کار می‌کنند باید استاندارد بالایی داشته باشند؛ به‌ویژه اگر در شرکت‌های کارآفرینی وی باشد. این قانون ایلان ماسک است. او به دنبال کسانی است که در دنیا بهترین هستند. وی با دقت بسیار بالایی کارمندانش را انتخاب می‌کند. ایلان می‌گوید آن‌قدر سریع رشد نکنید که افرادی را که در کنار شما به رشدتان کمک کردند فراموش کنید. حتی زمانی‌که نیرو برای تسلا استخدام می‌کرد خودش با نفرات مصاحبه می‌کرد تا مطمئن شود بهترین افراد را به خدمت گرفته است.

اگر برای کاری که انجام می‌دهید و برای اهدافتان سخت تلاش می‌کنید؛ عرق می‌ریزید؛ خون دل می‌خورید طبیعتا دوست دارید کارتان را در دست آدم‌هایی بگذارید که از همه لحاظ برای حرفه شما عالی باشند. به کم قانع نشوید؛ بهترین گزینه‌ها را برای انجام کارهایتان انتخاب کنید. این کار باعث می‌شود تا آماده رسیدن به موفقیت شوید؛ نه این‌که بعد از مدتی ققط برای شما سردرد بیاورند.

گفته می‌شود ایلان ماسک کپی برابر اصل استیو جابز است و عادات و انتخاب‌هایش باعث شده تا در دوره کاریش بارها به موفقیت برسد. حتی اگر فکر نمی‌کنید که ممکن است ایلان ماسک بعدی باشید؛ سعی کنید از این افراد موفق در زندگی و حرفه کاری نکته‌برداری کنید. فراموش نکنید همه این کارآفرینان موفق که می‌بینید روزی در نقطه‌ای بودند که شما امروز هستید.

===========================

شاید به این مطالب هم علاقمند باشید:

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟