قدرت نه گفتن دارید؟
۱۴ چیزی که لازم نیست همیشه به آن‌ها جواب مثبت بدهید
ما همیشه مجبور نیستم به تمام درخواست‌های دیگران یا چیزهایی که ما را وسوسه می‌کنند یا تمرکزمان را به هم می‌ریزند، بگوییم "بله". نه گفتن از جمله مهارت‌های زندگی است که آموختن آن می‌تواند در رسیدن به اهدافمان کمک کند.

1606683296_1_0.gif

"بله" و "نه" دو کلمه بسیار قدرتمند و تاثیر‌گذار هستند که اگر درست و در جای خودشان استفاده شوند، رضایت‌مندی، سلامتی و ثروت شما را تضمین می‌‌‌‌­کنند. گاهی اوقات برای آن که خودمان را خوب نشان دهیم و دیگران را آرزده خاطر نکنیم، با این که دوست داریم بگویم "نه" باز هم می­‌گوییم "بله". در حالی که گاهی رضایت خاطر دیگران صدمات جبران‌ناپذیری را برای ما به دنبال خواهد داشت. اگر تا به حال در شرایطی از" بله" گفتن خود پشیمان شده‌­اید، این 14 نمونه به شما کمک می­‌کنند که دیگر اشتباهتان را تکرار نکنید.

1- لازم نیست به کسانی که وقتتان را می­‌گیرند بگویید بله

می‌‌گویند وقت طلا است، اما آیا می‌­دانید چه چیز باعث می‌­شود زمان این قدر ارزشمند باشد، درست حدس زدید: اینکه اگر بگذرد برای همیشه گذشته است. طلا را می‌­توان باز هم بدست آورد، اما زمان را نه. اگر کسی خواست وقتتان را بگیرد، قبل از آن که بگویید بله، اول ببینید کار مهم دیگری برای انجام دادن دارید یا خیر. اگر آن شخص واقعا ارزش وقت گذاشتن دارد، برنامه‌ریزی کنید و ببیند چه روزی را می‌­توانید به او اختصاص دهید.

2- لازم نیست به کسانی که از شما پول درخواست می‌کنند بگویید بله

یک مثل هست که می­‌گوید هرگز به دوستان‌تان پول قرض ندهید مگر آنکه قید آن پول را زده باشید. اگر برایتان دشوار است که بپذیرید، پول قرض داده شده ممکن است هرگز به شما بازگردانده نشود، به این کار راضی نشوید. پول قرض دادن می‌­تواند ارتباط میان شما با دیگران را خراب کند و زندگی را برایتان دشوار نماید. بهتر است به قطع ارتباط موقت با دیگران راضی شوید تا اینکه مشکلات بعد از آن را تجربه نمایید.

3- لازم نیست به کسانی که به وضوح از شما سوء استفاده می‌­کنند بگویید بله

بعضی­‌ها فقط وقتی به سراغ شما می‌­آیند که به مشکل برخورده­‌اند و شما تنها نقش یک مشگل­‌گشا را برای آن‌­ها دارید.این گونه افراد به اصطلاح فقط دستِ بگیر دارند، پس لازم نیست به این افراد بله بگویید. البته این به آن معنی نیست که دست کسی را نگیرید و به او کمک نکنید، ولی افراد سوءاستفاده‌گر ارزش مهربانی شما را ندارند.

4- لازم نیست به خاطر رضایت دوستان‌تان به آن‌­ها بگویید بله

نه گفتن به یک دوست خیلی دشوار است. آن­‌ها برای شما مهم هستند و نسبت به آن­‌ها احساس وظیفه می‌­کنید. واقعیت این است که یک دوست واقعی امتناع شما را می‌­پذیرد چرا که دوستی نزدیک با شما برایش ارزشمند است، در غیر این صورت دوست واقعی نیست.

5- لازم نیست وقتی زیر فشار اجتماعی قرار دارید، بگویید بله

فشار اجتماعی مانع بزرگی است که غلبه به آن به راحتی ممکن نیست. مردم از شما انتظار دارند با جریان زندگی همراه باشید و آن‌­ها را راضی نمایید. نه گفتن نیاز به شجاعت و اعتماد به نفس دارد اما گاهی اوقات می‌­تواند یک تصمیم نجاتبخش باشد. هربار که زیر فشار یک گروه بزرگ می‌­گویید "نه"، ارزش‌های خودتان را نشان می‌­دهید که دیگران به آن احترام می‌­گذارند، حتی اگر آن را قبول نداشته باشند.

6- لازم نیست به خاطر هماهنگی با دیگران بگویید بله

اکثر افراد می‌­گویند ما تابع جمع هستیم، بنابراین گاهی اوقات برای آن که ناهماهنگی شما با جمع مشخص نشود، چاره­ای ندارید جز این که مطیع آن­‌ها باشید. ولی در نهایت ممکن است به این نتیجه برسید که مطیع بودن ضرورتی ندارد و تنها باعث پشیمانی می­‌شود.

7- لازم نیست حتماً به عزیزان‌تان یا کسانی که دوست‌شان داریید بگویید بله

شاید این نه گفتن جزء سخت‌ترین "نه"های زندگیتان باشد، آیا باید به ندای قلبتان گوش کنید؟ پیش خودتان فکر می­‌کنید که این کارتان بی­‌احترامی نباشد.آنها دوستتان دارند و بهترین­‌ها را برایتان می­‌خواهند، اما گاهی اوقات هیچ کس بهتر از خود شخص منفعتش را نمی‌‌داند.

8- لازم نیست همیشه به رئیس‌­تان بگویید بله

مراقب باشید. ما نمی­‌خواهیم شما کارتان را از دست بدهید! اگر گزینه‌­هایی پیش رو دارید که چنین فردی ممکن است آن­‌ها را خراب کند، شاید وقت آن رسیده که خداحافظی کنید و راهتان را از او جدا نمایید.

9- لازم نیست به چیزهایی که اولویت‌­های شما را تغییرمی‌­دهند بگویید بله

اگر شما به ارزشهای‌تان احترام نگذارید، به یقین هیچ کس دیگری این کار را نخواهد کرد. شما مسئول اتفاق­‌های زندگی خود هستید و لحظه‌­ای که این مسئولیت را بپذیرید، زمانی است که می‌­توانید اهداف‌تان را در اولویت قرار دهید.

10- لازم نیست به چیزهایی که می‌­خواهند نظر شما را جلب کنند بگویید بله

جهان امروز دائماً در تلاش است تا با سرگرمی­­‌هایش توجه­ شما را جلب و حواستان را پرت کند، مهارت نادیده گرفتن چیزهایی که هدفشان جلب توجه شما است، از جمله مهارت­‌های با ارزش برای گذران زندگی هستند.  به یاد داشته باشید که هرزمان که تصمیم بگیرید به این چیزها توجه کنید، دیگر باید دور اهداف مهم زندگی‌تان خط بکشید.

11- لازم نیست به حراجی‌­ها و پیشنهادهای اضافه بگویید بله

اغلب ما با دیدن حراجی‌­ها عنان اختیار از کف می‌­دهیم و به اصطلاح دست و پایمان شل می‌­شود. فروشنده‌­ها هم همین را می‌­خواهند و به خوبی از این موضوع آگاه‌اند. معمولاً آن‌­ها از ترفندهای مختلف روانشناسی استفاده می­‌کنند تا شما را مجبور کنند بگویید بله و به اصطلاح از این قیف حراجی­‌ها عبور نمایید. شاید در ابتدا احساس رضایت کنید، اما وقتی جیب‌تان خالی شد و فهمیدید که دور و برتان را یک سری وسایل گرفته که بعداً نقش خاک جمع کن را برایتان بازی می‌­کنند، آن موقع است که این سوال را از خود می­‌پرسید که آیا "نه" گفتن تصمیم عاقلانه‌­تری نبود.

12- لازم نیست به پیشنهادات ایمیلی بگویید بله

حق با شما است؛ برخی از این پیشنهادهای ایمیلی بسیار وسوس‌‌انگیز هستند. بازاریابی ایمیلی، در واقع ارسال ایمیل به مخاطبان هدفمند برای افزایش فروش محصولات است. اما اگر ایمیلی را باز نکنید، دیگر هوس داشتن آن محصولات یا سرویس­‌ها  به سرتان نمی‌‌زند.

13- لازم نیست به چیزهای که زمان شما را می‌خورند بگویید بله

تلوزیون، اینترنت یا شبکه­‌های اجتماعی، شگفتی­‌های دنیای فناوری هستند که انقلابی را در جهان ارتباطات و اطلاعات برپا کرده­‌اند. اما اگر آن‌ها را کنترل نکنید، آن‌­ها شما را کنترل می‌­کنند. شما به راحتی در میان این همه فناوری گم می­‌شوید و زمان شما به هدر می‌‌رود. ذهن ما راحت‌طلب است و به سرعت به شرایط و موقعیت­‌های راحت "بله" می‌گوید و دنیای فناوری هم جزء آن‌ها هستند. همان‌طور که گفتیم وقت شما بسیار با ارزش است پس حفاظت از آن بر عهده شما است.

14- لازم نیست به اعلان‌­ها بگویید بله

نوتیفیکیشن­‌ها یا همان اعلان­‌های شبکه­‌های اجتماعی به سرعت نظر ما را به خودشان جلب می‌­کنند و تمرکز ما را به هم می‌­ریزند. شاید این اعلان‌­ها به نفع پایه­‌گذاران آن‌­ها باشند ولی لزوما به نفع شما نیستند. تمام اعلان‌­های غیرضروری را غیرفعال کنید و هرگز به چیزهایی که موجب بهم ریختن تمرکز و پرت شدن حواستان می‌­شوند، بله نگویید.

==========================

شاید به این مقالات هم علاقمند باشید:

۵ روش برای ایجاد توازن بیشتر بین کار و زندگی

۱۱ تفاوت آدم‌های مشغول با آدم‌های خلاق

تابلوی موفقیت خود را به دیوار کدام خانه نصب می‌کنید؟ (نگاهی به چهارخانه موفقیت)

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟