بیگانه‌ای پرسه می‌زند شماره 189
هند در رویای اقتصاد بدون پول نقد
سیاستی که دولت هند به‌تازگی در ارتباط با اقتصاد بدون پول نقد اتخاذ کرده است در نوع خود جالب توجه و البته کمی مخاطره‌آمیز به نظر می‌رسد. آن هم زمانی که دنیای سایبری آماج حملات هکری قرار دارند.

1606683296_1_0.gif

دولت هند پس از آن‌که عرضه پول نقد را متوقف کرد و همچنین پروسه خارج کردن یک سری اسکناس‌ها از چرخه مالی این کشور را به دستور نخست‌وزیر هند در سال 2016 به مرحله اجرا درآورد، به سمت اقتصاد بدون پول نقد گام برداشت. برای این منظور دولت هند از یک رابط پرداخت یکپارچه (UPII) (سرنام Unified Payment Interface) استفاده می‌کند. رابط پرداخت یکپارچه به تمام مالکان حساب‌های بانکی این توانایی را می‌دهد تا با استفاده از گوشی‌های هوشمند خود به شکل آنلاین و آفلاین پول پرداخت کنند. سازوکار این رابط پرداختی بسیار جالب توجه است، به دلیل این‌که مالک حساب نیازی ندارد تا اطلاعات کارت اعتباری، کدهای IFSC یا ترکیب شناسه و گذرواژه خود را وارد کند. در عوض، کاربران باید برای خود یک نشانی مجازی پرداخت (VPA) (سرنام Virtual Payment Address) ایجاد کنند که به عنوان نشانی مالی مالک حساب شناخته شده و با حساب بانکی کاربر در ارتباط است.

مطلب پیشنهادی

بدافزاری که در سیستم بانکی بیش از 40 کشور پنهان شده بود

دولت هند برای آن‌که میزان مشارکت مردم در ارتباط با UPI و همچنین تراکنش‌های دیجیتالی را افزایش دهد، چند وقتی است برنامه‌ای موسوم به رابط بهارات برای پول (BHIM) (سرنام Bharat Interface for Money) را به مرحله اجرا درآورده است. این برنامه از طریق فروشگاه گوگل پلی در اختیار شهروندان هندی قرار دارد. البته دولت هند گفته است کاربران آی‌‌فون نیز در آینده نسخه iOS این برنامه را دریافت خواهند کرد. برنامه BHIM با تعداد زیادی از بانک‌های دولتی و خصوصی هند در ارتباط است. دولت هند گفته است این برنامه به‌مرور زمان نزد شهروندان هندی محبوب خواهد شد. در حال حاضر حجم این برنامه از فروشگاه گوگل پلی از مرز 3 میلیون دانلود گذشته است. آمیتا کانت مدیرعامل شرکت NITI Aayog در این ارتباط گفته است: «تا به امروز مردم بیش از 500 هزار تراکنش با استفاده از این برنامه انجام داده‌اند.» برنامه BHIM از طرف شرکت پرداخت ملی هند طراحی و توسعه داده شده است. این برنامه قادر است شماره تلفن و گوشی‌ همراه کاربر را به حساب‌های بانکی او وصل کند و به این شکل به مشتری اجازه می‌دهد تراکنش‌های ایمن، ساده و البته بدون پرداخت پول نقد را انجام دهد. این برنامه تنها ظرف چند ثانیه روی دستگاه همراه کاربر نصب می‌شود.

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟