مراقب چشم نامحرمان باشید
چگونه در وای‌فای عمومی از ایمیل‌مان محافظت کنیم
20 سال پیش هیچ‎کس نگران دسترسی افراد غریبه به حساب ای‎میل شخصی خود نبود. در آن زمان اغلب مردم از ای‎میل تنها برای ارتباط با خانواده و دوستان خود استفاده می‎کردند، بنابراین حتی اگر حساب ای‎میل فردی فاش هم می‎شد، خطری آنها را تهديد نمی‎کرد.

اما امروز محتوای ای‎میل‎ها علاوه بر اطلاعات شخصی افراد شامل اطلاعاتی هستند که می‎توان از آنها برای بازیابی کلمات عبور حساب‎های آنلاین استفاده کرد، بنابراین دسترسی به حساب ای‎میل شما سرنخ بسیار ارزشمندی برای هکرها است تا بتوانند به حساب‎های کاربری آنلاین از جمله اطلاعات بانکی، شبکه‎های اجتماعی و فایل‎های به اشتراک گذاری شده شما دسترسی پیدا کنند.

بر اساس داده‎های جمع آوری شده از بیش از ۲۰ هزار کاربر ناشناس، به طور میانگین هر فرد در ایالات متحده 130 حساب ثبت شده به یک آدرس ای‎میل دارد. وقتی اکثر کارهای تجاری شما به صورت آنلاین انجام می‎شود، هر زمان که یک هکر به حساب کاربری شما دسترسی پیدا کند، تقريبا می‎تواند کنترل بخش عمده‎ای از زندگی شما را به دست گیرد.

ساده‎ترين راه برای به دست گرفتن کنترل حساب ای‎میل شما توسط هکرها استفاده از وای‎فای عمومی‎ است. اگر چه هشدارهای زیادی در مورد استفاده از وای‎فای عمومی‎ به مردم داده می‎شود، اما خیلی‎ها این هشدارها را تهديد محسوب نکرده و آن را نادیده می‎گیرند. برای درک این که چگونه یک شبکه وای‎فای عمومی‎ می‎تواند چنین تهديد بزرگی برای امنیت الکترونیک شما باشد، باید کمی‎ در مورد روش کار آن اطلاعات کسب کنید.

وای‎فای چگونه کار می‎کند؟

WiFi که کوتاه شده عبارت Wireless Fidelity است، روشی ساده برای اتصال بی‎سیم چند کامپیوتر به یک دیگر بدون مزاحمت سیم‎های دست و پا گیر است. یک روتر سیگنال‎های بی‎سیم را به کامپیوترها ارسال کرده و سیگنال ارسالی از هر کامپیوتر را دریافت می‎کند و به این شكل یک ارتباط دو جانبه شکل می‎گیرد. بعد از این که اتصال برقرار شد، شما به داده‎های ذخيره شده در کامپیوترهای متصل به شبکه دسترسی خواهید داشت. اساسا، کل اینترنت نیز از طریق اتصال چندین کامپیوتر به یک دیگر که شما می‎توانید به آنها دسترسی داشته باشید پدید می‎آید. اما روترها وظایف بیشتری از اتصال شما به اینترنت انجام می‎دهند، آنها داده‎ها را هم ذخیره می‎کنند.

روترها هم نوعی کامپیوتر هستند

اگر تا به حال یک شبکه وای‎فای خانگی برای خود راه اندازی کرده باشید، احتمالا روتر را به وسیله یک کابل اترنت به کامپیوتر متصل کرده‎اید و بعد با استفاده از نصب نرم افزار مخصوص یک نام شبکه و کلمه عبور را ایجاد کرده‎اید. هر بار که شما یک شبکه را راه اندازی می‎کنید اطلاعات مربوط به آن مستقیما روی فضای ذخيره سازی روتر ضبط می‎شود. به عبارت ديگر، یک شبکه از داخل روتر راه اندازی می‎شود، نه کامپیوتر شما.

این به این معنا است که هر کجا روتر شما باشد، شبکه شما هم همان جا خواهد بود. با این اوصاف، هکرها هم می‎توانند یک شبکه پرتابل «تقلبی» ایجاد کرده و آن را با خود به مکان‎های عمومی‎ که مردم در آن جا به طور رایگان به اینترنت متصل می‎شوند بیاورند. برای نمونه آنها ممکن است داخل سالن انتظار مترو نشسته باشند و یک شبکه وای‎فای به نام «وای‎فای رایگان مترو» هم ساخته باشند. مسافران از همه جا بی‎خبر هم با تصور این که در حال اتصال به شبکه واقعی مترو هستند اقدام به اتصال به شبکه «وای‎فای رایگان مترو» می‎کنند، غافل از این که در یک تله گرفتار شده‎اند.

حالا چه اتفاقی خواهد افتاد اگر یک هکر یک شبکه پرتابل «تقلبی» که وعده اتصال به اینترنت رایگان را می‎دهد ایجاد کند؟ از آن جا که یک فرد خلافکار کنترل این روتر را در دست دارد و روتر هم می‎تواند داده‎ها را در خود ذخیره کند، به هر چیزی که شما در زمان اتصال به شبکه وای‎فای این هکر دسترسی پیدا می‎کنید، در روتر او نیز ذخیره خواهد شد. این اطلاعات ممکن است شامل نام کاربری و کلمه عبور ای‎میل شما هم باشد.

اما حتی اگر هکرها به اطلاعات لاگین شما هم دسترسی پیدا کنند باز هم روش‎هایی وجود دارد که می‎توان جلوی استفاده آنها را گرفت. خیلی از وب‎سایت‎ها از یک قابلیت افزایش سطح امنیت به نام «احراز هویت دو مرحله‎ای» استفاده می‎کنند که امکان نفوذ توسط کاربران غیر مجاز را حتی اگر کلمه عبور شما را در اختیار داشته باشند بسیار مشکل‎تر و در بسیاری موارد غیر ممکن می‎کند.

احرازهویت دو مرحله‎ای، یک راهکار مفید  

یک راه حل عالی برای جلوگیری از دسترسی غیر مجاز به حساب ای‎میل شما، حتی زمانی که شخصی با روش‎های موجود توانسته باشد نام کاربری و کلمه عبور شما را به دست آورد این است که قابلیت احراز هویت دو مرحله‎ای را فعال کنید. با این کار یک لایه امنیتی دیگر به حساب شما اضافه می‎شود که بدون در اختیار داشتن اطلاعات ویژه‎ای که تنها در اختیار شما است به هیچ دستگاه جدید دیگری اجازه نمی‎دهد به حساب شما دسترسی داشته باشد.

برای مثال، اگر شخصی سعی کند از طریق یک دستگاه ناشناس به حساب شما وارد شود، یک کد تاییدیه موقت به تلفن دستی شما فرستاده خواهد شد. از آن جا که هکرها احتمالا به تلفن دستی شما دسترسی نخواهند داشت تا بتوانند این کد را مشاهده کنند، در نتیجه نمی‎توانند ادامه فرآيند ورود به حساب شما را طی کنند. این کد به گونه‎ای زمان‎بندی شده تا بعد از مدت زمان مشخصی غیر قابل استفاده شود، بنابراین یک هکر فرصت کافی برای امتحان کدهای حدسی را نخواهد داشت.

دانش محافظ حساب ای‎میل شما است

استفاده نکردن از وای‎فای عمومی‎ بهترین راه برای جلوگیری بیگانگان از دستبرد به اطلاعات شما است، اما چنین کاری برای همه امکان‎پذیر نیست. بنابراین باید به دنبال روش‎های دیگری برای امن نگه داشتن داده‎های خود باشیم. در اینترنت مطالب زیادی در مورد محافظت از حساب ای‎میل در برابر هکرها وجود دارد که یک نمونه بسیار مفید آن توسط Email Laundry ارائه شده که می‎توانید از این آدرس آن را مطالعه کنید.

این راهنما از چگونگی جلوگیری از معرفی شدن آدرس ای‎میل شما توسط روبات‎های جستجوگر اینترنت، چگونگی ارتقا به خدمات امنیت ای‎میل تا چگونگی کدگذاری اطلاعات و جلوگیری از کلاهبرداری فیشینگ را شامل می‎شود. هر چه شما با روش‎هایی که هکرها می‎توانند از طریق آن داده‎های شما را سرقت کنند بیشتر آشنا باشید، راحت‎تر و هوشمندانه‎تر می‎توانید در مورد زمان و مکان اتصال به یک شبکه وای‎فای عمومی‎ تصمیم‎گیری کنید.

فراموش نکنید هر زمان که تصمیم گرفتید از یک اینترنت همگانی استفاده کنید، همیشه قبل از اتصال از برقرار کننده رسمی‎ طرح نام شبکه آنها را سوال کنید و اگر به طور اتفاقی موارد مشکوکی را تجربه کردید، بلافاصله بعد از دسترسی به یک شبکه امن کلمات عبور خود را تغییر دهید.

 

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟