مایکروسافت پاسخ می‌دهد:
بدافزارها عمدتا به سراغ چه کشورهایی می‌روند؟
آیا تا به حال کنجکاو شده‌اید تا بدانید چه کشورهایی بالاترین نرخ دریافت بدافزارها را از آن خود کرده‌اند؟ کارشناسان خبره دنیای امنیت به خوبی از این موضوع اطلاع دارند که هیچ راهکار امنیتی جامع و مشخصی وجود ندارد تا تهدیدات کامپیوتری را از میان بردارد. با این وجود، سرعت انتشار بدافزارها و حتا الگوی تهدیدات سایبری از کشوری به کشور دیگر متفاوت است. مایکروسافت تحلیل جامعی در این ارتباط انجام داده است که در این مطلب به طور خلاصه نگاهی به این گزارش خواهیم داشت.

مایکروسافت گزارش "امنیت هوشمند" خود را این‌گونه آغاز کرده است که در نیمه دوم سال 2015 میلادی نرخ شیوع تعدادی از تهدیدات کامپیوتری در کشورهای روسیه و برزیل تقریبا سه برابر میانگین جهانی بوده است. از میان ده تهدید رایجی که در نیمه دوم سال 2015 میلادی در کشور روسیه شناسایی شدند تروجان‌های Win32/Peals، Win32/Skeeyah،  Win32/Dynamer و Win32/Spursint در صدر فهرست قرار دارند.

مطلب پیشنهادی

ابزار ضدهکری جدید مایکروسافت برای مدیران شبکه + لینک دانلود

در کشور برزیل نیز برنامه ناخواسته Suptab همراه با خانواده دانلود کننده‌های Win32/Sventore و Win32/Banload در صدر فهرست بدافزارهای این کشور قرار دارند.  مایکروسافت در گزارش امسال خود که در تاریخ 24 اکتبر آن‌را در وبلاگ این شرکت قرار داده است، نرخ شیوع بدافزارها در کشورهای مختلف را به شرح زیر گزارش کرده است:

دو کشور فرانسه و ایتالیا بالاترین نرخ شیوع بدافزارها را از آن خود کرده‌اند. به‌طوری که دو تروجان Win32/SupTab و Win32/Diplugem که در گروه Browser modifiers قرار دارند این دو کشور را به شدت مورد تهاجم قرار داده‌اند.

روسیه به شکل قابل توجهی مورد هجوم بدافزارها بوده است. بدافزارهایی که در پاراگراف قبل به آن‌ها اشاره گردید این کشور را به شکل گسترده‌ای مورد هجوم قرار داده بودند. این چهار تروجان سامانه‌های کامپیوتری مستقر در روسیه و اروپای شرقی را مورد هجوم قرار داده بودند.

کرم‌ها به شکل خاصی در برزیل رواج پیدا کرده بودند. VBS/Jenxcus، Win32/Gamarue و JS/Bondat نرخ شیوع بالایی در این کشور داشته‌اند. همچنین تبلیغ‌افزار مخرب Win32/EoRezo در کشورهای فرانسه، ایتالیا و برزیل به شکل گسترده‌ای شایع بوده است.

DOS/JackTheRipper و Win32/Ramnit ویروس‌هایی هستند که در کشور چین شایع شده بودند.  

جدول زیر فهرستی از بدافزارهای شیوع یافته در سراسر جهان را به همراه ده کشوری که بالاترین نرخ بدافزارها را از آن خود کرده‌اند نشان می‌دهد.

چه عواملی باعث شیوع گسترده تهدیدات کامپیوتر میشوند

نرخ شیوع تهدیدات کامپیوتری به شکل قابل توجهی به زبان، عوامل اقتصادی و اجتماعی بستگی دارد. علاوه بر این، روش‌های توزیع به شکل قابل توجهی می‌توانند در این زمینه تاثیرگذار باشند. از جمله عوامل برجسته در این زمینه به موارد زیر می‌توان اشاره کرد:

  • هکرها عمدتا از تکنیک‌هایی استفاده می‌کنند که هدفشان مردمی است که به زبان محلی صحبت می‌کنند.
  • در ارتباط با بردارهای حمله، هکرها سرویس‌های آنلاینی که در ارتباط با یک منطقه جغرافیایی خاص هستند را به خدمت می‌گیرند.
  • در بعضی مواقع هدف هکرها آسیب‌پذیری‌ها یا پیکربندی‌های سیستم‌عامل‌ها و برنامه‌های کاربردی است که به درستی پیکربندی نشده‌اند. 

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟