تهدیدی مهارناپذیر
خسارت یک میلیارد دلاری باج‌افزارها در سال جاری میلادی
با یک حرکت آغاز می‌شود، به درون سیستم وارد می‌شود و تمامی فایل‌ها را قفل می‌کند. این یک باج‌افزار است. پژوهش‌گران هشدار داده‌اند حملات باج‌افزاری به شکل مفرطی از سوی هکرهای حرفه‌ای و حتا افراد تازه‌کار مورد استفاده قرار می‌گیرد.

1606683296_1_0.gif

شرکت امنیت سایبری Herjavec Group در گزارش خود آورده است، قیام باج‌افزارها به معنای حمله‌ای است که قادر است فایل‌ها را رمزنگاری کرده و دسترسی به آن‌ها را غیر ممکن سازد. برآوردها نشان می‌دهند که این مدل حملات تا پایان سال جاری میلادی در حدود یک میلیارد دلار خسارت به بار خواهند آورد. در بخشی از این گزارش آمده است: «افراد حقیقی و سازمان‌هایی که احساس خطر می‌کنند، راهی جز پرداخت باج برای دسترسی به فایل‌های رمزنگاری شده پیش روی آن‌ها قرار ندارد، باج مربوطه را پرداخت می‌کنند. همین موضوع باعث می‌شود، دامنه این‌گونه حملات افزایش پیدا کند. حتا در بعضی موارد قانون نیز قربانی این مدل حملات شده و در کمال تعجب مشاهده می‌کنیم که ادارات پلیس برای دسترسی مجدد به فایل‌های قفل شده خود مجبور شده‌اند، باج درخواستی را پرداخت کنند.»

مطلب پیشنهادی

چگونه باج‌افزار سربر کاربران را با تخفیف فریب می‌دهد؟
نسخه جدید که در فضای مجازی منتشر شده است

 آمارها نشان می‌دهند، قربانیان جرایم سایبری در سال گذشته میلادی 24 میلیون دلار به هکرهایی که از تکنیک باج‌افزاری استفاده کرده‌اند، باج داده‌اند. گزارش Herjavec Group نشان می‌دهد، قربانیان حملات باج‌افزاری در سه ماهه نخست سال جاری میلادی حدود 209 میلیون دلار باج پرداخت کرده‌اند. با توجه به این مبلغ انتظار می‌رود که در مجموع هزینه‌های حملات باج‌افزاری در سال 2016 میلادی به رقم یک میلیارد دلار برسد. طبیعت پر منفعت باج‌افزاری در کنار پیاده‌سازی ساده آن به معنای آن است که نه تنها از تعداد مجرمان سایبری که از الگوی باج‌افزارها استفاده می‌کنند، کاسته نخواهد شد، بلکه آن‌ها را به این فکر خواهد انداخت که به سراغ اهداف بزرگ‌تری بروند که حاضر به پرداخت باج‌های کلان هستند.

مطلب پیشنهادی

هک‌های ترسناک باج‌افزارها رو به افزایش است
دانش‌نامه ضدهکری: باج‌افزارها

مت آنتونی، معاون بخش سرویس بازسازی Herjavek در این خصوص گفته است:«رایج شدن پول‌های مجازی رمزنگاری شده همچون بیت‌کوین، امکان ارائه درخواست، دریافت و تبادل پول به شکل ناشناس و غیر قابل ردیابی را به ساده‌ترین شکل ممکن فراهم آورده است. همین موضوع عامل اصلی افزایش جرایم سایبری شده است. به‌طوری‌که همانند یک موتور محرکه، مجرمان سایبری را تشویق می‌کند، به کار خود ادامه دهند.»

این گزارش هشدار می‌دهد که حملات باج‌افزاری همچنان روند روبه رشدی خواهند داشت. به ویژه آن‌که اکنون هر شخصی بدون هیچ‌گونه مهارت هکری قادر است یک حمله باج‌افزاری را ترتیب دهد. گزارش‌ها نشان می‌دهند در پنج سال آینده باید در انتظار رشد خیره کننده این مدل حملات باشیم. آمارها نشان می‌دهند هزینه کلی سالانه جرایم اینترنتی در سال 2015 میلادی 3 تریلیون دلار بوده که این رقم تا سال 2021 به 6 تریلیون دلار خواهد رسید.

آسیب و تخریب داده‌ها، پول‌های به سرقت رفته، بهره‌وری از میان رفته، سرقت مالکیت معنوی، سرقت اطلاعات شخصی و مالی، پاک شدن ردپای هکرها از سامانه‌ها، قربانی شدن افراد مشهور و مفقود شدن پول کسب‌وکارها تنها بخشی از تبعات حملات هکری است که در سال‌های آتی کسب‌وکارها و افراد را قربانی خود خواهند ساخت. 

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟