در زمان کوتاهی مهارت‌های تخصصی کسب کنید
 14 مدرک پول‌ساز شبکه و امنیت
مدارک فناوری اطلاعات به شما کمک می‌کنند در زمان کوتاهی مهارت‌های تخصصی کسب کنید و در حوزه‌ای که قصد ورود به آن‌را دارید، دانش تئوری و عملی متناسب با بازار کار را به‌دست آورید. در این مقاله نگاهی به جذاب‌ترین مدارک حوزه فناوری خواهیم داشت که به متخصصان حوزه شبکه و امنیت کمک می‌کنند با سرمایه‌گذاری روی آن‌ها در زمان کوتاه‌تری شغل موردنظر خود را به‌دست آورند یا مشکلی از بابت ارتقاء شغلی نداشته باشند.

مدارک فناوری اطلاعات، مهارت‌ها و تجربیات شما را تایید می‌کنند و به کارفرمایان نشان می‌دهند تخصص کافی برای احراز شغل موردنظر را دارید. امروزه، بخش قابل توجهی از متخصصان فناوری اطلاعات که مهارت‌های خوبی در حوزه کاری خود دارند یا آن‌هایی که قصد یادگیری مهارت‌های جدید را دارند و دوست دارند رزومه‌های جذابی را آماده کرده و خود را متمایز از دیگران نشان دهند، تصمیم می‌گیرند مدارک فناوری اطلاعات مرتبط با حوزه کاری خود را دریافت کنند. آمارها نشان می‌دهند مدارک فناوری اطلاعات شانس افراد در استخدام شدن را دو برابر می‌کنند، زیرا مهارت‌های روز را به افراد آموزش می‌دهند. 

رابرت هالت، کارشناس تحقیق و توسعه وب‌سایت cio، پژوهشی در این ارتباط انجام داده تا نشان دهد کدام‌یک از مدارک فناوری اطلاعات ارزشمندتر از دیگران هستند و سرمایه‌گذاری روی آن‌ها، باعث افزایش سطح درآمدهای متخصصان می‌شود. چه تازه‌واردی به دنیای اشتغال هستید و در حال آماده‌سازی رزومه، و چه تجربه کار چند‌ساله در این صنعت را دارید، در هر دو حالت، مدارک این حوزه باعث افزایش درآمد و بهبود مهارت‌های فنی شما می‌شوند. این 14 مدرک جذاب به‌شرح زیر هستند: 

 1. گواهینامه سرویس‌های ابری آمازون (AWS)
 2. گواهینامه امنیت کلاود (CCSP)
 3. گواهینامه حفظ حریم خصوصی و ایمن‌سازی داده‌ها (CDPSE)
 4. گواهینامه کارشناس مرکز داده (CDCP)
 5. گواهینامه هک اخلاقی (CEH)
 6. گواهینامه مدیر امنیت اطلاعات (CISM)
 7. گواهی حرفه‌ای امنیت سیستم‌های اطلاعاتی (CISSP)
 8. گواهینامه فوق حرفه‌ای سیسکو (CCIE)
 9. گواهینامه حرفه‌ای شبکه سیسکو (CCNP)
 10. گواهینامه‌ کامپتیا (A+)
 11. گواهینامه معماری راه‌حل‌های آژور مایکروسافت
 12. گواهینامه چارچوب‌های زیرساختی فناوری اطلاعات (ITIL)
 13. گواهینامه سرپرست پایگاه داده Oracle MySQL
 14. گواهینامه مدیریت پروژه (PMP)

1. گواهینامه سرویس‌های ابری آمازون (AWS)

یکی از مهم‌ترین مدارک حوزه فناوری اطلاعات در حوزه ابر، مدرک AWS Certified Cloud Practitioner  است. این مدرک سطح میانی برای متخصصانی در نظر گرفته شده است که قصد دارند دانش خود درباره ابر و به‌ویژه استفاده از سرویس‌های آمازون را ارتقاء دهند. این مدرک دانش شما در ارتباط با مفاهیم زیربنایی سرویس‌های فناوری اطلاعات و کاربرد آن‌ها در زیرساخت ابری AWS و سرویس‌های AWS را افزایش می‌دهد، اطلاعات کاملی در ارتباط با نحوه قیمت‌گذاری مدل‌های مالی می‌دهد، به بررسی مفاهیم امنیتی مرتبط با این حوزه می‌پردازد و نشان می‌دهد که چگونه ابر روی تصمیمات تجاری موثر است. به‌بیان دقیق‌تر، با وجود این‌که این مدرک برای کار با زیرساخت ابری آمازون در نظر گرفته شده، اما دانشی به‌مراتب فراتر از کار با سرویس‌های ابری آمازون در اختیارتان قرار می‌دهد. در مجموع، این دوره دانش شما در زمینه مفاهیم ابر، امنیت و انطباق، فناوری‌های زیرساختی ابر، نحوه قیمت‌‌گذاری مدل‌ها و غیره را ارتقاء می‌دهد. برای موفقیت در این آزمون باید به 64 پرسش چندگزینه‌ای پاسخ دهید. اگر قصد دریافت مدرک فوق را دارید، پیشنهاد می‌شود قبل از شرکت در این آزمون حداقل شش ماه با سرویس ابری AWS کار کنید تا آشنایی کاملی با آن داشته باشید. متوسط حقوق سالانه افرادی که مدرک فوق را کسب کنند 154 تا 156 هزار دلار است.

 

2. گواهینامه امنیت کلاود (CCSP)

این مدرک توسط کنسرسیوم بین‌المللی صدور گواهینامه امنیتی سامانه‌های اطلاعاتی (ISC) آماده شده است. مدرک CCSP سرنام Certified Cloud Security Professional دانش و توانایی‌های شما در زمینه طراحی، مدیریت و ایمن‌سازی داده‌ها، برنامه‌ها و زیرساخت‌های ابری را ارتقاء می‌دهد. مدرک فوق برای افرادی طراحی شده است که حوزه کاری آن‌ها مرتبط با فناوری‌های ابرمحور است. از این‌رو، مناسب برای معماران ابری سازمانی، مدیران امنیتی سیستم‌ها، مهندسان سیستم‌ها، معماران امنیت، معماران سیستم‌ها، مشاوران امنیتی و مدیران‌عامل است. این مدرک سعی می‌کند به افراد دانش لازم در ارتباط با مفاهیم ابر، معماری، طراحی، امنیت، ریسک و بازیابی پس از فاجعه را آموزش دهد. ISC توصیه می‌کند قبل از حضور در این دوره دست‌کم 5 سال در حوزه فناوری اطلاعات کار کنید. به‌طوری که 3 سال در حوزه امنیت اطلاعات و ۲ سال به‌عنوان تکنسین زیرساخت شبکه سابقه کار عملی داشته باشید. متوسط درآمد سالانه افرادی که مدرک فوق را دارند 119 هزار دلار است.

 

3. گواهینامه حفظ حریم خصوصی و ایمن‌سازی داده‌ها (CDPSE)

این مدرک که توسط ISACA طراحی شده است مهارت‌های یک کارشناس فناوری اطلاعات در زمینه مدیریت پیچیدگی‌های حفظ حریم خصوصی و امنیت داده‌ها را ارتقاء می‌دهد. به‌بیان دیگر، CDPSE سرنام Certified Data Privacy Solutions Engineer به‌جای آن‌که تنها روی مباحث تئوری متمرکز شود، سعی می‌کند به‌شکل عملی به افراد یاد ‌دهد که چگونه داده‌های موردنیاز از منابع و پلتفرم‌های مختلف را جمع‌آوری و نگه‌داری کنند، سرویس‌های مبتنی بر داده‌ها را آماده کنند و در تمامی این موارد به‌گونه‌ای رفتار کنند تا حریم خصوصی افراد نقض نشود؛ به‌طوری که شرکت‌ها دغدغه‌ای از بابت نقض قوانین نداشته باشند. برای دریافت مدرک فوق، باید حداقل 5 سال تجربه عملی در زمینه طراحی معماری و نظارت بر حریم خصوصی داشته باشید. با این‌حال، اگر هر یک از مدارک CISA، CRISC، CISM، CGEIT یا CSX-P را دارید، تنها به ۲ سال تجربه کار عملی نیاز دارید. مدرک فوق یکی از مدارک جدید حوزه فناوری اطلاعات است که در آینده بازار کار خوبی برای افراد پدید خواهد آورد. 

 

4. گواهینامه کارشناس مرکز داده (CDCP)

مدرک CDCP سرنام Certified Data Center Professional یک دوره 16 ساعته است که با هدف معرفی و آشنایی کارشناسان فناوری اطلاعات با مولفه‌های اصلی مرکز داده طراحی شده است. این مدرک روی مباحث زیربنایی مراکز داده مثل تجهیزات تامین برق، تهویه مطبوع و سرمایش، مباحث امنیتی، کابل‌کشی، بهینه‌سازی پهنای باند و موارد این چنینی متمرکز است. به بیان دیگر، این دوره سعی می‌کند نکات مهمی را به افراد آموزش دهد که چگونه از مراکز داده نگه‌داری کنند، به‌طوری که همواره بدون مشکل خدمت‌رسانی کنند. دوره آموزشی CDCP که توسط شرکت EPI طراحی شده، پیش‌نیاز دوره‌های آموزشی دیگری مثل CDCS و CDCE است. در این دوره و بر مبنای استانداردهای BICSI و TIA 942 حداقل ملزومات و مولفه‌هایی که برای طراحی و پیاده‌سازی مراکز داده به آن‌ها نیاز است مورد بررسی قرار می‌گیرند. از این‌رو، مدرک ایده‌آلی برای طراحان و مدیران مراکز داده به‌شمار می‌رود. به‌طور کلی، دوره CDCP به افراد یاد می‌دهد که چگونه نیازهای فعلی و آینده و تجهیزات مورد نیاز برای بهینه‌سازی مراکز داده را انتخاب کنند، مولفه‌های مهمی که اصل دسترسی‌پذیری بالا در یک مرکز داده را حفظ می‌کنند شناسایی کنند، از کدام سامانه‌های تامین برق اضطراری (UPS)، اطفا حریق، سرمایش، سیستم‌های مانیتورینگ، استانداردهای کابل‌کشی و غیره برای طراحی یک مرکز داده توانمند استفاده کنند تا هزینه‌ها کاهش پیدا کند و مرکز داده به‌شکل مستمر خدمت‌رسانی کند. 

 

5. گواهینامه هک اخلاقی (CEH)

دوره CEH سرنام Certified Ethical Hacker یا هکر قانونمند یکی از معتبرترین و محبوب‌ترین دوره‌های آموزشی تست نفوذ است که توسط شرکت EC-Council طراحی شده است و مباحث مرتبط با تست نفوذ در ارتباط با سامانه‌های منفرد و شبکه‌های ارتباطی را پوشش می‌دهد. در این دوره افراد یاد می‌گیرند که چگونه ضعف‌ها و آسیب‌پذیری‌های زیرساخت‌ها را با همان ابزارها و روش‌هایی که هکرها برای نفوذ از آن‌ها استفاده می‌کنند، شناسایی کنند. فارغ‌التحصیلان دوره CEH این مهارت را خواهند داشت که با ابزارهای هک کار کنند و بتوانند ضعف‌های امنیتی سامانه‌ها و شبکه را شناسایی کنند. CEH، دوره مقدماتی امنیت شبکه است و پیش‌نیاز بسیاری از دوره‌های امنیت اطلاعات است. در این دوره دانش‌پژوهان با مبانی نفوذ به شبکه‌های کامپیوتری، تشریح حملات و مکانیزم‌های رایج نفوذ آشنا می‌شوند. با توجه به این‌که دوره مذکور روی تکنیک‌های تست نفوذ و فناوری‌های هک از دیدگاه یک هکر تاکید دارد، دانش‌پذیران با چک‌لیست‌های امنیتی نیز آشنا می‌شوند و توانایی ارزیابی سیستم‌های امنیتی را پیدا می‌کنند. متوسط درآمد سالانه یک کارشناس امنیتی که مدرک CEH را دارد برابر با 95 هزار دلار است.

لازم به ذکر است که ماهنامه شبکه به تازگی کتاب CEH نسخه10 را منتشر کرده است. برای تهیه آن می توانید به سایت شبکه به نشانی   www.shabakeh-mag.com  مراجعه کنید.

 

6. گواهینامه مدیر امنیت اطلاعات (CISM) 

مدرک CISM سرنام Certified Information Security Manager یک گواهینامه طراز اول برای کارشناسان امنیت است که تمایل به احراز موقعیت‌های شغلی سطح مدیریتی در حوزه کاری خود دارند. مدرک مذکور توسط موسسه ISACA طراحی شده است و روی چهار محور اصلی مدیریت امنیت اطلاعات، مدیریت ریسک، توسعه و مدیریت برنامه امنیت اطلاعات، و بازیابی پس از فاجعه متمرکز است. اگر تمایل به احراز مشاغل سطح بالای حوزه امنیت دارید و دوست دارید با مدیران ارشد سازمان ارتباط مستقیمی داشته باشید، CISM این مسیر را برای شما هموار می‌کند. با این توصیف باید بگوییم، مدرک CISM برای کارشناسان حوزه فناوری اطلاعات که سابقه کار در صنعت امنیت سایبری را دارند و به‌دنبال موقعیت‌های شغلی مانند مدیر ارشد امنیت اطلاعات هستند مناسب است. متوسط درآمد سالانه دارندگان این مدرک 129 هزار دلار در سال  است.

 

7. گواهینامه حرفه‌ای امنیت سیستم‌های اطلاعاتی (CISSP)

گواهینامه حرفه‌ای امنیت سیستم‌های اطلاعاتی (CISSP) سرنام Certified Information Systems Security Professional، به‌عنوان استاندارد طلایی در صنعت امنیت اطلاعات شناخته می‌شود. این گواهینامه توسط ISC2 طراحی شده است. مخاطب اصلی گواهینامه CISSP متخصصان فناوری اطلاعاتی هستند که تمایل دارند سطح دانش خود در ارتباط با طراحی، معماری، کنترل‌ها و مدیریت محیط‌های تجاری بسیار ایمن را ارتقاء دهند. با این‌حال، اخذ گواهینامه CISSP کار ساده‌ای نیست، زیرا برای دریافت آن لازم است پیش‌شرط‌های مربوطه را داشته باشید. به‌طور مثال، داوطلب باید حداقل ۵ سال سابقه کار در دو یا چند مورد از هشت حوزه CISSP را داشته باشد. اگر مدرک لیسانس در رشته‌های مرتبط با علوم کامپیوتر یا فناوری اطلاعات دارید که مورد تایید سازمان ISC2 است، چهار سال سابقه کار کافی است. همان‌گونه که اشاره شد، CISSP یک گواهینامه امنیت سایبری پیشرفته است؛ از این‌رو توصیه می‌شود قبل از حضور در این دوره، ابتدا به فکر دریافت مدارک سکیوریتی‌پلاس، CEH ،CISM ،CISA و CCNA (گرایش‌های مرتبط با شبکه یا امنیت) باشید. متخصصانی که به‌عنوان مشاور و مدیر امنیتی، معماران شبکه و امنیت، مدیران فناوری اطلاعات، حساب‌رسان امنیتی و مدیران ارشد امنیت اطلاعات سابقه کار دارند قادر به دریافت گواهینامه CISSP هستند. مدرک مذکور دانش و توانایی‌های شما در خصوص امنیت فناوری اطلاعات و محافظت از زیرساخت‌ها را تایید می‌کند. مفاهیمی مثل مدیریت ریسک و امنیت، تعریف هرم امنیت اطلاعات، امنیت دارایی‌ها، عملیات امنیتی، مدیریت هویت و دسترسی (IAM)، ارزیابی و تست امنیت، مهندسی و معماری امنیت، از مباحثی هستند که این مدرک روی آن‌ها متمرکز است. متوسط درآمد سالانه متخصصان CISSP برابر با 118 هزار دلار است.

 

8. گواهینامه فوق حرفه‌ای سیسکو (CCIE) 

گواهینامه فوق حرفه‌ای سیسکو (CCIE) سرنام  Cisco Certified Internetwork Expert یکی از برترین دوره‌های آموزشی سیسکو و به نوعی مدرک دکترا در حوزه شبکه است. برای اخذ این مدرک ابتدا باید پیش‌نیاز‌ آن یعنی دوره CCNP را پشت سر گذاشته باشید. به‌طور معمول، مخاطبان اصلی مدرک فوق، کارشناسان شبکه، مدیران شبکه، مدیران مرکز داده، کارشناسان مرکز داده، مدیران امنیت شبکه، کارشناسان امنیت و علاقه‌مندان به طراحی شبکه‌های بزرگ در مقیاس سازمانی هستند. 

همان‌گونه که اشاره شد، CCIE بالاترین مدرکی است که سیسکو برای کارشناسان شبکه در نظر گرفته است. این مدرک روی مباحث پیشرفته‌ای مثل زیرساخت‌های سازمانی، ارتباطی بی‌سیم سازمانی، مباحث پیشرفته مراکز داده، تامین امنیت زیرساخت‌ها و موارد این‌چنینی متمرکز است. افرادی که موفق به دریافت مدرک CCIE شوند، بالاترین سطح دستمزد در میان مشاغل مختلف دنیای شبکه را دریافت می‌کنند، با این‌حال، قبل از حضور در این دوره دست‌کم باید 5 تا 7 سال تجربه کار مرتبط داشته باشید. متوسط درآمد سالانه برای دارندگان این مدرک 127 هزار دلار در سال است.

 

9. گواهینامه حرفه‌ای شبکه سیسکو (CCNP)

افرادی که موفق به دریافت مدرک CCNA می‌شوند در بیشتر موارد ترجیح می‌دهند به سراغ دریافت مدرک CCNP بروند که به‌نوعی مدرک کارشناسی ارشد در دنیای شبکه است. با داشتن مدرک CCNP، می‌توانید برای موقعیت‌های شغلی مرتبط با مراکز داده، امنیت، ارائه‌دهندگان خدمات ابری، ارائه‌دهندگان خدمات اینترنتی (ISPs) و مشاغل مشابه رزومه ارسال کنید. سیسکو به داوطلبان توصیه می‌کند قبل از حضور در دوره CCNP دست‌کم به‌مدت 3 تا 5 سال در حوزه طراحی و مدیریت شبکه‌های کامپیوتری کار کنند تا مهارت‌های فنی لازم را به‌دست آورند. متوسط درآمد سالانه متخصصان CCNP برابر با 98 هزار دلار است.

 

10. گواهینامه‌های کامپتیا (A+)

این مدرک سطح پایه فناوری اطلاعات هر آن چیزی که برای آشنایی با مباحث سخت‌افزاری، پشتیبانی فنی و رفع مشکل، نیاز دارید، در اختیارتان قرار می‌دهد. این مدرک برای افرادی طراحی شده است که علاقه‌مند به احراز مشاغلی مثل هلپ‌دسک، متخصص پشتیبانی فنی، تکنیسین هلپ‌دسک، مهندس سامانه‌ها، تکنسین پشتیبانی از تجهیزات فناوری اطلاعات، ناظر پشتیبانی دسکتاپ و موارد این‌چنینی هستند. برای دریافت مدرک مذکور باید دو آزمون کاملا مجزا از هم را با موفقیت پشت سر بگذارید. آزمون CompTIA A+ 220-1001 که در ارتباط با تجهیزات سیار، اصول شبکه‌سازی، سخت‌افزار، مجازی‌سازی، محاسبات ابری و رفع مشکلات شبکه است، و آزمون CompTIA A+ 220-1002 که مرتبط با نصب و پیکربندی سیستم‌ عامل‌ها، مباحث امنیتی، رفع مشکلات نرم‌افزاری و موارد مشابه است. با این‌که مدرک فوق سطح پایین به‌شمار می‌رود، اما برای موفقیت در آزمون‌های آن باید حداقل 9 تا 12 ماه تجربه کار عملی داشته باشید. متوسط درآمد سالانه متخصصانی که مدرک فوق را دارند 65 هزار دلار در سال است.

 

11. گواهینامه معماری راه‌حل‌های آژر مایکروسافت

مدرک Microsoft Certified Azure Solutions Architect Expert دانش شما در زمینه طراحی مکانیزم‌های ابری و راه‌حل‌های ترکیبی مبتنی بر زیرساخت آژور مایکروسافت را ارتقا می‌دهد. این دوره بیشتر روی مباحثی مثل مبانی محاسبات ابری، شبکه‌سازی، ذخیره‌سازی، نظارت و تامین امنیت و غیره متمرکز است. مایکروسافت به داوطلبان این دوره توصیه می‌کند برای موفقیت در این آزمون دانش خود در ارتباط با مباحث مرتبط با نظارت بر آژور، توسعه آژور و فرآیندهای دوآپس را ارتقاء دهند. علاوه بر این، باید درک خوبی از عملیات فناوری اطلاعات، شبکه‌سازی، مجازی‌سازی، مکانیزم‌های احراز هویت، راه‌حل‌های تامین امنیت زیرساخت‌های ابری، آشنایی با فرآیندهای مرتبط با استمرار فعالیت‌های تجاری، بازیابی پس از فاجعه و  پلتفرم‌های داده‌ای داشته باشید. برای آن‌که موفق به دریافت مدرک مذکور شوید، ابتدا باید آزمون Microsoft Certified: Azure Administrator Associate certification را با موفقیت پشت سر بگذارید. متوسط درآمد سالانه متخصصانی که مدرک فوق را دارند 119 هزار دلار است.

 

12. گواهینامه چارچوب‌های زیرساختی فناوری اطلاعات (ITIL)

ترجمه تحت‌الفظی این دوره «کتابخانه‌ای از بهترین روش‌ها و شیوه‌های مدیریت و نظارت بر زیرساخت فناوری اطلاعات» است. مدرک ITIL کمک می‌کند تا کیفیت سرویس‌های فناوری اطلاعات را به‌گونه‌ای ارتقاء دهید که پاسخ‌گوی نیازهای مشتریان باشد و سودآوری خوبی برای کسب‌وکارها داشته باشد. از مزایای احراز این مدرک می‌توان به بهبود سطح دسترس‌پذیری سرویس‌های فناوری اطلاعات و رونق اقتصادی کسب‌وکارها، افزایش بهره‌وری سامانه‌ها و بهبود عملکرد کارمندان، استفاده بهینه و دقیق منابع، تداوم عملیات تجاری و موارد مشابه اشاره کرد. همان‌گونه که اشاره کردیم، مدرک ITIL روی چارچوب مدیریت فناوری اطلاعات متمرکز است. داوطلبان برای احراز مدرک فوق قادر به انتخاب دو مسیر هستند که راهبر استراتژیک (SL) سرنام Strategic Leader و مدیریت حرفه‌ای (PM) سرنام Professional Management نام دارد. شما می‌توانید یک یا هر دو گزینه را انتخاب کنید. با این‌حال، ابتدا باید آزمون پایه ITIL که شامل تمام اصول اولیه چارچوب ITIL می‌شود را پشت سر بگذارید. ITIL با ارائه دستورالعمل‌هایی فراگیر به کمک بهترین روش‌ها و شیوه‌های موجود مربوط به مدیریت سرویس‌های فناوری اطلاعات (ITSM) سرنام IT Service Management سعی می‌کند راه‌حل‌های جامعی برای تداوم فعالیت‌های تجاری در اختیار سازمان‌ها قرار دهد. 

 

13. گواهینامه سرپرست پایگاه داده Oracle MySQL (CMDBA)

گواهینامه سرپرست پایگاه داده Oracle MySQL (CMDBA) توسط دانشگاه اوراکل (Oracle University) برای ناظران پایگاه داده که تمایل دارند مهارت‌های‌شان در ارتباط با مدیریت فرآیندهای مرتبط با مدیریت داده‌ها، بهبود عملکرد بانک‌های اطلاعاتی، یکپارچه‌سازی فرآیند‌های تجاری و مدیریت ساخت‌یافته داده‌ها را بهبود ببخشند طراحی شده است. مدرک فوق به کارفرمایان نشان می‌دهد که شما توانایی لازم برای بهبود عملکرد بانک اطلاعاتی را دارید و قادر هستید بانک‌های اطلاعاتی را به‌گونه‌ای مدیریت کنید که بالاترین سطح از اطمینان‌پذیری و دسترس‌پذیری را ارائه کنند. این دوره به سه زیرمجموعه، حرفه‌ای، متخصص و توسعه‌دهنده تقسیم می‌شود. متوسط درآمد سالانه متخصصانی که مدرک فوق را دارند 89 هزار دلار است.

 

14. گواهینامه مدیریت پروژه (PMP)

این مدرک توسط مؤسسه Project Management  طراحی شده است و هدف آن ترکیب متخصصان و کارشناسان حرفه‌ای است که توانایی مدیریت دقیق پروژه‌ها را داشته باشند. این مدرک اصول پایه مدیریت پروژه که شامل 6  مرحله اصلی چرخه حیات یک پروژه می‌شود، یعنی شناخت اولیه، برنامه‌ریزی، اجرا، نظارت، کنترل و به‌سرانجام رساندن را شامل می‌شود. برای موفقیت در آزمون مذکور باید دست‌کم 3 سال تجربه در زمینه مدیریت پروژه، 4 هزار ساعت هدایت و مدیریت پروژه‌ها و 35 ساعت آموزش مدیریت پروژه داشته باشید. متوسط درآمد سالانه متخصصانی که مدرک فوق را دارند 109 هزار دلار در سال است.

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

 • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

 • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟